איזהו גיבור? קפטן אמריקה נגד גרין לנטרן - קולנוע - הארץ

איזהו גיבור? קפטן אמריקה נגד גרין לנטרן

שני גיבורי על נוחתים על המסכים בסוף השבוע הזה. אחד לבוש בחליפה ירוקה די מגוחכת, השני בדגל אמריקה. לאחד יש טבעת כוח, לשני מגן. אורון שמיר הציץ להם מתחת לגלימה

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל

שניהם גיבורי על אהובים, מי יותר מי פחות, שמעובדים לראשונה למסך הגדול. ושניהם יוצאים בארץ באותו סוף שבוע, מה שעתיד לבלבל את חובבי הז'אנר. קפטן אמריקה וגרין לנטרן יתמודדו בסוף השבוע הבא זה מול זה בקופות המקומיות, בדיוק על אותו קהל יעד. לו היו עורכים קרב ביניהם, סביר להניח שגרין היה מכסח לקפטן את הצורה בעזרת טבעת הכוח שלו. אבל לו היה הקפטן מנטרל אותה, שרירי העל שלו היו מרסקים את הירוק. כיוון שסרט המפגיש בין השניים טרם נוצר, ראוי להשוות ביניהם בפרמטרים אחרים לגמרי.

חומר מקורי: הקומיקס

מארוול ("קפטן אמריקה") מול די.סי ("גרין לנטרן"). כדאי לציין גם שהקפטן הוא חלק מסדרת גיבורי על אשר תתאחד לסרט אחד בקיץ הבא תחת שם הקוד "הנוקמים". חבריו ליחידה כוללים בין היתר את "איירון מן", "הענק הירוק" ו-"ת'ור", שכבר זכו לסרטים משלהם. ללנטרן יש הרבה חברים למקצוע ובעולם הקומיקס הוא חלק מ"ליגת הצדק" בה חברים גם באטמן וסופרמן, אך תוכנית לסרט מסוג זה לא קיימת עדיין. בעוד הקפטן נחשב לאחת הדמויות הפופולריות בארצו ובחברה ממנה הגיע, לנטרן תמיד חסה בצילם של באטמן וסופרמן, הנחשבים לכרטיס הביקור של די.סי קומיקס.הקומיקס היה יותר טוב? "גרין לנטרן" ו"קפטן אמריקה", גרסאות הנייר

נסו לזהות את מוטיב האב: הסיפור בקצרה

ב"קפטן אמריקה" סטיב רוג'רס הוא שחיף מברוקלין של שנות הארבעים, החולם להתגייס לצבא האמריקאי ואולי למות מות גיבורים כמו אביו. בעיות בריאות מונעות זאת ממנו והוא מתנדב לניסוי שהופך אותו לחייל-על. ב"גרין לנטרן" טייס הקרב האל ג'ורדן מצטיין אמנם בטיסה אך חסר אחריות בכל תחום אחר בחיים. חלומו הוא ללכת בעקבות אביו - רצוי בלי החלק שבו הוא נהרג בתאונה מחרידה. חייזר גוסס מתרסק על כדור הארץ ומעניק להאל טבעת כוח מסתורית, אשר הופכת אותו ל"פנס הירוק" – מעין שוטר אינטרגלקטי.הוא לא נולד עם המסכה הזאת. ריאן ריינולדס ב"גרין לנטרן"

הכן גיבורך לקיץ: כוחות על ואביזרים

קפטן אמריקה הוא אדם מועצם, אמריקה בשיא תפארתה. הוא גדול יותר, מהיר יותר וחזק יותר מכל אחד אחר. ויש לו מגן פלאים שחסין בפני כמעט כל דבר ואף משמש אותו כמעין בומרנג. גרין לנטרן לעומתו מקבל את כל כוחו מטבעת חייזרית ירוקה, ההופכת כל מה שידמיין למציאות.מי לעזאזל מסתובב עם מגן בשדה קרב במאה ה-20? "קפטן אמריקה"

לזה יש כסף: תקציב הסרט

"גרין" מנצח בקטגוריה הזאת, עם תקציב מנופח של 200 מיליון דולר - ואם תבחנו את קטגוריית ההצלחה בקופות לא נראה שהוא עומד להחזיר את ההשקעה. "קפטן אמריקה", צנוע מעט יותר, עם תקציב של 140 מיליון דולר, גם זו השקעה גבוהה שפירושה גם ציפיות גבוהות. עד כה, נדמה שהוא דווקא יעמוד בהן ובגדול.כל החייזרים הדיגיטליים האלה עולים מלא כסף. "גרין לנטרן"

ההשקעה משתלמת: הצלחה בקופות

ל"קפטן אמריקה" עם הכנסות של 117.4 מיליון דולר בארצות הברית ועוד 53.5 ברחבי העולם. "גרין לנטרן" מעט מאחוריו עם 114.3 מיליון ירוקים לזכותו בארצות הברית, ועוד 40 מהכנסות גלובליות. אם זאת, הפער רק יילך ויגדל שכן "גרין לנטרן" התחיל להקרין כבר כמה שבועות ואילו הקפטן רק סוגר שבועיים ראשונים.הקהל רץ בהמוניו לבתי הקולנוע. "קפטן אמריקה"

חוות דעת מומחים: הביקורות

הקפטן מפתיע לטובה עם 78% אחוזי טריות באתר "Rotten Tomatoes”, המרכז ביקורות קולנוע. הציון הממוצע שלו הוא 6.8 (מתוך 10), מספרים לא רעים בכלל עבור סרט קומיקס. “גרין לנטרן" לעומתו נשחט בביקורות, זכה לציון ממוצע של 4.6 אצל המבקרים ומד הטריות שלו עומד על 26% משפילים למדי.ננזף על ידי המבקרים. "גרין לנטרן"

מתחת למסכה: שחקן ראשי

כריס אוונס ("קפטן אמריקה") וריאן ריינולדס ("גרין לנטרן”) התנסו כבר בעבר בז'אנר סרטי הקומיקס. אוונס שיחק ב"ארבעת המופלאים", ריינולדס ב"אקס-מן: המקור – וולברין". שניהם גבריים ומסוקסים ועושים את המקסימום שניתן לעשות עם דמות חסרת עומק.צעצועים מוכנים בדמות הגיבורים שלהם. "גרין לנטרן" ו"קפטן אמריקה"

את מי אמורים לשנוא? הנמסיס

הקפטן מתייצב בסרט מול אויבו המושבע "הגולגולת האדומה", אותו מגלם הוגו וויבינג, ("מטריקס", "שר הטבעות"). גם הוא חייל-על כמו הקפטן – רק גרמני שבילה שנים של עבודה בצילו של היטלר, מה שהפך אותו למגלומן הרוצה לכבוש את העולם. לזכותו ייאמר שקשה להפסיק לחשוב על "מלחמת הכוכבים" ברגעים המתרחשים במפקדה שלו, לרעתו יירשם שאפילו בלי המסיכה הוא לא כזה מפחיד. ל"גרין לנטרן" יש שני אויבים בסרט, אחד בחלל החיצון ואחד על כדור הארץ. בעוד ענן של פחד טהור מאיים לבלוע את כוכב הלכת האהוב שלנו, מדען משוגע (פיטר סארסגארד, "בנים אינם בוכים") שנדבק מזיהום חייזרי הופך למפלצת חצי-אנושית, בעלת ראש ענקי וכוחות טלקינטיים. הפסיכוזה אצלו הרבה יותר רצינית וכך גם רמת הקריפיות. הענן השחור, מטבע הדברים, די טיפשי בסך הכל.בכל מקרה, לנבל יהיו אישיוז מסוימים עם הראש שלו. "קפטן אמריקה" ו"גרין לנטרן"

מעמד האישה: הבחורה ותפקידה בכוח

ייתכן שהם סיכמו את זה מראש. יכול להיות שהוליווד שבויה חזק מדי בתבניות. אבל בשני הסרטים המערכה הראשונה מעצבת דמות נשית חזקה, דעתנית, לוחמת, מעניינת – ואז ברגע בו מתחיל סיפור אהבה בינה ובין הגיבור היא הופכת לחתלתולה חסרת אישיות. בלייק לייבלי ("אחת שיודעת") מגלמת ב"גרין לנטרן" טייסת קרב ואשת עסקים חריפה, שמשום מה לא נכנסת לאקשן ורק מספקת תמיכה מוראלית או מחכה לגיבורנו על המרפסת שלה. ב"קפטן אמריקה", היילי אטוול ("הדוכסית") היא מפקדת בריטית קשוחה שיודעת לחלק אגרופים ולכבוש יעדים. אבל היא נשארת רוב הזמן במשרד, וכאשר היא יוצאת למשימה נועזת בעורף האויב, זה בעיקר כדי להתחיל משולש רומנטי עם האוורד סטארק (אבא של "איירון מן").שני סרטים עם דמויות נשיות חזקות ועצמאיות. "גרין לנטרן" ו"קפטן אמריקה"

תומכי לחימה: שחקני משנה נוספים בצד של הקפטן - טומי לי ג'ונס בתפקיד קולונל משעשע, סטנלי טוצ'י כמדען גאון ודומיניק קופר בתפקיד סטארק סניור. שומרים על גבו של גרין – מארק סטרונג כחייזר סגול וגאוותן, טים רובינס בתפקיד סנטור שהוא גם אביו של הנבל ואנג'לה באסט בתור דוקטורית נוקשה.עזרה בדרך. טומי לי ג'ונס ב"קפטן אמריקה"

מאחורי המצלמה: הבמאי

ג'ו ג'ונסטון ("רוקטיר", "איש הזאב") עשה יופי של עבודה עם "קפטן אמריקה", ודאי שבכל הקשור לעיצוב התקופה ודמות הגיבור הכל-אמריקאי שלו. את "גרין לנטרן" ביים מרטין קמפבל ("קזינו רויאל", "על סף תהום") באופן מעט חסר ייחוד, השם דגש על מקסימום אפקטיביות.העיקר שיעבוד, ושעל הדרך יהיה גם גדול וקולני, בבקשה. "גרין לנטרן"

עכשיו תגרום לזה להתפוצץ יפה: אפקטים

שני הסרטים נשענים על החלטות מעניינות ומסוכנות הנוגעות לאנימציה ממוחשבת. ריאן ריינולדס כלל לא לבש חליפה במהלך צילומי "גרין לנטרן", אלא זכה לאחת וירטואלית בשלב העריכה. זה לא לגמרי עובד, אבל מתחבר היטב לקונספט של הסרט לפיו הוא רק מדמיין את החליפה. ב"קפטן אמריקה" כריס אוונס מגלם גם את הגרסה הרזה והמצומקת של סטיב רוג'רס, לפני שניפחו אותו בסטרואידים מיוחדים. ראשו של השחקן השרירי הושתל בעזרת מחשב על גופו של כפיל, ממש כפי שעשה דייויד פינצ'ר בשני סרטיו האחרונים – "הרשת החברתית" ו-"בנג'מין באטן". העין האנושית מזהה את הזיוף, אבל העובדה שכל האפקטים בסרט ריאליסטיים יחסית ומשרתים את התוכן, הופכת אותם לקלים לעיכול הרבה יותר מאשר חוצן בצורת דג שיורה לייזר ירוק, במקרה של "גרין".כן, הראש קצת לא שייך כאן. כריס אוונס (לפחות חלק ממנו) ב"קפטן אמריקה"

בכל זאת, קומיקס: רמת הבולשיט

הרשע ב"קפטן אמריקה" מניח את ידיו על קוביית אנרגיה שיצר אודין, אבי האלים במיתולוגיה הנורדית. די מטופש, אבל לא כמו חייזרים הנלחמים בעזרת כוח הרצון ומלחמת הצבע הירוק בצבע הצהוב שמסמל פחד, כפי שמתרחש ב"גרין לנטרן". בסופו של דבר, העובדה שעלילת הקפטן מתרחשת כולה בכדור הארץ מסייעת לעגן אותו במציאות ולהחליק את מה שיותר קשה לעיכול. אצל "גרין לנטרן" היקום מוזר ומופרך מיסודו.כן, בטח שהקוביה הזאת תתן לך כוחות על. הוגו וויבינג ב"קפטן אמריקה"

אבו ארבע: תלת מימד

של הקפטן די אחלה, עם סצינת פתיחה מהממת, כותרות סיום יפהפיות וכאב ראש קל בלבד ביניהן. ב"גרין לנטרן" האפקט מיותר רוב הזמן, או לפחות לא מנוצל מספיק. הורדת המשקפיים בכמה רגעים במהלך הצפייה, הוכיחה שאפשר לראות היטב גם בלעדיהן, כלומר שהאפקט התלת-מימדי אינו מורגש דיו.באמת קריטי שריאן ריינולדס יטוס עליכם מתוך המסך? "גרין לנטרן"

אמריקה, פאק יה: לסיכום

"קפטן אמריקה" מנצח בכמעט כל פרמטר אפשרי, או לפחות באלה החשובים. אין זה אומר ש"גרין לנטרן" הוא סרט רע במיוחד, רחוק מכך, אבל בהשוואה הספציפית הזו הוא יוצא נפסד. שניהם ראויים בסך הכל - אם אתם מתלבטים מה לראות בקולנוע בסוף השבוע, אולי עדיף להתחיל עם "קפטן אמריקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ