עכבר העיר

הבמאי הבריטי קן ראסל הלך לעולמו בגיל 84. יצירותיו המפורסמות ביותר היו "נשים מאוהבות" מ-1969, עליו היה מועמד באוסקר לבימוי (ושזיכה את גלנדה ג'קסון באוסקר על השחקנית הראשית הטובה ביותר) ו"טומי", אופרת הרוק המבוססת על אלבום הקונספט של The Who. ב-2007 הוא השתתף בעונת ה-VIP של "האח הגדול" הבריטי, אך עזב את הבית מרצונו לאחר שבוע.

ראסל נולד ב-1927, בסאות'המפטון, ועסק במחול ובצילום לפני שפנה לקולנוע. במהרה הסרטים שלו החלו לעסוק במוזיקה - סרטיו הטלוויזיוניים המוקדמים עסקו ברקדנית אייסידורה דונקאן ובמלחינים דבוסי ושטראוס. הסרט על שטראוס - "Dance of the Seven Veils" - עורר שערורייה: ראסל הציג אותו כנאצי (שטראוס, שנפטר ב-49', אמנם ביקר את המדיניות הנאצית בשיחות ומכתבים פרטיים, אך קיבל לזמן מה משרה סמלית במשרד התרבות תחת גבלס), מה שעורר את זעמה של משפחת שטראוס, שהתנערה מהסרט ודרשה לאסור את הקרנתו.סרטו הראשון בקולנוע היה "French Dressing", שנכשל מסחרית והחזיר אותו ל-BBC. לאחר מכן ביים את "Billion Dollar Brain", מותחן עם מייקל קיין; ב-69' צילם, כאמור, את "נשים מאוהבות" - שהפך לסרטו הבולט ביותר. ראסל, שבשלב הזה כבר היה מורגל לשערוריות, הרים את הרף - "נשים מאוהבות" היה הסרט הראשון שהפר את הקונבנציה שאסרה על הצגת עירום גברי מלא בסרט.

ראסל המשיך להתעסק עם מוזיקה ושערוריות: ב-71 יצר את "The Devils", שכמעט ונאסר להקרנה מכיוון שעסק במיניות של אנשי כמורה והציג את הכנסייה כמושחתת ודורסנית. סרטיו הבאים סבלו מעריכות משמעותיות מצד האולפנים, עד שזכה להצלחה קופתית היסטרית עם "טומי", שהפגיש בין המוזיקה של The Who לקאסט שכלל את אלטון ג'ון, ג'ק ניקולסון וטינה טרנר. הסרט הבולט האחרון שלו היה "Altered States", סרט מדע בדיוני על פי תסריט של פדי צ'ייבסקי ("רשת שידור"), שיצא ב-80', וזיכה את ראסל, לראשונה בחייו, גם בביקורות מצוינות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ