מאלמוניות לפסטיבל קאן: ראיון עם פול בראניגן, הכוכב החדש של קן לואץ'

הסקוטי הצעיר מככב ב"חלקם של מלאכים", סרטו של הבמאי המוערך ומספר לעכבר העיר על הדמיון בינו לבין הדמות שהוא מגלם, ההצלחה הפתאומית, חוויות מהצילומים והתוכניות לעתיד

אמנון דירקטור, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אמנון דירקטור, עכבר העיר

בפסטיבל קאן האחרון זכה הסרט חלקם של מלאכים של הבמאי הבריטי קן לואץ' באחד הפרסים החשובים ביותר שמוענקים במסגרת הפסטיבל - פרס השופטים. הזכייה הייתה מעט מפתיעה בשל העובדה שמדובר בסרט דרמה-קומי קטן, עם סיפור אנושי ומרגש. הפסטיבל היה בסימן סרטים קשים ואלימים, וסרטו של לואץ' היווה מעין אתנחתא שהצליחה לרגש את הקהל עם שילוב של הומור בריטי טוב, דמויות מיוחדות ותסריט מקורי. מי שמכיר את סרטיו יודע עד כמה הקולנוע שלו מתאפיין בריאליזם ייחודי והתעסקות בתרבות הבריטית. סרטיו נוגעים בדרך כלל בנושאים חברתיים ובמיוחד זכויות הפועלים. בנוסף, הוא ידוע כבמאי שבוחר לסרטיו שחקנים אנונימיים לרוב והוא שם דגש על המשחק האותנטי והפשוט כביכול. את הסרט כתב לואץ' יחד עם שותפו לעשייה בשנים האחרונות וחברו הטוב, התסריטאי פול לאוורטי.

» חלקם של מלאכים – מועדי הקרנה» זכרונות מקאן: הצחוק זרם כמו וויסקי

הזוכה הגדול באמת הוא השחקן הראשי בסרט - פול בראניגן, צעיר אלמוני שאינו שחקן מקצועי, אשר מגיע מרקע קשה, ממש כמו הדמות שהוא מגלם בסרט. כעת, בזכות הסרט, עולמו השתנה והוא מרגיש כמו ילד שלא מאמין כי חלומו להיות כוכב גדול מתגשם. בראיון מיוחד לעכבר העיר, בראניגן עדיין בהלם ממעמדו החדש ונרגש עד דמעות מכל העניין סביבו ומהעתיד הקרב לבוא.

המרענן הרשמי של קאן. "חלקם של מלאכים" - הטריילר:

הראיון התקיים על אחד החופים היוקרתיים בקאן, ששוכן על שדרת ה"קרוזט" המפורסמת. ממש יום לפני הראיון, צעד פול לראשונה בחייו על השטיח האדום לכבוד הפרמיירה הנוצצת של סרטו. בשבילו, זו כנראה היה אחד הרגעים הגדולים ביותר בחייו שלמעשה השתנו מאז לחלוטין. מדובר בבחור סקוטי צעיר בן 25, קטן פיזית, לא יפה במיוחד (עם אוזניים בולטות) ועם מבטא סקוטי כבד. לראיון הוא הגיע עם מכנסי קאפרי ("שלושת-רבעי") וכפכפים לבנים. כבר בתחילת הראיון אפשר היה להבחין באדם נחמד במיוחד, ללא שום אגו (לפחות כרגע) שלבסוף אף התגלה גם כרגיש. לכל אורך הראיון הייתה הרגשה שפול ממש מודה לעיתונאים שפינו לו זמן ובאו לדבר איתו.

"הרגשתי שהתסריטאי כאילו כתב את חיי" 

עלילת הסרט מתרחשת בעיר גלאזגו שבסקוטלנד, ומתחילה כשהדמות הראשית, רובי (בראניגן), נשלח לשלוש-מאות שעות עבודה לקהילה בשל קטטה שבה הוא כמעט הורג בחור צעיר. במקביל, נולדת לו בת קטנה והוא מחליט לשנות את חייו, למצוא עבודה ולהפסיק עם הבעיות. בזמן עבודות השירות פוגש רובי את רינו, האחראי על עבודות השירות, שלוקח אותו תחת חסותו ומלמד אותו על האהבה הגדולה שלו - הוויסקי, שבקרוב מאוד הולך לשנות את חייו של רובי.

באורח פלא, הדמות של פול בסרט משקפת כמעט במדויק את חייו במציאות. הוא עצמו הגיע מאותו מקום בו העלילה מתרחשת ועבר את אותם דברים קשים. אפילו הוא בעצמו משועשע מהדמיון המקרי בינו לבין דמותו ואף מספר שברגע שהוא קרא את התסריט הוא ממש חשב שעובדים עליו: "הדמות של רובי היא באמת קצת אני מהעבר, ולמעשה ממש משקפת את חיי. כשנפגשתי עם התסריטאי, פול לאוורטי, פשוט התחלתי לצחוק ושאלתי אותו אם מישהו הכיר אותי לפני או עקב אחרי".

הוויסקי והסרט שינו את חייו. פול בראניגן, בתור רובי (צילום מתוך הסרט)

זה היה בלתי אפשרי שלא להתרגש מסיפורו של פול ואיך במקרה הוא הצליח להגיע למקום שהוא נמצא בו היום: "בשנים האחרונות עברתי הרבה דברים קשים. בגיל צעיר השתתפתי בכמה מקרי אלימות וקטטות ואף ביליתי תקופה בכלא". הוא פירט: "הייתי מובטל לאורך תקופה ארוכה, ונפשית היה לי קשה מאוד. אבל בשלב מסוים החלטתי שאני חייב להאמין בעצמי".

יום בהיר אחד הוזמן פול לאודישן לסרטו החדש של קן לואץ', ומתוך עשרות בחורים כמוהו הוא נבחר לתפקיד הראשי בסרט. באותו רגע מספר פול שהוא חש שמחה ראשונית, שדבר חיובי התרחש ושיש אופציה למסלול חדש בחיים. אבל הוא כנראה לא הבין לגמרי במה מדובר: "לפני חמש שנים לא העליתי בדעתי שאני אהיה בפסטיבל קאן ואשחק בתפקיד הראשי בסרט של קן לואץ'", סיפר פול בהתרגשות והמשיך: "כשהייתי קטן, הייתי מפנטז על להיות שחקן כדורגל גדול או כוכב קולנוע ענק, אבל זה היה כמובן רק בגדר חלום. והנה - החלום הזה התגשם ואני מאושר ועדיין לא מאמין שזה באמת קורה".

מצטלם עם סקרלט ג'והנסון ומעדיף בירות

איך היה לעבוד עם קן לואץ'?"כשפגשתי אותו בפעם הראשונה הייתי מופתע לטובה - קן הוא פשוט בן אדם מדהים עם לב ענק, והוא איש פשוט מאוד ונחמד במיוחד. כשהייתי קטן וראיתי הרבה סרטים תמיד חשבתי שבמאים הם אנשים מפחידים ולא נחמדים, וברגע שפגשתי את קן הופתעתי לגלות טיפוס אחר, בן אדם. אחד הדברים שמראים זאת אצלו הכי טוב, הוא העובדה שהוא מתייחס לכולם באותה מידה ובשוויון מלא: לנערת המים, למפיקים ולשחקנים. הוא עובר אחד אחד ומציג את עצמו ושואל לשמם".

איך הוא הדריך אותך בהכנות לסרט?"לאורך כל העבודה על הסרט, וגם בחזרות שעשינו, הוא ביקש ממני כל הזמן לשחק הכי טבעי שאני יכול ולמעשה כמעט שלא לשחק. בהתחלה חששתי שלא אצליח לשחק כמו שצריך אבל הוא הרגיע אותי ואמר לי שהוא סומך עלי. הוא כמובן הדריך אותי ונתן לי מעט טיפים קטנים, אבל לא מעבר לזה".

קודם כל בנאדם. קן לואץ' עם בראניגן בפסטיבל קאן (צילום: AP)

מה התוכניות שלך לעתיד? אתה מתכנן להמשיך בקריירת משחק?"לאחרונה חתמתי עם סוכנות שחקנים ויש לי כבר הרבה אודישנים באופק. התחלתי גם קורס משחק ואני אף לומד לסגל לעצמי מבטא אמריקאי בשביל לנסות את מזלי בארה"ב. כרגע אני עובד על סרט קצר, ולפני כמה חודשים יצא לי להצטלם לסרט בהשתתפות סקרלט ג'והנסון. חוץ מזה, אני בתהליך עזיבה את גלזגו ומעבר ללונדון, שם נמצאת תעשיית הקולנוע".

ואיך מרגישה ההצלחה?"זו הרגשה עצומה ומדהימה, ממש כמו חלום שמתגשם. אנשים מתחילים לזהות אותי ברחוב (בעיקר בגלזגו). לקח לי חמש שנים להגיע לאן שהגעתי היום ואני מתכנן להמשיך בדרך הזאת. אני לא פוחד מהעתיד, אלא להפך, מאוד מתרגש ממה שהולך לבוא. אבל מה שבטוח - אני הולך להמשיך ולהיות אני ולא להסתנוור מהתהילה".

בסרט אתה משחק דמות בעלת כישרון לאבחון סוגים של וויסקי. ובחיים האמיתיים?"פעם הייתי שותה קצת וויסקי אבל כבר הרבה זמן שאני לא. בכללי אני מעדיף בירות".

» חלקם של מלאכים – כל הפרטים ומועדי הקרנה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ