רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

בית הספר לתסריטאות של עידית שחורי בסכנת סגירה

המוסד, שמוקדש ללימודי תסריטאות בלבד, נאבק ממושכות במשרד התרבות על מנת לקבל כספי תמיכה המובטחים לו מדי שנה. במשרד התרבות דוחים טענות בית הספר: "חוסר שיתוף פעולה ובעיות ניהוליות הם שהובילו אותו לקשיים"

תגובות

בית הספר לתסריטאות, בייסודה של עידית שחורי, נקלע לאחרונה למצוקה כלכלית קשה המאיימת על המשך פעילותו. בית הספר, המציין בימים אלה 15 שנות פעילות, הוא הראשון והיחיד בארץ שמלמד תסריטאות בלבד, ובוגריו הרבים השתלבו בהצלחה רבה בתעשיית הקולנוע והטלוויזיה בארץ. לאורך השנים מנהל בית הספר, שהוא הוא בעצם עמותה רשומה, מאבק הישרדות אל מול מנהל התרבות ומשרד התרבות והספורט. במהלך השנים נערכו דיונים רבים בין מנהל התרבות לבין בית הספר לתיקון המצב. לטענת שחורי, נכון להיום, כספי התמיכה לשנת 2011 לא הועברו לבית הספר, זאת על אף ששנת הלימודים כבר הסתיימה.

כתוצאה מכך, ועל מנת להמשיך את פעילות בית הספר, העבירה שחורי, המנהלת אותו כשכירה של העמותה, כספים מחשבונה הפרטי לחשבון בית הספר. שחורי אף חתמה ערבות אישית על חובות המוסד בבנק, על מנת להמשיך את פעילותו הסדירה. במקביל החליט הועד המנהל בישיבתו האחרונה לעשות כל שיידרש על מנת להציל את בית הספר. יושב ראש בית הספר לשעבר וחבר ההנהלה, מר משה אדרי, התגייס אישית וכבר העביר כספים, אך לאור המצב החליטה שחורי לשקול את המשך פעילותה בבית הספר.

קמפיין פרסומת לבית הספר:

במייל פנימי שהועבר למורים המלמדים, הסבירה שחורי מדוע טרם קיבלו את שכרם: "אמנם ייסדתי את בית הספר, ואני פועלת כמנהלת מזה 15 שנה, אך בית הספר אינו שייך לי בשום צורה ואופן. גם אני שכירה. מאז שנה שעברה נתון בית הספר בקשיים כלכליים הנובעים בעיקר מאי תמיכה מספקת של משרד התרבות והספורט, ואי תמיכה במועדים הקבועים, להם מחויב המנהל (בשנה שעברה קיבלנו את כספי התמיכה רק ב- 28.12.2010). בשנה שעברה, בעת הזו, הגשתי את התפטרותי לוועד המנהל של בית הספר. הוועד המנהל ביקש ממני למשוך את התפטרותי, וזאת תוך הבטחה שיעשה הכל על מנת שמצבו הכלכלי של בית הספר יתחזק. הסכמתי להמשיך. חלפה שנה. כל ההבטחות התפוגגו.

"הנה אנחנו בחודש יולי, וכמו בשנה שעברה טרם הועברו אלינו כספי התמיכה לשנת 2011, וזאת למרות ששנת הלימודים כבר הסתיימה. כל ההבטחות בהן בטחנו התגלו כהבטחות שווא. לאחר לחצים ודחיות רבות נערכה ביום 11.7.2011 ישיבה במשרדו בירושלים של ראש מנהל התרבות, מר שמעון אלקבץ. לאחר שבוע נודע לנו כי במקום לעזור לבית הספר, כפי שהובטח, קוצץ התקציב השנתי שלנו ב 20%. כמייסדת בית הספר, אני ערבה אישית בבנק על חשבונות בית הספר (כלומר, על חובות בית הספר), העברתי מכספי הפרטי מעל ל 150,000 ₪ לבית הספר ולא קיבלתי משכורת מאז דצמבר 2010. לאור המצב הנוכחי אני מוצאת את עצמי בימים אלה הופכת כל אבן, יחד עם חלק מחברי ההנהלה, על מנת לגייס כספים לתשלום שכר למורים ומשכורות. במקביל, ולאור העובדה כי תמו משאבי הכספיים - אני שוקלת בימים אלה, בעצב רב, את המשך פעילותי כמנהלת בית הספר לתסריטאות".

שחורי מסרה בתגובה לעכבר העיר אונליין: "אני עדיין תקווה שמנהל התרבות יחלץ בהקדם על מנת להציל את בית הספר מפני סגירה. אין ספק שבית הספר הוא מפעל חיי והשפיע רבות על כל פריחת נושא התסריטאות בישראל, נושא שהיה רדום, עד שנפתח בית הספר לתסריטאות".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "אנו דוחים את הטענות מכל וכל. חוסר שיתוף פעולה מצד בית הספר ובעיות ניהוליות הם ורק הם שהובילו אותו לקשיים שאליהם נקלע. משרד התרבות עמד בשנה שעברה בקשר רציף עם הנהלת בית הספר והפציר בה לא פעם להעביר לו מסמכים ונתונים, שנדרשים על פי חוק, מכל גוף המבקש תמיכה ממשרד ממשלתי. מסיבותיה הנהלת בית הספר בחרה להעבירם רק בסוף השנה. למרות זאת וכדי לא לפגוע בתפקודו העביר המשרד לבית הספר מקדמה בסף 146,152 ₪ בפברואר 2010 , סכום נוסף בסך של 219,230 ₪ בחודש ספטמבר ובסוף השנה סכום של 50,747 ₪. באשר לשנת 2011: גם אם היה רוצה בכך משרד התרבות מנוע מלהמשיך ולהעביר תמיכה לבית הספר מעבר למקדמה שהועברה לו, וזאת עד לבירור סופי של חריגות בהוצאות ההנהלה והוצאות כלליות שהתגלו בין השנים 2007-2010 בדו"ח ביקורת עומק שערך נציג החשב הכללי במשרד האוצר. בנוסף לכך בית הספר טרם העביר למשרד, כנדרש ממנו, דיווח אודות עמידתו בתוכנית ההבראה שהוא מצוי בה בליווי החשב הכללי.למרות כל זאת הודיע משרד התרבות לגב' שחורי שהיה ותגיש את כל המסמכים והנתונים ותתקן את הליקויים,משרד התרבות לא יחסוך מאמצים על מנת להעמיד לרשות בית הספר תמיכה מלאה בדיוק כשם שעשה עד כה".

*#