הארי פוטר: מהו סוד הקסם של המותג המצליח?

בין אם מדובר בסיפור התבגרות קלאסי ונוגע, שילוב של אלמנטים מוכרים מז'אנר הפנטזיה או אנלוגיות מרומזות למציאות, אין ספק שצמד המילים "הארי פוטר" הצליח לכבוש את העולם. חן חדד מנתחת איך ולמה זה קרה

חן חדד, עכבר העיר אונליין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חן חדד, עכבר העיר אונליין

יותר מעשור לאחר יציאת הספר הראשון, הפך "הארי פוטר" למותג השווה מיליוני ליש"ט, עם מכירות של יותר מ-400 מליון עותקים של סדרת הספרים (שתורגמה ליותר מ-67 שפות), עיבודים קולנועים שזכו לתואר "סדרת הסרטים המרוויחה של כל הזמנים", ואפילו פארק שעשועים המשחזר את טירת הוגוורטס והעולם שסביבה.

כעת, עשר שנים לאחר יציאת הסרט הראשון של המותג, מתקרב אל המסך הסרט שיחתום את הסדרה: "הארי פוטר ואוצרות המוות - חלק שני". 

הארי פוטר ואוצרות המוות - חלק 2 - מועדי הקרנה

כך ייראה הסרט החדש: 

ההיסטריה סביב הסרט האחרון החלה רשמית בליל חמישי האחרון, אז התכנסו כוכבי המותג ובאלפי מעריצים בכיכר טרפלגר שבלונדון, בה נערכה הפרמיירה הנוצצת. האווירה על השטיח האדום הייתה מלדורמטית הן עבור המעריצים והן הכוכבים, דניאל רדקליף, אמה ווטסון ורופרט גרינט, שהתרגשו עד דמעות מהמעמד. למרות שבשנתיים האחרונות הביעו השלושה את רצונם להשיל מעצמם את הטייפקאסט ולהתנסות בתפקידים פרובוקטיבים ומגוונים יותר - גם הם לא הצליחו להסתיר את סערת הרגשות שהציפה אותם אל מול הסיום הדרמטי של המותג. השחקנית אמה ווטסון אף הקסימה את התקשורת כשדמעות שטפו את פניה במהלך נאום התודה שהעניקה.

מיוחד: נפרדים מהארי פוטר» בחינת הבגרות של מי שגדל עם הסדרה. הביקורת» שנות הקסם: לראות את כל סרטי הארי פוטר ברצף» הפרוייקטים הבאים של כוכבי הארי פוטר» סופו של רון וויזלי: לאן ילך קוסם מס' 2?» איפה קבור הארי פוטר?» הארי פוטר במספרים» אל תקראו להם גיקים - מועדוני המעריצים הישראלים

הסיבה לכך די מובנת: מדובר במסע ההתבגרות הסמלי ביותר של המאה ה-21. הקוסם הממושקף, שהחל לגלות בספר הראשון פרטים על עברו, הלך והתבגר במהלך שבעת הספרים ובהתאם, גם העלילה הפכה בהדרגה למורכבת, מפוכחת ואפלה יותר. עיבוד הספרים לקולנוע הפך את ההתבגרות למשולשת, כשהוסיף על התבגרותן של הדמויות הספרותיות גם את התבגרותם של הכוכבים (שהיו בני 10 בזמן צילומי הסרט הראשון ולמעשה בילו את רוב ילדותם בתפקיד), והן את התבגרותם של הצופים שליוו את הסדרה במשך שנים כה רבות.

אז והיום: כוכבי "הארי פוטר" בצעירותם (משמאל) ובבגרותם (מימין)לוק סקייווקר, מאחוריך

האמוציות שצפו אל פני השטח במהלך האירוע שבו לשקף את הקשר הרגשי שנבנה בין המעריצים ובין הסדרה במהלך השנים, אבל גם כעת, עם סופה של סדרת הסרטים, סוד הקסם של הצלחתה המסחררת נותר חמקמק. מבט לאחור על עלילת הספרים והעיבודים הקולנועים משרטט לא מעט גורמים שאחראים להצלחה היחודיות של "הארי פוטר", ובראשם השילוב המוצלח בין אלמנטים וז'אנרים מוכרים. יש מי שמכנים זאת גניבה ספרותית (טענה שגררה את ג'יי קיי רולינג לבית המשפט, שם זוכתה מאשמה) אך בעיני רבים, מדובר בהשפעות לגיטימיות של מודלים קלאסים המשמשים השראה לסופרים מזה אינספור שנים.

הרשת הסבוכה של האלמנטים המוכרים שזורה במודל הקלאסי של הגיבור היתום שנועד לגדולות, דמות שנטועה היטב בקולנוע עם גיבורים כמו לוק סקייווקר ("מלחמת הכוכבים"), פרודו באגינס ("שר הטבעות"), ואף גיבורי אנימציה כדוגמת פו ("קונג פו פנדה"). כל אלה אלה איבדו את הוריהם הביולוגים ואומצו על ידי דודיהם. האימוץ משמש במשך שנות התבגרותם כהסוואה לזהותם או ייעודם האמיתי, ובאמצעות הדרכתו של מנטור רוחני הם נחשפים לייחודם. למרות הדמיון בין הגיבורים, בעוד האחרונים פנו בעיקר (אבל לא רק) לקהל חובב מדע בדיוני, פנטזיה או ילדים, "הארי פוטר" הצליח יותר מכולם לחצות גבולות המיתוג ולפנות לילדים, מתבגרים ומבוגרים כאחד. אין ספק שהעולם שבנתה רולינג מלא ברבדים ומקורות השפעה כל כך מגוונים, שכל קורא בכל גיל מוצא בו זיקה לקלאסיקה אחרת, החל מ"שר הטבעות", ו"האריה המכשפה וארון הבגדים" ועד "אנקת גבהים", "מקבת'" ו"המשחק של אנדר".

כשהארי פוטר פגש את גנדלף ודארת' ויידר:

בין ההקבלות המרכזיות סביב המודל, שב ועולה הדמיון בין "הארי פוטר", ובין "שר הטבעות" של טולקין. שני הספרים כוללים דמויות הנושאות דמיון רב ובהן העכביש הענק שלוב אצל טולקין והרעגוג אצל רולינג, והנזגול (רפאי הטבעת) אל מול הסוהרסנים. בראש ניצב הדמיון הרב בין הנבלים הגדולים בשני הספרים, סאורון ולורד וולדמורט. מעבר למשטר הטרור ששני המכשפים רבי העצמה משליטים, הדמויות בספרים חוששות להגות את שמם ומתייחסות אליהם בכינויים כדוגמת "זה שאין לנקוב בשמו" ו"האדון האפל". השניים אף איבדו לאחר מפלתם צלם אנוש, וזקוקים לחפצים מכושפים כדי להשיב לעצמם את כוחם. בשתי הסדרות, החפצים הללו (הטבעת אל מול ההורקרוסים) משפיעים באופן קיצוני על אישיותו של מי שבא במגע איתם.

הקבלה נוספת מיוחסת לדמיון בין "מקבת'" של שייקספיר ובין "הארי פוטר". רולינג הודתה בעבר כי למחזה הנודע הייתה השפעה רבה על כתיבתה, שמתבטאת בעיקר בנבואות הגורליות, המשמשות כבסיס לעלילת שתי היצירות. במקבת' היו אלה שלושת המכשפות שניבאו את מלוכתו של הגיבור. הטיב החידתי של הנבואות גורם בהמשך המחזה לכך שמקבת' מסתמך על הנבואה שאף יליד אישה לא מהווה לו סכנה, אך מוצא את מותו בידי מקדף, שנולד בניתוח קיסרי. באופן דומה, גם הנבואה המסתורית שניבאה סיביל טרלוני ב"הארי פוטר", הייתה נתונה לפרשנות, מאחר ושני ילדים התאימו לתיאור זה שבכוחו להביס את אדון האופל, נוויל לונגבוטום והארי פוטר. מאחר שסנייפ מסר לוולדמורט רק את החלק הראשון, האחרון לא היה מודע לכך שמושא הנבואה יסומן כשווה לו, כך למעשה, כשבחר לצאת להרוג את הארי פוטר, סימן אותו כשווה לו, וגרם לך שהארי הפך לנמסיס הגדול שלו.

גם השוואות לעולם הקומיקס לא חסרות, ובראשן ניצב "אקס-מן". הדמיון בין שני המותגים מתמקד בעיקר בבתי הספר בניהולם של דמבלדור ופרוספור אקס. האחרון, הקים פנימיה מיוחדת המאמצת מוטאנטים צעירים שננטשו על ידי הוריהם (ובכך מעלה בשנית את הקשר בין ייעודו של גיבור ובין יתמותו), ומאמן אותם לשלוט ביכולות שלהם ולהגן על האנושות. דמבלדור מצידו, מנהל את הוגוורטס, בית הספר לכישוף וקוסמות, שאמנם לא יוסד כמחנה אימונים לקוסמים הצעירים, אך הופך לכזה במהלך הספר החמישי, עם הקמתו של צבא דמבלדור בהנהגתו של הארי פוטר.

איך היה נראה סרט משותף של אקס מן והארי פוטר?

על קוסמים וגרמנים

היכולת לכבוש הן מבוגרים והן צעירים בקנה מידה נרחב כל כך, נשענת במידה רבה על השילוב המדוייק בין רבדים פנטסטים וריאליסטים. כך למשל, האידיאולוגיה של וולדמורט, כפי שהיא משורטטת בסדרת הספרים, העלתה השוואות רבות לפילוספיית טוהר הגזע הנאצית. תומכיו של וולדמורט, וביניהם משפחת מאלפוי (המתוארת הן בספר והן בסרטים באופן ארי מובהק), רואים ולנגד עיניהם עולם שבו ישלטו רק אלה שזורם בגופם דם קוסמים טהור. קוסמים או מכשפות שנולדו למוגלגים זוכים לכינוי הגנאי "בוצדמים" (Mudblood) ואלה שאחד מהוריהם אינו קוסם מכונים "חצויי-דם". ההשוואה המתבקשת למלחמת העולם השנייה זכתה גם לביטוי ויזואלי בחלקו הראשון של "הארי פוטר ואוצרות המוות" המציג עולם קודר, אפל והרוס, בו אנשים נאלצים לחיות במחתרת ולברוח על מנת לשרוד.

בדומה לקלאסיקות כמו "הנסיך הקטן" ו"עליסה בארץ הפלאות", אין ספק שבעוד הילדים נמשכים למסע ההתבגרות עמוס האקשן של פוטר וחבריו, המבוגרים יותר מצליחים לקרוא בין השורות, ולהתחבר לרבדים פסיכולוגים נסתרים. לצד הרפרור למלחמת העולם השנייה, סדרת הספרים שזורה באמירות חברתיות, הנחשפת בעיקר בביקורת על ערכי הבורגנות המתבטאים בדגש הרב שניתן למעמדן של הדמויות ובקשר בין הון ושלטון.  בקצה אחד ניצב דראקו מאלפוי בעל המעמד המיוחס, המגיע ממשפחה בעלת הון, ששולטת יחד עם בעלי ממון אחרים בעיתונות, בחינוך, ואף במוסדות החוק המושחתים. בקצה השני ניצב רון וויזלי שמגיע ממשפחה חסרת אמצעים כלכליים. הקשר בין מעמד וכסף, לצד השפעתו על השליטה בעולם הקסום ומחוצה לו, מוסיף נדבך ריאליסטי למתרחש בעלילה, ומאפשר לקוראים ולצופים המבוגרים יותר להתחבר לגיבורים.

הסרט, שנוחת עוד רגע בבתי הקולנוע סומן כבר מזמן כאחד משוברי הקופות הגדולים של הקיץ, אך אין ספק שתעשיית פוטר תמשיך להתרחב גם לאחר הסרט האחרון. על כך יעיד אתר "PotterMore" עליו הכריזה לאחרונה רולינג. האתר, שייפתח באקוטובר הקרוב ויכיל מהדורות אלקטרוניות של ספרי הסדרה, יאפשר חוויית קריאה אינטראקטיבית, ומסתמן כעולם משחק מקוון רב משתתפים. אולם על המסך נותר חלל שהוליווד מנסה נואשות למלא, עם עיבודים לרבי מכר מצליחים (שהמוביל שבהם הוא העיבוד ל"משחקי הרעב"), בשאיפה לשחזר את הקסם חוצה הגבולות של המותג.

» הארי פוטר 8 - כל הכתבות

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ