חן חדד, עכבר העיר אונליין

אחת האובססיות הגדולות של עורכי המגזינים ברחבי העולם, היא מי יהיו הכוכבים שיעטרו את שערי המגזינים מדי חודש. כדי לא להשאיר מקום לטעויות, מתפרסמת בכל סוף שנה רשימת הכוכבים שצילום שער שלהם, עזר למגזינים להיחטף מהמדפים. הסיכום הנוכחי, דרג את ליידי גאגא במקום הראשון, משום שבכל פעם שפניה (או חלקי גופה) הופיעו, נסקו המכירות אל על. מהעבר השני ניצבות השחקנית בלייק לייבלי ("אחת שיודעת"), והזמרת טיילור סוויפט, שהמגזינים שבחרו בהן לתמונת השער, נחלו כשלון צורב.

סטטיסטיקות מסוג זה, לצד ההשפעה העצומה שיש לצילום שער הן על הקריירה של המככבים עליו והן על דימוי המגזין, דחפו השנה את המגזינים לצילומים פרובוקטיבים מתמיד. הטיעון הקלאסי לפיו "סקס מוכר" הוכיח את עצמו גם הפעם, כשצילומים נוטפי סקס (עם או בלי הצדקה אמנותית) שטפו את הדוכנים. במקביל, היו גם אחרים שעמדו במרכזן של שערוריות - לעיתים בגלל פרובוקציות זולות, לעיתים כי נחשדו בגזענות. החל מצילום נתחי הבשר של ליידי גאגא ועד העירום של כוכבי "דם אמיתי", קבלו כמה מהשערים השערורייתים של השנה:

בשר זה השחור החדש: ליידי גאגא

המגזין: ווג יפן, גליון ספטמבר

הצילום: צילומי עירום של ליידי גאגא על שערי מגזינים הם כבר מזמן לא בשורה חדשה. הזמרת ואייקונית האופנה הופיעה בשנה האחרונה על כמות נכבדת של שערים, כשהיא מציגה חלקי גוף שמכוסים באקססוריז בלבד. השערוריה שעוררה תמונתה בשער ווג היפני לגברים לא התמקדה כלל בעירום. במקום, התרכזה המחאה בתלבושת הכוכבת: שמלה עשויה נתחי בשר חי. כמה ימים לאחר מכן, תופיע גאגא עם שמלת הבשר המפורסמת, בטקס פרסי ה-MTV.

הפרובוקציה: ארגון PETA גינה מיד את הצילום, ונשיאתו הכריזה כי "בשר מייצג אלימות וסבל. אם זה הלוק שגאגא תכננה, היא בהחלט השיגה אותו". השער הוביל גם לתגובות רבות ברשת: רבים סברו שגאגא "נראית נפלא", אך היו גם אינספור מגיבים אחרים שהכריזו שהשער "מדכא תיאבון". מי שאחראי ללוק הוא הסטייליסט הקבוע של הכוכבת ניקולא פורמיקטי, שניצח גם על צילומי שער גליון יולי של הרולינג סטון, בו נראתה גאגא בחוטיני וחזיית קני רובה. הצילום הפך את גליון יולי לגליון הנמכר של השנה עם 245,000 עותקים.בשר אדום זה הכי 2010. ליידי גאגא על השער של "ווג"

ילדות רעות אוהבות ילדים טובים: כוכבי “glee”

המגזין: GQ, גליון נובמבר

הצילום: הצלם הפרובוקטיבי טרי ריצ'רדסון ידוע בצילומים נוטפי ההורמונים והזימה, שמעוררים שוב ושוב שערוריות. לאחרונה התייצבו מול עדשת מצלמתו שלושה מכוכבי הסדרה המצליחה Glee, ליה מישל (רייצ'ל), דיאנה אגרון (קווין) וקורי מונטיית' (פין). השלושה הצטלמו לשער בתנוחה פתיינית מלאת רמיזות מיניות, ובתוך המגזין הופיעו תמונות שלהם בתנוחות אירוטיות ובלבנים סקסים.הפרובוקציה: עם פרסום התמונות, נשמעו קולות זועמים של חברי מועצת ההורים האמריקאית. הללו טענו שהמגזין, שמיועד לגברים מבוגרים, מציג באופן מיני שחקניות שמגלמות בסדרה תלמידות תיכון, והדבר גובל לדעתם בפדופיליה. ברשת פוקס בחרו לא להגיב, אבל ב-GQ התקיפו חזרה, והכריזו שההורים צריכים ללמוד להבדיל בין דמיון למציאות. השחקנים אמנם מגלמים תיכוניסטים, אבל במציאות הם בני 20-30. מי שבכל זאת מיהרו להתנצל הן שתי הבנות. אגרון פרסמה התנצלות בבלוג שלה על הפגיעה ברגשות הצופים, אך תמהה בכל זאת איך ילדיהם של ההורים המתלוננים הצליחו להשיג את המגזין. מישל מצידה, הכחישה כל טיפה של מודעות עצמית, וטענה שהיא ממש לא יודעת איך גרמו לה לעשות חצי מהדברים שמופיעים בתמונות.

בית הספר מעולם לא נראה מזמין יותר. כוכבי "Glee" על שער GQ

לבנות בשער: השחקניות הצעירות של הוליווד

המגזין: ואניטי פייר, גליון מרץ

הצילום: בכל שנה ממשיך מגזין ה"ואניטי פייר" עם מסורת הכרזת שמות השחקניות החדשות שיכבשו את הוליווד. במרץ האחרון החליטו עורכי המגזין לצאת בתחזית שאפתנית יותר, והכריזו על השחקניות החמות של העשור ההוליוודי החדש. ברשימת אלה שסומנו כהבטחה הגדולה של הקולנוע, נמצאות קארי מוליגן ("לחנך את ג'ני"), מיה וואסיקובסקה ("אליס בארץ הפלאות"), קריסטן סטיוארט ("דמדומים") ואמה סטון ("באה בקלות"). כל אלה הגיעו לסט הצילומים של הצלמת הנודעת אנני לייבוביץ', והצטלמו יחד לשער גליון מרץ של המגזין שהציג את "יאנג הוליווד".

הפרובוקציה: תמונת השער עוררה ביקורת רבה בארצות הברית, בשל נטייתו של המגזין להבליט אך ורק נשים לבנות ורזות. המבקרים טענו כי מעבר לעובדה שהמגזין מתיימר להכתיב מיהן הכוכבות שראויות לתשומת לב בשנה הקרובה, הבחירה בנשים לבנות בלבד מעידה על גזענות. הטענה העיקרית הייתה כי הרשימה של המגזין מקבעת את את ההגמוניה של נשים לבנות בהוליווד גם בעשור הבא, ומתעלמת מאינספור שחקניות מצליחות שאינן לבנות או חטובות.

רק נשים לבנות יכולות להיות מבטיחות בהוליווד. השער של "ואנטי פייר"

נפלאות הפוטושופ: גבורי סידיבה

המגזין: Elle, גליון אוקטובר

הצילום: לכבוד חגיגות ה-25 של מגזין האופנה הנחשב “Elle”, החליטו העורכים להציג על שערי גליונות אוקטובר שחקניות צעירות מצליחות, ובהן גם אמנדה סייפריד ("ג'ון היקר") ומייגן פוקס ("רובוטריקים"). את אחד השערים עיטרו פניה של גבי סידיבה, השחקנית שקטפה שבחים בשנה החולפת על תפקידה ב"פרשס". כזכור, סידיבה הייתה דם מועמדת לפרס האוסקר לשחקנית הטובה ביותר.

הפרובוקציה: הצילום עורר מחאה בעלת הד תקשורתי עצום, לאחר שקוראי המגזין הבחינו בכך שעורה של סידיבה חיוור מתמיד, והאשימו את עורכי המגזין בגזענות. המוחים טענו שעורכי המגזין הבהירו את עורה של השחקנית באמצעות פוטושופ, וכהוכחה לכך פורסמו ברשת תמונות המשוות בין צבע עורה בתמונת השער ובחיים האמיתיים. כמו כן, יצאו מבקרי אופנה רבים נגד העובדה שרק פניה של סידיבה מופיעים על השער. בעוד כוכבות השערים האחרים זכו לצילומי גוף מלאים המציגים לראווה את חיטוביהן. זוהי אינה הפעם היחידה בה המגזין מואשם בגזענות, והשבוע התעוררה מחאה דומה בעקבות צבע עורה החיוור של הכוכבת ההודית אישוואריה ראי באצ'אן המופיעה על שער גליון ינואר.

מצאו את ההבדלים: גבורי סידבה על שער המגזין "Elle" מימין, ומשמאל, תמונה לא מרוטשת

איכות זו כן מילה גסה: קים קרדשיאן

המגזין: W, גליון אוקטובר

הצילום: קים קרדשיאן, כוכבת תוכנית הריאליטי הפופולרית 'משפחת קרדשיאן', נבחרה באוקטובר האחרון לככב על שער מגזין W. הגיליון יצא תחת הכותרת “The Art Issue”, והתמקד כולו באמנות. קרדשיאן העניקה לו תמונת עירום, ובכתבה שהוקדשה כ"מי שמצאה את תפקיד חייה באמנות היפה - לשחק את עצמה". הכוכבת, שהוגדרה על ידי המגזין כ"מלכת הריאליטי", מתנוססת על השער כשרק מילותיה של האמנית ברברה קרוגר מעטרות את גופה. בתוך המגזין הוצג סט תמונות פרובקטיביות בו חושפת קרדשיאן את גופה העירום המגוסה בצבע כסוף.

הפרובוקציה: עצם ההכרזה כי גופה העירום של כוכבת הריאליטי הוא אמנות, עוררה מחאה בקרב הקוראים, ומבקרי התרבות ברשת. הבחירה בכוכבת המייצגת טעם נמוך, גם אם פופולרי, הובילה לטענות כי לא מדובר בחומרים ראויים לגליון האמנות השנתי של הגליון הנחשב. המוחים טענו כי תוכניות הריאליטי בכלל ותוכניתה של קרדשיאן בפרט, אינן מייצרות אמנות או ראויות להיחשב כאמנות.

אמנות או לא אמנות? זאת השאלה. קים קרדשיאן על השער של "W"

כוכבי "דם אמיתי"

המגזין: רולינג סטון, גליון אוגוסט

הצילום: כוכבי סדרת הערפדים המצליחה "דם אמיתי", אלכסנדר סקארסגרד, והזוג הנשוי הטרי אנה פאקווין וסטיבן מוייר, עוררו סערה כשהצטלמו בעירום לכתבת השער של הרולינג סטון. שלושת הכוכבים צולמו עירומים כשאת גופם מכסים רק נתזי "דם". זאת כמובן, בהשראת הסדרה נוטפת הסקס בה דם הערפדים משמש כמעורר תאווה. במהלך הסדרה הפרובקטיבית, שהוגדרה לא פעם כ"פורנו ערפדים", נמצאו השלושה במשולש רומנטי סהרורי ומלא תשוקה.

הפרובוקציה: הצילום נוטף הסקס  נחשב לאחד השערים השערורתיים של השנה. השער נתפס כסקסי בעיני מעריצי הסדרה, אבל קוראים רבים סברו כי בשילוב נתזי הדם, מדובר בצילום דוחה ומעורר אימה. מהר מאוד הופיעו ברשת פארודיות על תמונת השער, כשהמפורסמת בהם היא תמונת הפוטושופ שהעלימה את פאקווין מהצילום והותירה את מויר וסקארסגרד להתלטף לבדם. הדם מעולם לא נראה אמיתי יותר. מוייר, פאקווין וסקארסגרד על שער הרולינג סטוןעושים לייק לפייסבוק: מארק צוקרברג

המגזין: טיימס מגזין, דצמבר

הצילום: רגע לפני הספירה לאחור לשנה החדשה, הכריז טיימס מגזין על מייסד פייסבוק מארק צוקרבג כאיש השנה לשנת 2010. פניו של המליארדר בן ה-26 כיסו את שער המגזין, ובכתבת השער נכתב כי "בפחות משבע שנים צוקרברג קישר יחדיו חצי מיליארד משתמשים ברשת אחת, וכך יצר יישות חברתית שהיא כמעט כפולה בגודלה מארצות הברית".

מתאים לתמונת פרופיל? צוקרברג על השער של "טיים מגזין"

הפרובוקציה: הצלחת הענק של צוקרברג איננה כמובן, חדשה מהשנה הנוכחית. לפיכך קוראים רבים הופתעו מהבחירה בו דווקא השנה. חלק מהמוחים טענו שההחלטה קשורה לפופולריות של דמותו בסרט "הרשת החברתית", שכבש השנה את הקופות. עם זאת, עיקר המחאה התמקדה בבחירה בצוקרברג על פני מייסד ויקיליקס ג'וליאן אסאנג'. אסאנג', שזיעזע את הדיפלומטיה העולמית ושפך אור על מלחמות ההתשה הכושלות באפגניסטן ובעיראק, נדחק אל המקום השני. ב"סאטרדיי נייט לייב" מיהרו ליצור מערכון על הנושא, שמשווה בין אסאנג' המעניק בחינם מידע פרטי על תאגידים, בעוד צוקרברג מעניק את המידע הפרטי של הגולשים לתאגידים עבור כסף.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ