מקאן ועד טרייבקה: המדריך השלם לפסטיבלי הקולנוע - קולנוע - הארץ

מקאן ועד טרייבקה: המדריך השלם לפסטיבלי הקולנוע

הגלאם של קאן, האיכות של סאנדאנס והארומה של ונציה - רגע לפני פתיחת פסטיבל ברלין, קבלו את המדריך לפסטיבלי הקולנוע החשובים ביותר בעולם

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
חן חדד, עכבר העיר אונלין

רגע לפני שעונת הפרסים מגיעה לסיומה, נוהרים הכוכבים והיוצרים לפסטיבל הסרטים היוקרתי של ברלין. הפסטיבל, שייערך השנה בין ה-10 ל-20 בפברואר, בפעם ה-61, הוא אחד משורה של פסטיבלי קולנוע נחשבים, המציגים במהלך השנה את הסרטים הבולטים בתעשייה. החל מפרס דקל הזהב הנחשק בקאן, ועד פרס הקהל בטורונטו, כל אחד מהפסטיבלים הגדולים תורם לבאזז התקשורתי סביב הסרטים הזוכים. קבלו את המדריך השלם לפסטיבלי הסרטים הנחשבים בעולם.אוסקר 2011 - כל הכתבות

העצמאי: פסטיבל סאנדאנס מתי: ינואראיפה: יוטהעל השטיח האדום:ליב טיילור, פול ג'יאמטי, ג'ון האם, ג'יימס פרנקו, ורה פרמיגה, זואי סלדנה, אלייז'ה ווד.פרסים: בפסטיבל מוענקים פרסים לסרטי דרמה וסרטים תיעודיים עצמאים.גאווה ישראלית: "בוקר טוב מר פידלמן" קטף השנה את פרס התסריט הטוב ביותר בקטגוריית הסרטים העלילתיים. על הפסטיבל: סאנדנס הוא פסטיבל הסרטים העצמאים הגדול בארצות הברית, שמהווה מקום מפגש אולטימטיבי לטובי יוצרי האינדי ברחבי העולם. הפסטיבל, שנוסד על ידי השחקן רוברט רדפורד, העניק במה לבמאים מוערכים רבים שעשו במסגרתו את פריצתם הגדולה. ברשימה הארוכה ניצבים קוונטין טרנטינו עם "כלבי אשמורת", דארן ארונופסקי עם "פאי" וסטיבן סודרברג עם "סקס, שקרים ווידאוטייפ". הפסטיבל גם אחראי לחשיפה רחבה של סרטים דלי תקציב כדוגמת "המסור", "פרוייקט המכשפה מבלייר" ו"מוכרים בלבד". למרות מגוון הסרטים העצמאים המוקרנים בו, בשנים האחרונות נשמעות טענות על התמסחרותו של הפסטיבל. הסיבות לכך טמונות בהתעצמותו כאירוע תקשורתי המושך אליו סלבריטאים רבים, ובחברות האמריקניות המובילות המעוניינות לפרסם בו. כשהאינדי הופך למיינסטרים: מה קרה לפסטיבל סאנדאנס?

זה מה שהיה בסאנדנס השנה:היוקרתי: פסטיבל ברלין מתי: פברואראיפה: ברליןעל השטיח האדום:ליאונרדו דיקפריו, קייט וינסלנט, מרטין סקורסזה, רנה זלוויגר, קירה נייטלי, מישל פייפרפרסים: דב הזהב, דב הכסף.גאווה ישראלית: במהלך שנות הפסטיבל הוענק פרס דב הכסף לבמאי יוסי סידר על סרטו "בופור",  וכן לסרטו הקצר של שי מיז'ינסקי "הירידה". פרס דב הקריסטל לסרטי משפחה ונוער הוענק ל"אדמה משוגעת" של דרור שאול.על הפסטיבל: פסטיבל הסרטים הבינלאומי בברלין ניצב בצמרת הפסטיבלים החשובים בעולם. האירוע שנקרא בקיצור "ברלינאלה", מציג מדי שנה כמות מרשימה מן ההיצע המתחדש של הקולנוע העולמי. הפסטיבל נערך בעיצומו של החורף, רגע לפני חלוקת פרסי האוסקר, ובכל זאת מגיעים אליו מדי שנה מיטב השחקנים והבמאים מכל רחבי העולם. בשנה שעברה חגג הפסטיבל 60 שנה להיווסדו, במסגרתן נערכו הקרנות סרטים פתוחות לציבור הרחב. הפסטיבל של אותה שנה נפתח עם הדרמה הסינית “Apart Together”, ונחתם עם הסרט היפני “About Her Brother”. שני הסרטים היוו תזכורת לתפקיד החשוב שמילא הפסטיבל במשך השנים, כפלטפורמה בינלאומית לקולנוע אסיאתי. את הפסטיבל הקרוב יפתח סרטם עטור הפרסים של האחים כהן "אומץ אמיתי", ובראש חבר השופטים תעמוד השחקנית והבמאית איזבלה רוסליני.

ברלין רוחשת לקראת הפסטיבל:הניו-יורקי: פסטיבל הסרטים טרייבקה תקופה: מאיאיפה: ניו יורקעל השטיח האדום:רוברט דה נירו, וודי אלן, ג'יימס פרנקו, ג'סיקה אלבהקריסטן דאנסט, ריי ליוטה, זאק בראף.פרסים: בפסטיבל מחולקים פרסים לסרטים בקטגוריות השונות, הכוללות סרטים עלילתיים ודוקומנטרים בינלאומיים, סרטים קצרים וסרטי סטודנטים. גאווה ישראלית: "השמצה" התיעודי של יואב שמיר זכה בפרס מיוחד מטעם חבר השופטים, ו"חופשת קיץ" של דוד וולך זכה בפרס לסרט העלילתי הטוב ביותר. על הפסטיבל: פסטיבל טרייבקה החל כיזמה של השחקן רוברט דה נירו והמפיקה ג'יין רוזנטל, לאחר אסון התאומים ב-2001. השניים ביקשו לחזק את מעמדה של ניו יורק כמרכז קולנוע בינלאומי, ובתוך כך לסייע במאמצי השיקום של שכונת טיירבקה, הסמוכה למגדלים. מאז צבר הפסטיבל מוניטין כאחד מהחשובים בארצות הברית לסרטי קולנוע בינלאומים, ומציע למעלה מ-200 הקרנות מדי שנה של סרטים עלילתיים, עצמאיים ודוקומנטריים. בשנה שעברה נפתח הפסטיבל עם הקרנת בכורה של "שרק לנצח", ונחתם עם הסרט התיעודי "פריקונומיקס". האהבה לטרייבקה הורסת משפחות:

הנוצץ: פסטיבל קאן תקופה: מאיאיפה: קאןעל השטיח האדום:טים ברטון, קייט בלאנשט, ג'וני דפ, הלן מירן, מישל וויליאמס, לינדזי לוהן, פריס הילטון.פרסים: דקל הזהב, הגרנד פרי, ופרס חבר השופטים.גאווה ישראלית: בין הזוכים הבולטים במהלך השנים ניצבים השחקן עודד קוטלר, שקטף ב-67' את פרס השחקן הטוב ביותר על "שלושה ימים וילד", וחנה לסלאו זכתה באותו הפרס על משחקה "איזור חופשי". אדמה משוגעת" זכה בפרס הראשון בקטגוריית הסרט הזר, ו"ביקור התזמורת" זכה בשלושה בפרסים מטעם השופטים ואיגוד מבקרי הקולנוע. את פרס מצלמת הזהב, המוענק לסרטי ביכורים, קטפו "מדוזות" של אתגר קרת ושירה גפן, ו"אור" של קרן ידעיה. "עג'מי", זכה גם הוא בציון לשבח באותה התחרות. על הפסטיבל: האירוע שנערך בעיר הנופש קאן שבדרום צרפת, הוא אחד הפסטיבלים הוותיקים והמשפיעים בעולם. הפסטיבל, הסגור לקהל הרחב, זוכה מדי שנה לתשומת לב רבה מהתקשורת, בין היתר בגלל הסלבריטאים הרבים הפוקדים את הריביירה הצרפתית. במאים ומפיקים רבים משיקים בקאן את סרטיהם החדשים, ומנסים למכור אותם למפיצים. בראש חבר השופטים של הפסטיבל הבא, שמורכב מכוכבי ויוצרי קולנוע, יעמוד השחקן הוותיק רוברט דה נירו. הפסטיבל ייפתח עם הקרנת בכורה לסרטו של וודי אלן "חצות בפריז", בו מככבת בין השאר רעייתו של נשיא צרפת קרלה ברוני.

כל המי ומי בפסטיבל קאן:האמנותי: פסטיבל ונציה מתי: אוגוסטאיפה: ונציהעל השטיח האדום:נטלי פורטמן, קוונטין טרנטינו, בן אפלק, ג'וליאן מור, ג'ורג' קלוני, טילדה סווינטוןפרסים: פרס אריה הזהב לסרט הטוב ביותר, גביע וולפי לשחקן או לשחקנית הטובים ביותר.גאווה ישראלית: בשנה שעברה זכה "לבנון" בפרס אריה הזהב, והפך לסרט הישראלי הראשון שקטף את הפרס הנחשק. על הפסטיבל: פסטיבל ונציה הוא פסטיבל הסרטים הוותיק בעולם, המהווה חלק מהבינאלה היוקרתית של ונציה. מארגניו מגדירים אותו כ"תערוכה בינלאומית לאמנות הקולנוע", בניסיון להדגיש את תפיסת הקולנוע כאמנות ולא כתעשייה הנענית לחוקי שיווק וצרכנות. למרות ההקפדה על הצגת סרטים אירופאים בלבד, בשנים האחרונות פתח הפסטיבל את שעריו למספר הולך וגדל של פרויקטים מכל רחבי העולם. כתוצאה מכך, הסרטים הזוכים בפסטיבל מסומנים כמועמדים הבולטים בטקס האוסקר. אלמנט נוסף המייחד את הפסטיבל הוא שמתחרים בו אך ורק סרטים שזוהי הקרנת הבכורה הבינלאומית שלהם. בין הבכורות המתוקשרות ניצבת זו של "ברבור שחור", ששימש כסרט הפתיחה של הפסטיבל בשנה שעברה.

עושים פוזות למצלמה בונציה:המבטיח פסטיבל טורונטו מתי: ספטמבראיפה: טורונטועל השטיח האדום:קווין ספייסי, בלייק לייבלי, אדוארד נורטון, רובין רייט, חוויאר ברדם, ריאן ריינדולספרסים:  פרס הקהלגאווה ישראלית: פרס הקהל לא הוענק עד כה לסרט ישראלי, אבל סרטים ישראלים רבו הוצגו בפסטיבל לאורך השנים. ברשימה ניצבים בין השאר "ואלס עם באשיר", "כנפיים שבורות", "ללכת על המים", "הסודות" ו"התנתקות". על הפסטיבל: מבחר הסרטים העצום ומאות אלפי המבקרים, הפכו את פסטיבל טורנטו (המכונה בקיצור TIFF) לאירוע קולנוע מרכזי. בניגוד לפסטיבלים נחשבים אחרים ברחבי העולם, טורונטו אינו תחרותי, וככזה, הפרס המוענק לו שייך לבחירת הקהל. היות שהוא נערך בספטמבר, נהוג לראות בו כמסמן את תחילת המרוץ השנתי לפרס האוסקר. סרטים רבים שהוקרנו בבכורה בטורנטו, זכו לאחר מכן בפרס האוסקר, ובהם "החיים היפים", "אמריקן ביוטי" ו"נער החידות ממומביי". נבחר הקהל בשנה שעברה היה "נאום המלך", שזכה מאז באינספור פרסים ונחשב כמועמד המבטיח לזכייה גם באוסקר הקרוב. למרות שהפסטיבל החל בשנים האחרונות להעניק מקום רב יותר לסרטים ההוליוודים, תשומת לב רב נשמרת גם לקולנוע העצמאי, עם רטרוספקטיבות לסרטי אינדי מרחבי העולם.

נאום המלך בבכורתו בקנדה:

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ