"אשת הברזל" נקטל על ידי המבקרים

חלומות האוסקר מתנפצים? הסרט הביוגרפי על חייה של מרגרט תאצ'ר נקטל באופן גורף על ידי המבקרים המובילים בארצות הברית

חן חדד, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר

למרות שסומן בהתחלה כמועמד מוביל במירוץ אוסקר, אשת הברזל סופג תגובות שליליות מצד המבקרים - וכעת בארצות הברית. מריל סטריפ, שמגלמת את ראש ממשלת בריטניה לשעבר אמנם זכתה לשבחים על משחקה המדוייק, אך שורה של מבקרים אמריקאים לא היססו לתאר את הבימוי המבולבל, התסריט השטחי והעלילה הריקנית.

בניו יורק טיימס, למשל, הכריזו כי במאית הסרט פילידה לויד ("מאמא מיה") מציגה באופן "מעורפל ושטחי" את הקריירה הפוליטית של תאצ'ר ודוחקת אל השוליים את האסרטיביות בה פילסה את דרכה לראשות הממשלה. במקום, תאצ'ר מוצגת כאישה לא מסופקת בחייה הפרטיים, שרק במקרה הפכה לאחת הנשים המשפיעות של המאה ה-20. לטענת הביקורת, "הצופים נותרים עם דמותה של תאצ'ר כאישה זקנה שאינה זוכרת לחלוטין מי הייתה, ועם סרט שגם הוא אינו בטוח מה היה".

במגזין התרבות "Slate" קטלו את הסרט לחלוטין בטענה ש"אפילו מריל סטריפ לא יכולה להציל את הסרט הביוגרפי הנוראי הזה", ובניו יורק דיילי ניוז הכריזו כי "מי שמצפה לקבל איזשהן תובנות על דמותה של מרגרט תאצ'ר יתאכזב עמוקות". באתר הקולנוע "Film Treat" סיכמו כי "מדובר בסרט גרוע שניצל אך בקושי בזכות תצוגת משחק מרתקת אך אבסורדית" ובניו יורקר טענו כי מדובר ב"סרט משונה שמסתובב על צירו ולא הולך לשום מקום".

בווילג וויס הניו-יורקי טענו כי התסריט הופך את ת'אצ'ר לדמות קריקטוריסטית ומלאת פאתוס מיותר, ובוול סטריט ג'ורנל מחו נגד הגישה החביבה המדי כלפי "אחת הדמויות השנויות במחלוקת בהיסטוריה הבריטית", וסיכמו: "לו רק הסרט היה ראוי לכשרון המשחק המבריק של הכוכבת הראשית שלו".

המבקרים, שהעניקו עד כה 57 אחוזי טריות בלבד לסרט באתר הקולנוע "Rotten Tomatoes", מצטרפים לביקורות השליליות מצד השמרנים הבריטים, שמחו על הסרט עוד לפני השקתו. הטריילר לסרט הספיק לעורר סערה בקרב חברי המפלגה השמרנית בבריטניה, ורבים טענו כי הסרט מסתמן ככזה שמסלף את דמותה של ראש הממשלה לשעבר. בין השאר, נטען כי "תאצ'ר מעולם לא הייתה היסטרית, אמוציונלית ודרמטית מדי - כפי שמגלמת אותה מריל סטריפ'" וכי מדובר ב"עיוות היסטורי גרוטסקי מבית היוצר של הוליווד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ