רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

מהומה רבה על לא דבר: פרויקט מיוחד

פליטות פה והצהרות מכוונות, סלבס ופוליטיקאים שרוכבים להם על הגב - פרויקט מיוחד בודק איך הפכו תקריות קטנות למהומות תקשורתיות?

תגובות

מהומה רבה על לא דבר: פרויקט מיוחד

» גאון פולט, תירוש רוכבת» זק, קם ופרידה הכט» מנטלי פורמן עד ריקי ג'רבייסמן המפורסמות הוא שיום כיפור הוא תקופה של חשבון נפש. יהודים ברחבי העולם מתקבצים להם יחד ומנסים לבדוק איפה טעו, במה פשעו ובמי חטאו. פסח לעומת זאת, פסח הוא חג אחר לגמרי. אנחנו מתבקשים לקבל את האביב, לצאת מעבדות לחירות, לזכור את יציאת מצרים, וכמובן, לעשות הרבה ספונג'ה. אבל גם בחג הנקיונות והמצות, אי אפשר שלא לנהל קצת חשבונות. אחרי הכל, כולנו יהודים. חודשי החורף האחרונים התנהלו ברובם על פי חוק התקשורת "סיפור קטן - בלאגן גדול". שורה של תקריות ותקלות איזוטריות הפכו לשיחות ברזייה לוהטות, ולכותרות הראשיות בעיתונים, אתרי האינטרנט ושלל תוכניות הטלוויזיה.

המהומות הגדולות שפרצו להן על-לא-דבר-בעצם, הן לא רק עניין של עודף התלהבות. אחרי הכל, לא חסר לנו על מה לדבר. רק בחודש האחרון הייתה רעידת אדמה ביפן, אסון גרעיני בהתהוות, התקפות של טילים על הדרום, נשיא אחד שנכנס לכלא של אונס ועוד שלל אטרקציות למתקפה. העניין הוא, שהדוגמא האחרונה (למשל), מחייבת תגובות מהמערכת הפוליטית. הרי ברור היה שמשמעון פרס ועד לימור לבנת, ישמיעו אמצעי התקשורת הצהרות בעד או נגד מיושבי המשכן. אבל בשבילנו, מי שזקוקים כל הזמן לגירויים, מובן מאליו זה הכי 2010. השגרה, רוצה לומר, גם כשהיא כוללת סנסציות וטראומות, היא עדיין שגרה.

כשרונית תירוש מכריזה על יום למען המוזיקה המזרחית בכנסת, היא קושרת בין שני דברים שלכאורה לא מנהלים שום דיאלוג. הרי מה לשנת שמיטה ומשה פרץ? כשפרידה הכט מפרגנת למחבלים מתאבדים, היא מחברת בין מדורת שבט א-פוליטית על פניו (קרי בית "האח הגדול"), לבין עמדות שמאלניות שמותר לדבר עליהן רק במטאפורות על תל אביבים ובתי קפה בשינקין. וכשריקי ג'רבייס מעז לומר משהו על אתאיזם בטקס הכי שמרני של הוליווד, זו האחרונה מרביצה בחזרה. הוא שר, היא צועקת. יהורם גאון ורנית תירוש (צילום: דודו בכר/אמיל סלמן)כולם רוצים שירים פשוטים הדיבור הלא הצפוי, שפתאום מערער לנו את השגרה, הוא כנראה מסעיר וגדול הרבה יותר. וכך קורה שאסופה של פליטות פה לא מתוכננות הופכת להיות שיחת היום. כך קורה ששיחת היום היא הטרמפ הכי בטוח לכל מי שמחפש כותרת ורווח פוליטי. כך קורה גם שכל טעות קטנה מתגלגלת לכדי הר געש, שהלבה שלו מחרבת קריירות ובונה אלילים. כך קורה שהפריים התרבותי שלנו כולל הרבה יותר יורם זק, והרבה פחות סוגיות חברתיות בוערות.

בפרויקט מערכתי מיוחד אספנו את האירועים שהתחילו בקטן אבל הסתיימו בהתרסקות גדולה. אתם מוזמנים לשפוט - היה או לא היה? ואם אחרי שנרגעו הרוחות, עדיין הייתה שווה כל המהומה?ובפינתנו, פוליטיקלי קורקט אל תגידו שעורך האח הגדול הטריד מינית את אחת המתמודדות - תגידו ליורם זק הייתה פליטת פה. אל תגידו שפרידה הכט תמכה בטרוריסטים - תגידו לסבית תל אביבית הביעה את דעותיה השמאלניות. אל תגידו שיורם ארבל חרג מתפקידו והקדיש שידור למישהי שהואשמה בריגול - תגידו ששדר ספורט רצה לעזור לרווקה תל אביבית שלא יוצאת מהבית. או שפשוט תגידו - די כבר! לא מכל שיבוש לשון צריך לעשות פסטיבל. כך הפכו רגעים שוליים של חוסר תשומת לב לשיחת היום.» זק, קם ופרידה הכט - לכל המהומותבסך הכל רצינו להגיע הביתה בשלום. יורם זק ודנה רוןזה היה יכול להיות סתם יום של חול, אילולא יהורם גאון, האיש והלאדינו, החליט לעשות מעשה. למעשה הוא אפילו לא החליט אותו, אלא רק אמר אותו, כבדרך אגב, כמו שאומרים משהו על מזג האוויר או הקניות בסופר. וכך, בלי להתבלבל, הקים עליו את כל אמני המוזיקה המזרחית בארץ. מאיש מכובד הוא הפך למקור כל הרוע, וממי שמוזמן לקבל פרסי הוקרה, הפך לתירוץ שבגללו רונית תירוש יכולה לתפוס כותרות. אבל מה היה שם בעצם? ואיך הכל קשור להראל סקעת? ליוסי גיספן הפתרונים» גאון פולט, תירוש רוכבת - לכל השערוריותריקי ג'רבייס מעליב את האמריקאים, נטלי פורטמן חשודה במרמה וג'ון גליאנו מואשם באנטשימיות. איך קרה שהוליווד, מי שאחראית לאפקטים מיוחדים ואשמה במגפת התלת מימד, לקחה כל כך קשה את התקריות האלה. אז נכון, ג'רבייס הוציא את טום קרוז מהארון (לכאורה!), נטלי פורטמן קיבלה אוסקר בלי אשכרה לרקוד בסרט וגליאנו מלמל משהו על היטלר. אז מה? בגלל זה הורסים קריירה? מתברר שבתעשייה הכי משוגעת בעולם, החיים גדולים יותר מכל הפקה. » מנטלי פורמן עד ריקי ג'רבייס - לסיפורים המלאים

*#