פרס מפעל חיים למרגרטה פון טרוטה בפתיחת פסטיבל סרטי נשים

פסטיבל הקולנוע הנשי נפתח אתמול בפעם התשיעית עם הענקת הכבוד לבמאית הגרמנית הוותיקה והקרנת סרטה הראשון כבמאית של השחקנית האמריקאית ורה פרמיגה. במהלך השבוע הקרוב יוקרנו כ-60 סרטים של יוצרות מהארץ ומהעולם

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

אמש (ב') התקיים במכון ויצמן אשר ברחובות טקס הפתיחה של הפסטיבל הבינלאומי ה-9 לסרטי נשים. סרט הפתיחה היה "גבוה יותר", בכורת הבימוי של השחקנית ורה פרמיגה. במאית נוספת ואורחת הפסטיבל, מרגרטה פון טרוטה, קיבלה פרס מפעל חיים על פועלה. לרגל יום הולדתה ה-70 של הקולנוענית ולרגל הקרנת הבכורה של סרטה החדש "חנה ארנדט", נערכת השנה מחווה חגיגית ליצירתה. בנוסף, ייערכו דיונים על סרטיה וסדנת אמן בהנחייתה של חוקרת הקולנוע הגרמני ד"ר ליהי נגלר. » פסטיבל נשים ברחובות - כל הפרטים

מרגרטה פון טרוטה, מהבמאיות המרכזיות והבולטות בקולנוע הגרמני וללא ספק הקולנוענית הפמיניסטית החשובה בעולם, החלה את דרכה כשחקנית בסרטיו של ריינר ורנר פסבינדר, המשיכה כתסריטאית, והחלה לביים בעצמה ב-1975. מכלול יצירתה נע על ציר נרטיבי בין האישי לפוליטי, ואופן הייצוג של נשים בסרטיה היה חריג בקולנוע הגרמני והעולמי. פון טרוטה בחנה חוויות כמו חברות בין נשים, אימהוּת, הפלה ויחסי אחיות, נושאים שלרוב הודרו מן המסך. גיבורותיה עסקו תמיד בסוגיות הרות גורל שהיו שמורות לגברים בלבד, ופון טרוטה אף הקדישה כמה מסרטיה לביוגרפיות היסטוריות ופסיכולוגיות של נשים נועזות: המהפכנית רוזה לוקסמבורג, הנזירה הילדגרד פון בינגן, ובסרטה החדש – הפילוסופית חנה ארנדט. מלבדו, יוקרנו במסגרת המחווה גם "חיזיון", "רוזנשטראסה", "שגעון גמור" ו"מריאנה ויוליאנה".מהפמיניסטיות הראשונות. מרגרטה פון טרוטה (צילום: סטודיו פשוט ליאת, באדיבות היח"צ)

הפסטיבל יימשך שבוע ימים, במסגרתו יוקרנו כ- 60 סרטים שבויימו על ידי נשים, 33 מתוכם הם סרטים של יוצרות ישראליות. מהעולם יוקרנו כמה מסרטיהן של לוקרסיה מרטל ("The Headless Woman") ואורחת נוספת תהיה הבמאית והפובלציסטית התוניסאית נדיה אל-פאני, תתארח עם שני סרטיה התיעודיים, "חילוניות אינשאללה" ו"לא נעשה נזק", בהם היא עוסקת בהפרדת דת ומדינה ובמהפכות האביב הערבי.

מהיבול הישראלי בולטים למלא את החלל של רמה בורשטיין, הזוכה הגדול של האופיר, "אליס" של דנה גולדברג שכיכב בפסטיבל ירושלים האחרון, "הירושה" של היאם עבאס שהוקרן כעת בפסטיבל חיפה, איה של מיכל ברזיס ועודד בן-נון שמוצג כעת בקולנוע לב ו"עבדי השם" של הדר פרידליך ("עמק תפארת"). מבין הדוקומטריים שווה לציין את סרטיה של ענת צוריה ("מקודשת"), "ימי הזוהר" של זהר וגנר ו"ליידי כל אל ערב" של אבתיסאם מראענה. בנוסף יוקרנו סרטים קצרים רבים, ביניהם "באני לאב" של רוני קידר, זוכת הפסטיבל בשנה שעברה על סרטה "ג'ו + בל". הפסטיבל יינעל ביום א' הבא עם הקרנת הסרטים הזוכים בתחרות הישראלית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ