סנטימטר מבראד פיט: יניב רוקח עושה הוליווד - קולנוע - הארץ

סנטימטר מבראד פיט: יניב רוקח עושה הוליווד

יניב רוקח, אחד מ-17 הישראלים שלוהקו ל-"World War Z" - סרט זומבים בכיכובו של בראד פיט, מספר על הצילומים במלטה, על החיים בלוס אנג'לס ועל הגעגועים לנתניה

אלעד בילו, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
אלעד בילו, עכבר העיר אונליין

"כל המקום הזה נראה כמו ירושלים על המים, מדהים", מספר יניב רוקח, שחקן ישראלי שהצליח גם הוא להתקבל ל-"World War Z", סרט הזומבים של בראד פיט, שמצטלם בימים אלה. "הסצנה שכל הישראלים משחקים בה מתרחשת כביכול בירושלים, אבל בחרו לצלם אותה במלטה. רק שעכשיו המקום נראה ממש כמו ירושלים - לא יאומן, באי הזה פשוט יצרו את ירושלים. בנו חומה והכל. בישראל יותר מידי יקר לצלם, וקשה לי לדמיין אלף איש על סט בירושלים".

רוקח הוא אחד מ-17 (!) השחקנים הישראלים שלוקחים חלק בסרט - ביניהם גם אורי פפר, דניאלה קרטס, ג'וליה לוי בוקן, אביה לודי בוקן (שמשחק את ראש המוסד – התפקיד שאליו רצו ללהק בהתחלה את יהורם גאון), ושני שחקנים ישראלים המתגוררים באנגליה, נועה בונדר וגיל כהן-אלורו. כולם משתתפים בסצנה אחת מהסרט, אך על פי רוקח, שמאוד רוצה לספר לנו מה קורה בסרט אבל נאלץ להיזהר בכל פרט שיוצא לו מהפה, מדובר ב"סצנה אחת ענקית. זה סוג של קטע בסרט שמתרחש בירושלים, ובתוכו הרבה סצנות קטנות". גם על הסרט הוא לא יכול לספר יותר מדי: הדמות הראשית (פיט) מנסה להבין איך קרה שהזומבים השתלטו על העולם. בסצנה שהישראלים משחקים בה, בראד בא לבדוק מה קורה בישראל - לראות איך כל הסיפור התחיל. לצערי אני לא יכול לתת פרטים, אבל לחלוטין מדובר הפקה במימדים הוליוודיים".

"זה מדהים", ממשיך רוקח, "אתה עומד שם ומצלמים אותך כשיש אלף אנשים מסביבך. יש מישהי שהתפקיד שלה זה להחזיק מעליך מטריה בשביל שיהיה לך צל כי אתה בחום של 35 מעלות. יש אנשי מים שבאים אליך, יש אנשים שמסדרים לך את החולצה ומכניסים לך אותה בתוך המכנסיים כדי שהכל יהיה ישר ומדוגם. כל הצוות ענק, הכל אותנטי - המדים של צה"ל, הנשקים. הכל גם מאוד פדנטי, עד הפרט הכי קטן". מה קשור צה"ל? הישראלים משחקים שם, איך לא, חיילים, קצינים, סוכנים וכו'. גם רוקח משחק קצין, ויחד איתו בסצנות מופיעים שאול עזרא וכהן-אלורו.המדים מרגישים מוכרים למדי. יניב רוקח ונועה בונדר על הסט (צילום: ארכיון פרטי)

"ביום הראשון הרגשנו בטירונות. העירו אותנו ב-4 וחצי לפנות בוקר, היינו צריכים להיות על הסט ב-5:00. עכשיו, אתה יודע איך זה ישראלים... ישר הפכנו לקומונה. ביום השני זה כבר הייתה אווירה של מילואים".איך הגעת ל-"World War Z"?

"מארק פורסטר (הבמאי) עשה ליהוקים בארץ ובלונדון והם פשוט ראו אודישן שלי. בגלל שמארק רוצה שהכל יהיה אותנטי, אם יש דמויות של ישראלים אז הוא רוצה לעבוד עם ישראלים. הוא פשוט במאי משכמו ומעלה, וגם הסרטים שהוא עושה הם כל כך מגוונים והוא אף פעם לא נתקע על ז'אנר אחד. למשל, הוא עשה את הג'יימס בונד האחרון, שזה הבונד שמכר הכי הרבה איי פעם בקופות, ואמרו לו בוא תעשה את הבונד הבא. הוא סירב ואמר שהוא רוצה ללכת הלאה למשהו חדש.

יש הרבה הפסקות בין טייק לטייק ולא כולם מצטלמים כל הזמן, אז אתה מגיע לשם מוקדם בבוקר, מאפרים אותך, מלבישים אותך, ואתה הולך וחוזר לסט. אנחנו פתחתו בתוך הטריילר קומונה ישראלית, אבל דניאלה (קרטס) קצת בקטגוריה אחרת. העבודה שלה הרבה יותר רצינית, אז היא לא הייתה בקומונה שלנו. יש לה תפקיד ראשי, היא עובדת עם בראד פיט לאורך כל הקטע שמתרחש בישראל".

ומה אתה עושה כשאתה לא מצטלם בסרטי זומבים?

"אני גר בלוס אנג'לס. בן 32, חי בחו"ל כבר 11 שנה. ההורים גרים בנתניה – אני מגיע לישראל פעמיים בשנה. עזבתי את הבית ישר אחרי הצבא וחייתי חמש שנים בניו יורק. הלכתי ללמוד משחק בבית ספר של לי שטרסברג, בהמשך שנתיים הייתי דוגמן והמשכתי למשחק בסרטים עצמאיים. כשעברתי ללוס אנג'לס קיבלתי את העבודות המשמעויות שלי: עשיתי פרסומות, תיאטרון ואת 'החיה' – סדרת הטלוויזיה האחרונה שפטריק סווייזי צילם לפני מותו. עכשיו קיבלתי תפקיד בסרט החדש של נינה מנקס, במאית ישראלית אמריקאית שיצולם בסתיו.שולט בכל הפרטים הקטנים. מארק פורסטר (צילום: AP)בשלב כלשהו ניו יורק החלה להימאס עליי. כשאתה חי שם הרבה שנים זה מתחיל להיכנס לך לורידים. רציתי לשנות אוירה וידעתי שבאל.איי יש יותר הזדמנויות אז עברתי. הגעתי לשם וישר נפתחו הדלתות. מצאתי מנהל אישי ואז מצאנו יחד סוכן, ישר קיבלתי כמה פרסומות ענקיות והמשחק היה ההמשך הישיר".

אתה לא נשמע ישראלי. מאיפה המבטא?

"אם היית שומע אותי לפני עשר שנים ועכשיו היית מבין. היום זה עולם אחר לגמרי מאיך שנשמעתי בהתחלה, ובכל זאת. כן, אז אתה מתחיל בתור היהודי, הישראלי, אלה התפקידים שאתה משחק. במקור אני מנתניה. כל החיים שלי הייתי בלהקות - פרחי נתניה, צעירי נתניה ועוד. בכיתה ג' הייתי בבית ספר חרדי, ובא אלי חבר שאמר לי - אתה יכול לבוא איתי לעשות בחינות לפרחי נתניה? אמרתי לו אוקי, הלכנו לעשות את הבחינות, ובסופם המנצח שאל אותי- אתה רוצה גם להיבחן? בסוף אני התקבלתי והחבר לא".

אז איך היית מגדיר את היחסים שלך עם פיט אחרי הסרט? תיפגשו בקרוב לארוחה?

"לא ממש. האמת היא שהוא היה ממש בתוך עצמו, תאר לעצמך שאתה נמצא על סט ומסביבך אלף איש וכל אחד נועץ מבטים והוא בכלל צריך להתרכז בתפקיד. גם לא ניסיתי לדבר איתו, אבל עמדתי מטר ממנו. את אנג'לינה לא ראיתי אבל את הילדים כן, הם היו על הסט. בוא נגיד שהוא אבא טוב, נתן להם תשומת לב על הסט והראה להם הכל.מה שכן, הייתי בארוחת ערב עם פורסטר. ארוחת ערב אינטימית, היינו רק חמישה. הוא אהב אותי, הוא בכלל אוהב את ישראל. שאלתי אותו אם הישראלים לא שיגעו אותו, כי אנחנו קצת אוהבים להתלונן ותאמין לי - היו תלונות על הסט. אבל הוא לקח את זה בקלות ואמר שהוא מאוד אוהב לעבוד איתנו. הקור רוח שלו לא יאומן: להיות אחראי על הפקה ענקית כשהכל בשליטה המלאה שלו. רק בן אדם שמגיע משוויץ מסוגל לעשות את זה".

מה עם לעבוד בארץ?"בארץ לא שיחקתי עדיין בכלום. יש לי את זוהר (יעקובסון - א.ב), הסוכנת שלי בישראל, אז אנחנו מנסים ליצור כל מיני הזדמנויות. אני מאוד רוצה לשחק כאן ומקווה שהמצב הנוכחי הולך להשתנות. התוכנית היא לעבוד גם בלוס אנג'לס וגם בישראל. אני אוהב את השפה שלנו, וכמה שאתה רחוק וכאילו לא ישראלי - זה לא יעזור. זה גם מה שלמדתי על הסט, שאולי זה לוקח זמן להוציא את הישראליות שבי, אבל בסוף היא יוצאת בכל הכוח. אני אוהב את השפה שלנו, את התרבות, אני רוצה בית בהוליווד ובית בנתניה ליד ההורים".מתעסק בעניינים שלו. בראד פיט (צילום: AP)

אז איך מרגישה הפקה הוליוודית מבפנים?"יש פה אטנשן של אלף אחוז. כל הזמן שואלים אותך אם אתה בסדר, איך אתה מרגיש, רוצה משהו, צריך משהו, ולא רק בן אדם אחד, אלא חמש נשים שמסתובבות סביבך כל היום ובודקות אותך מכף רגל ועד ראש. הם גם לוקחים פה תמונות ומשווים לראות איך הנשק ישב עליך אתמול, ואם צריך להזיז אותו טיפה אחורה, טיפה קדימה, שיראה בדיוק כמו שצולם עד עכשיו.

כל התלבושות אמיתיות. דיברתי עם מעצב התלבושות, שאמר שהיה קשה לשכנע את הישראלים והמדינה להשאיל אותם בשביל סרט, אבל בסוף הם השיגו את הכל. יש גם את כל הדברים הנלווים, האביזרים והכומתות והדרגות וכו'. המדים אמיתיים לחלוטין, מאה אחוז צה"ל – רק הנעליים היו מאוד נוחות אז אמרתי לו שזה לא הגיוני, הנעליים נוחות מדי. אז הוא הודה שהנעליים מאנגליה".

מה הלאה? מה "World War Z" יעשה לקריירה שלך?הסרט הזה הולך לפתוח לי הרבה דלתות. הוא יוביל לסוכן יותר טוב, וסוכן יותר טוב יוביל לאודישנים, וגם בכל פעם שאני אומר לאנשים שפונים אלי לאחרונה שאני כרגע בסרט של מארק פורסטר ישר אומרים לי - תתקשר כשאתה חוזר, בוא נשב על קפה. פתאום אתה נהיה ביג דיל. יש לי שלוש סצינות, תפקיד די קטן, אבל מספיק שזה יהיה ברזומה, מספיק להגיד – הייתי בסרט הזה בשביל שאנשים יתעניינו. הצלחה מושכת הצלחה".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ