גיא ארליך, עכבר העיר

היום (ש') ייערך בבית ציוני אמריקה זו השנה החמישית פסטיבל הקולנוע הלסבי הישראלי לסבית קטלנית, מבית היוצר של דנה זיו, ענת ניר וליאור אלפנט. יותר מ־20 סרטים ישראליים קצרים ולסביתיים הוצגו בו במהלך חמש השנים הללו, ואפילו פיצ'ר אחד - ג'ו+בל, שהפך בינתיים לסוג של קאלט בקהילה ונמכר להפצה גם בחו"ל. השנה ייערך הפסטיבל תחת הכותרת "האזור האפור", ויבקש לבדוק את המרחבים המטושטשים והלא לגמרי ברורים של מיניות, זהות והחיים בכלל.

תוכנית הפסטיבל כוללת שני סרטים קצרים, סדרת מערכונים לסביים חדשה וסרט אחד באורך מלא, שיוצגו בשני מחזורים נפרדים (הראשון יתחיל בשעה 17:00, השני ב־20:00). לצד הסרטים תתקיים – כמיטב המסורת – תערוכת אמנות מיוחדת שתיתן פרספקטיבה נוספת לקונספט של הפסטיבל.» לסבית קטלנית - כל הפרטים ומועדי הקרנה

הסרטים שיוצגו השנה הם "סרק", סרטה השני של מיכל ויניק, שסרטה הקודם "פיתיון" הוקרן אף הוא במסגרת הפסטיבל. הסרט מתמקד בשתי נערות שמגיעות לתל אביב – האחת רוצה לאבד את בתוליה, האחרת מנסה למצוא משהו לעשן; "מי את" של ורוניקה ניקול טטלבאום, שבמרכזו עומדת אנה, שעסוקה – לאחר הפרידה מבת זוגה - בהתבוננות חיצונית על חייה ובתיעוד יומיומי של הרחוב מחוץ לחלונה. אשה שעוברת לגור בבניין שממול מביאה עמה תקווה חדשה; ו"אליס", סרטה הראשון באורך מלא של דנה גולדברג (שהציגה אף היא בעבר בפסטיבל), שהספיק לזכות כבר בשלושה פרסים בפסטיבל הקולנוע בירושלים, ובהם פרס התסריט הטוב ביותר ופרס השחקנית הטובה ביותר. הסרט מספר את סיפורה של אליס בת ה־38, שעובדת בלילות בפנימייה שיקומית לנערות ומתמודדת בימים עם בעלה הזועם והמיוסר ועם בנה הקטן, שמשווע לקבל ממנה חום ואהבה.

כבש את פסטיבל ירושלים. "אליס" - הטריילר:

נוסף על הסרטים יוקרנו כאמור גם שני פרקים מתוך סדרת מערכונים לסביים חדשה בשם "ככה אנחנו עושות את זה" (יוצרות: מיכל בלס, מור יוגב, נעמי עידן וקול מיתר קולטון). אגב, בהתחשב בתפוסה המלאה בשנים שעברו, ממליצות לכן המארגנות להקדים ולרכוש כרטיסים במכירה מוקדמת.

משנים את הדגש, מטשטשים את הגבולות

"אני חושבת שהתוכנייה שלנו השנה היא הטובה ביותר שהיתה לנו עד כה", מספרת אלפנט, המנהלת האמנותית של הפסטיבל, "הכותרת של הפסטיבל – שהיא גם המכנה המשותף של הסרטים המוצגים בו – היא התחום האפור של החיים ושל היצירה. הסרטים עוסקים בחיפוש אחר זהות, ובכולם – אולי חוץ מב'מי את' – גם העניין הלסבי אינו מובהק. 'סרק' מספר על שתי נערות שמגיעות לראשונה לתל אביב ונוצר ביניהן איזשהו חיבור מיוחד, ו'אליס' מתמקד בסיפורה של אשה העובדת בהוסטל של נערות במצוקה, והעניין הלסבי אינו ניצב בחזיתו. בכל שנה אנחנו מביאות סרטים שעוסקים בלסביות בצורה מובהקת, אבל הפעם הסרטים מציגים איזו תנועה דיפוזית יותר על הסקאלה של המיניות, תנועה בתוך האזור האפור של המיניות, של הזהות ושל החיים בכלל. הסרטים מתמקדים דווקא באזורים הפחות מוגדרים או ברורים של החיים, ומאוד עסוקים בשאלות של חיפוש עצמי".סרטה של גולדברג נחל הצלחה גדולה בפסטיבל בירושלים, קיבל ביקורות מצוינות והוא מעורר עניין רב. אתן מתרגשות שהוא יוקרן כעת גם אצלכן?"מאוד, במיוחד משום שהיא הציגה אצלנו כבר שני סרטים קצרים שלה בעבר, ואנחנו עוקבות אחריה כבר זמן רב. שמנו עליה עין כבר מההתחלה, וזה מאוד משמח אותנו להציג את הפיצ'ר הראשון שלה אצלנו. בכלל, מדובר בפיצ'ר השני שאנו מציגות אצלנו – אחרי שבשנה שעברה הקרנו בבכורה את 'ג'ו+בל' של רוני קידר שזכה להצלחה גדולה – וזה בכלל לא מובן מאליו".

» מי יציל את פסטיבל הקולנוע הגאה?» נשים תופסות מקום בקולנוע הישראליכיצד נבחרו הסרטים שיוצגו בפסטיבל?"אנחנו מוציאות מדי שנה קול קורא, ולאחר שהסרטים מגיעים יש ועדת לקטורה שמחליטה אילו סרטים ייכנסו לפסטיבל. זה תהליך הזהה לזה שמתבצע בכל פסטיבל קולנוע אחר, אין כאן משהו חריג. השנה קיבלנו מספר מצומצם יותר של סרטים בהשוואה לשנה שעברה, אבל עדיין מדובר בכמות מרשימה".בשנה שעברה פרשתן את הפסטיבל על פני יומיים, והשנה הוא כווץ ליום אחד. מדוע?"הפסטיבל בשנה שעברה אכן ארך יומיים, אבל הוא הציג את אותם הסרטים בשני מחזורים – אחד בכל יום. זו בדיוק אותה המתכונת השנה, רק ששני המחזורים הללו מתרחשים באותו יום. אין כאן שינוי מהותי. אנחנו אוהבות לגוון ולשנות, ולכן גם נדדנו השנה למקום חדש. בטח גם בשנה הבאה נחליף את המקום ואת הקונספט".

מוקירים גם את עבודותיה הקודמות. "אליס" של דנה גולדברג (צילום: עמית ברלוביץ')

לצד הפסטיבל תתקיים גם השנה תערוכה. מה צפוי בה?"מאיה האן אצרה את התערוכה שתלווה את הפסטיבל, יחד עם הילה כהן שניידרמן ויעל צברי, שהעניקו ייעוץ. הקונספט שלה מתכתב עם זה של הפסטיבל כולו – האזור האפור – ולכן היא מתמקדת דווקא בתהליך ההתהוות של יצירת האמנות ולא רק בדבר המוגמר. תהליך היצירה והשאלה 'איך אנחנו יוצרות' הם בעצם מה שעומד במרכזה. רשימת האמנים שישתתפו בה מאוד מבטיחה, וכוללת את סיון גרוס, גיל יפמן, טליה רוזין, סניור ג'י, הילה אלקיים, דניאל מלכה, קרן פרטוק, נאטישה שפנר ואחרים. היא תכלול במסגרתה גם פרפורמנס, ואפילו הופעה של עינב ג'קסון כהן".בפרומו של האירוע מככב דווקא אנחל בונני."נכון, יחד עם שיר מאוטנר ונרקיס טפלר. עשינו פרומו ממש מושקע, שהוא בעצם כמו סרט קולנוע קצרצר. אנחנו מאוד משקיעות בפרומואים שלנו, שבעינינו הם חלק אינטגרלי מהפסטיבל עצמו. בכל שנה אנחנו עושות משהו אחר, ומנסות להמציא את עצמנו מחדש. זה לא כל כך קל, אבל נדמה לי שבסך הכל אנחנו מצליחות".

» לסבית קטלנית - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ