פטריק סטיוארט: "רוצה להזכר כאדם מצחיק"

השחקן הבריטי, כוכב "סטאר טרק" ו"אקס "מן", הגיע לישראל להצטלם לסרטו של רשף לוי "לצוד פילים". במסיבת עיתונאים שנערכה לכבודו סיפר על הציפיות שלו מהסרט, על ביקורו הקודם בישראל ועל יחסו לקהל החנונים שבנה לו את הקריירה

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אורון שמיר, עכבר העיר

לפנות ערב, במלון הילטון בתל אביב, נערכה מסיבת עיתונאים לרגל הגעתו ארצה של סר פטריק סטיוארט. השחקן ההוליוודי ממוצא בריטי, הידוע בזכות תפקידיו כקפטן ז'אן לוק פיקארד בסדרת "סטאר טרק" וכפרופסור צ'רלס אקסבייר מסרטי "אקס מן", נמצא בישראל לרגל צילומי סרט ישראלי חדש. הבמאי רשף לוי (“איים אבודים”, “הבורר”) כתב בסרטו החדש, “לצוד פילים", תפקיד עבור הקומיקאי ג'ון קליז, אשר לקה בליבו והוחלף בידי סטיוארט ממש ברגע האחרון. במסיבת העיתונאים השתתפו גם שניים ממפיקי הסרט, אהוד בלייברג ומשה אדרי, הבמאי, שאיחר, ומן הקאסט הישראלי - ששון גבאי.» ג'ון קליז ביטל השתתפותו ב"לצוד פילים"סטיוארט הגיע חמוש בקרחת המפורסמת ושפם חדש, לצורך התפקיד. הוא יגלם בסרט קשיש ממוצא בריטי שבימי המנדט נהג לשדוד בנקים כחלק ממחתרת הלח"י, וכיום חובר אל חבר'ה מבוגרים נוספים המונהגים בידי ילד בן 12, היוצאים לשוד אחרון כנקמה אישית של הילד בבנק שפיטר את אביו. כמו בתפקידיו הקולנועיים, הטלוויזיוניים וכמובן בתיאטרון השייקספירי, סטיוארט התגלה כג'נטלמן בריטי קלאסי ואותנטי מאוד: “למעשה התאמנתי לתפקיד של בריטי מנופח כל חיי", הוא מתבדח ומוסיף: הדמות היא של שחצן, מרוכז בעצמו, מאוד בריטי. אבל האם יש סוגים אחרים? הוא גם של אופורטוניסט שרוצה לעשות כסף, הוא מרושש. אין לו אף אחד בחייו. אני תמיד מחפש אתגר חדש, משהו שלא עשיתי". סטיוארט מגלה שאהב מאוד את התסריט ונעתר לגלם את התפקיד בשל סיבה זו: “אני לא ידוע כקומיקאי. העבודה שלי נוטה להיות רצינית וכבדה. שאלו אותי איך אני רוצה שיזכרו אותי, אז אמרתי שקודם כל כאדם מצחיק ומיד הוספתי - אבל שלא נראה לי שזה יקרה. בעבר השתתפתי בהופעות אורח ב"ניצבים” או ב"פרייז'ר”, אני נמשך לנושא. ממש לפני כמה ימים צילמתי סרט לאתר "Funny or Die", עם סיימון פג. הבנתי שכבר יש את זה באתר שלהם, יומיים אחרי שצילמנו. ככה עושים קולנוע!”.ישחק קשיש בריטי מתקופת המנדט. סטיוארט ומפיקי הסרט (צילום: אביב חופי)

זהו ביקורו השני של סר סטיוארט בארץ, לראשונה במסגרת עבודה. הוא חשף כי בעבר היה אמור לשתף פעולה עם הבימה, אך העניין ירד מהפרק ונזכר בביקורו הקודם: “באתי לישראל בפעם הראשונה בשנה שעברה, כתייר. הייתי בין חזרות להצגה "הסוחר מונציה”, וזה הרי המקום שבאמת הייתי אמור לבקר בו כדי לגלם את התפקיד, לא? שהיתי ארבעה ימים נפלאים בירושלים. לא רציתי לעזוב, אבל הייתי חייב לשוב להצגה. חיכיתי רבות לביקורי הבא, ואז הגיע אליי התסריט, שמתרחש בירושלים. אני מאושר להיות כאן שוב ולא כתייר". סטיוארט גם גילה בקיאות בקולנוע הישראלי, וציין לטובה את ההופעה של עמיתו בסרט החדש, ששון גבאי, שכיכב ב"ביקור התזמורת", אותו מצא השחקן הבריטי "יפה, עדין, הומוריסטי ועם הופעת על של השחקן הראשי". סרטים קודמים של לוי, לעומת זאת, הוא לא מכיר: "האמת היא שלא פגשתי אותו מעולם. (מישהו נכנס לאולם) האם זה הוא?”. כולם צחקו, אין ספק שחוש הומור יש לו: "דיברתי רבות עם רשף בטלפון. אני מרגיש שאני מכיר אותו מהשיחות. הוא פתוח ונגיש, ויצירתי ללא ספק. יהיה כיף לעבוד יחד".

בשלב זה החלו השאלות הפוליטיות. סטיוארט לא איבד את קור הרוח לרגע, והגיב בדיפלומטיות כאשר נשא מונולוג שייקספירי משהו: “אני לא חושב שזה לא אפשרי להיות פוליטי בעולם הזה. בגיל חמש נשאתי דגל בבחירות. אני חבר בלייבור וידוע כתומך של המפלגה. אני פעיל באמנסטי, פשוט לא יכול לחיות אחרת. אפשר להתווכח על כמה מסוכן בישראל, וזהו מקום של עימות פוטנציאלי וקיים. בהחלט מסוכן כאן יותר מווסט אוקספורדשייר. אבל זו אחת הסיבות שאני שמח להיות כאן. כל העולם רוצה שייפתר הסכסוך, וזו תשוקה אישית שלי. אם הייתי ראש הממשלה של בריטניה או ארצות הברית, זו הייתה האחריות הגדולה ביותר שהייתי לוקח על עצמי ומציב אותה בראש סדר העדיפויות. זהו המפתח לשלום עולמי. רק להיות כאן ולדבר אתכם זה משהו שאני מאמץ לחיקי ומצפה לעזוב את ישראל עם דעות צלולות יותר".החמיא לתפקידו ב"ביקור התזמורת". סטיוארט וששון גבאי (צילום: אביב חופי)

רשף לוי, יוצר הסרט, נכנס באיחור של כחצי שעה. אנו עדים בעצם לפגישה הראשונה ביניהם. לוי נכנס בסערה אופיינית, שובה את הקהל כסטנדאפיסט וותיק: “אז תרגמנו את התסריט לקלינגונית ושלחנו לקפטן". לוי התנצל: "אנחנו באמצע צילומים. גילינו שהכוכב חסר, אחרי שמונה ימים". לאחר מכן הרצין וסיפר על ההתרגשות שבעבודה עם כוכב ענק: “מעבר לסרט, זה מרגש ומשמח לכל הקולנוע הישראלי". לוי יירט שאלות מהעיתונאים שהופנו אל סטיוארט, כמו למשל איך זה מרגיש למלא נעליים גדולות כמו של ג'ון קליז. “אני חושב שהוא קומיקאי גאון, תראי בסרט", אמר לוי בתגובה. "עשינו הרבה שינויים לכבודו בתסריט, שנכתב במיוחד לקליז. אנחנו משנים כל פעם שמרגיש נכון, לפי העבודה עם השחקנים, לפעמים ממש על הסט".

לסיום, הגיעו השאלות הגיקיות המתבקשות. בכל זאת מדובר בכוכב של אחת מסדרות המד"ב הגדולות בהיסטוריה, שגם כיכב בסרטי הקומיקס המצליחים של ה"אקסמן". לגבי אפשרות שישוב לאחד התפקידים השיב: “אף אחד הרי לא מת במדע בדיוני. אז אולי אקום לתחייה. זה יהיה נפלא לחזור. נסעתי להוליווד בשנות ה-90 לסדרה שאמורה להיות כשלון מובטח וכולנו יודעים מה קרה עם 'מסע בין כוכבים'. אם כי יותר סביר שאשוב לאקסמן". לסיום, נשאל סטיוארט על ההבדלים בין מעריצי סטארטרק לשוחרי אקסמן: “הטרקרים יותר מבוגרים, כי הסדרה ותיקה יותר. לפעמים יוצא לי לפגוש אדם בגיל העמידה שמתוודה כי החל לצפות בסדרה כשהיה בן ארבע. זה מכוער! אני לא רוצה לפגוש אנשים כאלה. לעומת זאת, מעריצי הקומיקס הם חנוניים יותר ממעריצי סדרות. נרדיים יותר. אנשים מצפים ממני להיות אירוני לגביי המעריצים, אולי בגלל הקפטן הקודם. אבל הם שינו לחלוטין את הקריירה שלי. והרבה מאוד דברים שעשיתי התאפשרו בזכות כך. מופע סולו בברודוויי, למשל, קם בזכות המוני מעריצים של סטארטרק שבאו לראות אותי. אני רוחש המון כבוד אל המעריצים". בימים הקרובים הוא ייצא לאולפן המיוחד שנבנה בבת ים, ולירושלים כדי להצטרף לצוות הישראלי. הסרט "לצוד פילים" מתוכנן כרגע לעלות לאקרנים בישראל בקיץ הבא.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ