בין קלולס לאבי ביטר: סרטים לראות עם החבר'ה

יש סרטים שצריך לראות ביחד, עם חברים טובים וציוד מתאים: משהו לעשן בזמן "ביג לבובסקי", קאפקייס עם "פגישת המחזור של רומי ומישל" וארגז קרמבו לצד "מבצע סבתא". הנה כמה הצעות לסרטי פולחן ראויים במיוחד

אור בר שלום, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור בר שלום, עכבר העיר

כל שנה ביום כיפור , בישוב יוקרתי ליד ירושלים, מתקצבים יוני רשף וחמישה מחבריו הטובים ללילה לבן של שתייה לשוכרה והשלמת פערים. השישה ייסדו את 'מועדון יום כיפור' כבר בחטיבת הביניים כדרך אלטרנטיבית להעברת הצום וקיימו את המפגשים באדיקות. "אחרי שכולנו התגייסנו, הבנו שיום כיפור הפך להיות בעצם היום שלנו", מספר רשף. "אנחנו כבר לא גרים באותו ישוב, חלק התפזרו בעולם ואחד התחתן, אבל ערב כיפור נשאר יום אחד בשנה שלא מבריזים ממנו". תוכנית הלילה הלבן מדוקדקת להפליא ומועברת לכולם לאישור במייל טרם ההתכנסות. במשך השנים התווספו פיצ'רים חדשים ונגרעו ישנים, אבל שיא הערב נותר בעינו: הקרנה של הסרט "סודי ביותר" (1984) שהשישה העניקו לו מעמד כמעט-פולחני. "זה הסרט האהוב עלינו והוא חלק מהמסורת. ההומור המשובח, העלילה ההזויה. אנחנו כבר מסוגלים לצטט אותו מתוך שינה ועדיין מגלים בו פרטים חדשים שלא שמנו לב אליהם. אין יום כיפור בלעדיו".

לא ניסיתם לגוון פעם? "לפני כמה שנים ראינו את "בריאן כוכב עליון" שאנחנו גם מאוד אוהבים, אבל זה לא היה זה. אז ראינו את שניהם. מסורת, מה לעשות". רשף וחבריו לא לבד. בין אם מדובר ביום כיפור, יום הולדת או יום העצמאות – תמיד ימצא סרט הפולחן שידרוש צפייה קבוצתית. בישראל טרם השתרש מעמדם של סרטי הפולחן כאירוע תרבותי ייחודי כמו בארצות הברית. בעבר נעשו ניסיונות להפוך את הקרנות החצות של "מופע הקולנוע של רוקי" לאירוע תיאטראלי כמו בחו"ל (עם ביריות והכל), אבל ההיענות הייתה מעטה. המוסד הסגור (2007) התקרב למעמד זה עם הקרנתו השבועית בימי שישי בסינמטק תל אביב במשך שנים, אך גם מנהג זה הופסק בשנה האחרונה. כיום הפיכתם של סרטים לסרטי קאלט נוצרת בעיקר במרחב החברתי-משפחתי, שם ניתן לצטט מהזיכרון מבלי להסתכן באלימות מצד שאר הצופים. הנה כמה סרטים שאנחנו מחבבים במיוחד.מופע הקולנוע של המודיעין. המוסד הסגור - טריילר: אחי, איפה השאכטה שלי? "ביג לבובסקי"  לצופים ב"ביג לבובסקי" האייקוני שיצרו האחים כהן  בשנת 1998, נדמה כי השניים תכננו את הפיכתו של "הדוד" לדמות מיתולוגית עוד בשלב הסקיצות. הסרט עמוס באזכורים מהתרבות הסטלנית, מתפקע ממשפטים גאונים ועם ענן ורדרד מעל. הצלחתו הפנומנלית של הסרט זלגה מעבר למסכי הקולנוע: ברחבי העולם מתקיימים כל שנה פסטיבלים המבוססים על דמותו של לבובסקי ובה מגיעים צעירים ומבוגרים בחולצות באולינג ומבט מעורפל. בעקבות הסרט הוקמה תנועת הדודאיזם (המונה כמה עשרות אלפים ברחבי העולם) שמאמינה אימצו את דרך החיים הסטואית וחסרת הטרדות של הדמות הראשית יחד עם פילוסופית החיים שלו.

על השולחן: בירות מכבי, מנצ'יז למכביר ואה, נו, הבנתם לבד.

חלופת מיינסטרים: אם הסרט על משמעויותיו הנסתרות קצת כבד לכם, נסו את "אחי איפה האוטו שלי?" (2000) עם אשטון קוצ'ר הצעיר.

נסו לבדוק כמה אתם זוכרים בעל-פה. המיטב של "ביג לבובסקי":

לק וסיפורי אקסים: "פגישת המחזור של רומי ומישל" כיאה לסרטי פולחן, "פגישת המחזור של רומי ומישל" (1997) חלף בזמנו מתחת לרדאר של מפיצי הקולנוע, אך זכה לתחייה מחודשת בקרב יודעות דבר. "רומי ומישל", שתיעד את מירה סורבינו בשיא תהילתה ואת ליסה קודרו בשיא "חברים", הוא ממתק סכריני שממש לא לוקח את עצמו ברצינות, אבל יש לו פסקול מטורף, בגדים עליזים ומסר עמוק על חברות אמיתית: חברה טובה תיתן לך לחשוב שאת היפה מבין שתיכן.

על השולחן: קאפקייקס צבעוניים, קוקטיילים צבעוניים וערכת מני-פדי. צבעונית.

חלופת מיינסטרים: רומי ומישל הצליחו לחשוף טפח מחיי הניינטיז הקולנועים של התיכוניסטיות האמריקאיות, אבל אף אחת לא עשתה זאת כמו אלישה סילברסטון ב"קלולס" (1995) עם אהבה יוקדת לאופנה ומותגים, ביטויים שהפכו לשגורים בקרב כל פאשניסטה שכיבדה את עצמה (as if!) ואפילו תובנה מסחררת (אני אוהבת את ג'וש!) על פול ראד, הכה חביב על נשות העולם המודרני.סוג של ריקוד מושחת. "פגישת המחזור של רומי ומישל" - טריילר:

ערסים עם מודעות עצמית: אבי ביטר

אלפי מילים כבר נכתבו על יכולת היצירה של הבמאי, תסריטאי, שחקן, זמר ומפיק הקולנוע אבי ביטר, אבל אף אחת מהן לא הצליחה לתפוס במדויק את החוויה של צפייה בסרטיו. ביטר, אוטודידקט עם ביצים מברזל ויומרות אומנותיות המשתוות רק לאלה של פליני, ביים ושיחק בעשרות סרטים היסטריים שזכו למעמד של קאלט עוד לפני שהסתיימה עריכתם. למעשה, ברובם נדמה שעריכתם לא הסתיימה עד היום. חפשו את "אהבות ושקרים" המופתי או "חבר ואח 2" מלא התובנות.

על השולחן: פיצוחים, סופר דרינק, כבש מדמם.

חלופת מיינסטרים: "זוהר" של ערן ריקליס (1993) מביא את סיפור חייו של זוהר ארגוב בגילומו של שאול מזרחי, הדומה לזמר שתי טיפות עראק. בונוס: פלאשבקים מהילדות וביצוע מעולה של "הפרח בגני".

לילדים הטובים של ההיי-טק: "לוק סטוק ושני קנים מעשנים"

ב-1998 גאי ריצ'י קנה תהילת עולם עם סרט אקשן מושלם, שבנוסף לכל מעלותיו גם הציג לעולם את ג'ייסון סטטהאם. את הנוסחא הבסיסית של הסרט – חוב גדול למאפיונר, בני טובים מחליטים לשדוד את הכסף, השוד מסתבך – כבר ראינו באלפי וריאציות אחרות. אבל לא ככה. ריצ'י ערבב שחקנים לא מוכרים, סלבריטאי מקומי (שחקן הכדורגל ויני ג'ונס), שנינות בריטית חדה כתער ועלילה נהדרת ורווית המצאות המצליחה לשדרג פלאים את הבסיס הסטנדרטי. "לוק סטוק ושני קנים מעשנים" זכה להצלחה היסטרית ברחבי העולם, הפסקול המשובח נמכר בעשרות אלפי עותקים וריצ'י השיג את מדונה. שנתיים לאחר מכן עשה ריצ'י את אותו סרט בדיוק, רק עם כוכבים הוליוודים. ואף אחד לא שם לב.

על השולחן: המבורגרים, וויסקי חצי ידוע ופרלמנט לייט.

חלופת מיינסטרים: "נשק קטלני" (1987), סרט אקשן כמו שסרטי אקשן צריכים להיות. יש טובים, יש רעים, יש בדיחות סבירות ויש מל גיבסון אחד, עדיין בגרסה השפויה.שנינות בריטית. לוק סטוק ושני קנים מעשנים - טריילר:למשפחות הכי טובות: "אחרון גיבורי הפעולה"

הרבה לפני שנבחר למושל קליפורניה, לארנולד שוורצנגר היה הומור עצמי. "אחרון גיבורי הפעולה" (1993), הפארודיה הקומית על תעשיית סרטי האקשן והוליווד בכלל, היא יצירת מופת תרבותית עם אמירה נוקבת על הקריירה של שוורצנגר ודומיו. מלבד רגעי הקסם הקטנים והופעות האורח המגניבות הסרט גם מעוטר בפסקול בי –מאטל היסטרי שסייע להזניק כמה קריירות (אליס אין צ'יינס), ומקנה לו איכות גראנז'ית כללית. היום מדובר בסרט פיל-גוד קלאסי שמקפיד לא לקחת את עצמו יותר מידי ברצינות, גם עם כובע של מושל על הראש.

על השולחן: ספגטי, שניצלים, סלט ירקות ופירות טריים.

חלופת מיינסטרים: "שקרים אמיתיים" (1994). שנה אחרי "גיבורי הפעולה", שוורצנגר מיתן את היסודות הפארודיים והשתתף בקומדיה כיפית ומהנה למדי על חייו של סוכן חשאי שמרגל אחרי אשתו (ג'ימי לי קרטיס), ובדרך מסתבך עם הטרור העולמי. » המחסל צוחק מבדיחות צ'אק נוריס?כשלשוורצנגר היה חוש הומור. קטע מתוך "אחרון גיבורי הפעולה":

עם משקפי היפסטרים ומבט מלגלג: "העולם שבפנים" תורה ביץ' וסקרלט ג'והנסון (בגרסה ברונטית, שמנמנה ולא זוהרת בעליל) חברו יחד ל"העולם שבפנים" (2001), סרט קטן ואיכותי המבוסס על רומן גרפי באותו שם. שתי הבנות הלא פופולאריות מתמודדות עם אהבה ראשונה (סטיב בושמי על תקן הרווק המזדקן), מערכות יחסים ועולם פופ ריקני וחסר משמעות. בדרך לשם מופרכות כמה מהאמירות החדות ביותר על התרבות האנושית, פלוס ארט עוצר נשימה. לראות ולבכות.

על השולחן: סנדוויץ' תוניסאי מחיטה מלאה עם ביצי חופש, הום מייד. וקולה זירו, ברור.

חלופת מיינסטרים: ג'ונו (2007). אם כבר לכתוב על טינאיג'רית מתוסבכת עם עולם פנימי עשיר, מערכות יחסים לא מתפקדות וקוליות נוטפת – אז לפחות שהתסריטאית תהיה חשפנית לשעבר ושהשחקנית הראשית תהיה אלן פייג'.

הסרט שחזה את דור ההיפסטרים. קטע מתוך "העולם שבפנים":

כל ישראל חברים: "מבצע סבתא"

סרט הטלוויזיה של דרור שאול, המבוסס על זיכרונות ילדותו מהקיבוץ, נוצר בכלל במסגרת ניסיונית של ערוץ 3 דאז שנתן במה לסרטים קצרים מאורך של פיצ'ר ובתקציב מצומצם. בעשור וקצת שחלף, "מבצע סבתא" קיבל מעמד פולחני בתרבות הישראלית. מטבעות לשון שפוזרו בו בנדיבות נכנסו לז'רגון הישראלי ("פאק אוף טי", "סבתא חיה מתה") וחבורות של ישראלים מסוגלות לצטט ממנו באמצע הלילה, תחת התקפת מחבלים ואחרי שחיסלו ארגז קרמבו שלם.

על השולחן: חומוס-צ'יפס-סלט, כמה שיפודים, מטבוחה, אורז, קבבים, ממולאים וסלט כרוב. ככה בקטנה.

חלופת מיינסטרים: דור ההורים שלא הצליח להתחבר לסבתא יוכל להתנחם ב"גבעת חלפון אינה עונה" (1976). אולי הסרט הישראלי המצוטט ביותר בכל הזמנים.סבתא חיה מתה:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ