רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

שונתה הגבלת הגיל של "השוטר": לגילאי 14 ומעלה

בעקבות בקשתה של לימור לבנת להקפיא את הגבלת סרטו של נדב לפיד לגילאי 18 ומעלה, "השוטר" נידון מחדש במועצה לביקורת סרטים וקיבל הגבלה חמורה פחות

תגובות

המועצה לביקורת סרטים החליטה לשנות את הגבלת הצפייה בסרטו של נדב לפיד, השוטר – מגיל 18 ומעלה לגביל 14 ומעלה. בעקבות קבילתו של לפיד על ההגבלה, שהתבססה, לדבריו, על המסרים החברתיים והפוליטיים החתרניים של הסרט (הסרט מספר, בין היתר, על נסיון של בני עשירים אנרכיסטים להתנקש בבעלי ההון), ולא על התכנים שעליהם מגבילים סרטים לרוב – כלומר, תכנים מיניים ו/או אלימים. בעקבות הפרשה, ביקשה שרת התרבות, לימור לבנת, להקפיא את הגבלת הגיל.

"בעקבות פניה למועצה לביקורת סרטים, השתנתה שיטת הדירוג", מסביר יו"ר המועצה, ניסים אללוף. "אם בעבר ועדת המשנה הייתה יכולה להטיל כל הגבלת גיל על סרט ולהגיש אותו למליאה – דבר שהיינו מאשרים באופן די אוטומטי – כעת היא יכולה להגביל סרט רק עד גיל 14, והגבלה עד גיל 18 תדרוש הצבעה של המליאה. 'השוטר' נבחן שנית על ידי המליאה וחבריה סברו כי הגבלת הגיל שהוטלה עליו חמורה מדי, והוא דורג מחדש בהתאם".

"אני שמח שגיל הסכנה של הסרט הורד בארבע שנים ושהועדה החליטה שגם לבני ה-14 עד 18 שיצפו בסרט לא יאונה כל רע," אמר בתגובה נדב לפיד, במאי הסרט. "עם זאת, האיסור מגוחך בעיני באותה המידה: הסרט מוגבל לגילאי 14, לגילאי 18, 16 ומחר יגבילו סרטים לגילאי 30 ומעלה. אני מקווה שאולי הפרשה הזאת תהווה מנוף להעלמת התופעה הזאת מהנוף. עם זאת, אני חושב שאיסורים זה תמיד מעניין ושדרכם אפשר לבחון ממה מפחד הממסד יותר – מחתרנות פוליטית? מעירום? מסקס? מאלימות?"

"השוטר" הוקרן בישראל לראשונה בפסטיבל ירושלים. למרות שבהתחלה הפסיד בתחרות הביכורים ל"עמק תפארת", לאחר שזה כמעט ואיבד את הפרס בגלל שהתגלה כי אחד השופטים היה קשור באופן עקיף למימונו, בסוף הוחלט לחלק את הפרס בין שני הסרטים. עם זאת, יוצרי "השוטר" בחרו לוותר על הפרס. מאז, הסרט זכה בפרס "חביב השופטים" בפסטיבל לוקרנו היוקרתי והתקבל לפסטיבל הקולנוע בניו יורק. כמו כן, הוא מועמד לשבעה פרסי אופיר, בין היתר בקטגוריית הסרט הטוב ביותר והבמאי הטוב ביותר.

לכשנשאל על התוכנית להפצה המסחרית של הסרט, מסר לפיד כי "השוטר" צפוי להגיע לבתי הקולנוע בסוף ספטמבר או בתחילת אוקטובר.

*#