אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

גזענים נמאסתם: אז מה לעזאזל אנחנו רוצים מגליאנו?

ההתבטאות האומללה של מעצב האופנה הוכיחה בעיקר את מצבו הקשה, ופחות את נטיותיו הגזעניות. בכל מקרה, לישראלים יש כמה שיעורים ללמד אותו בעניין

תגובות

פתאום, כולם שונאים את מעצב האופנה ג'ון גליאנו. פתאום, כל מעצבי/כתבי/אושיות האופנה הישראלים גילו לעולם שהם תמיד סלדו מגליאנו. פתאום אנשי אופנה (יהודים ושאינם יהודים) מגלים שאף פעם לא באמת אהבו את העיצובים של גליאנו בדיור ותמיד העדיפו, בעצם, את אלו של ויויאן ווסטווד או אלכסנדר מקוויין. מה שקורה עכשיו לגליאנו זהה למה שקורה כשמישהו מת ומיד מרעיפים על אודותיו, באופן אוטומטי, דברי שבח מופלגים ללא קשר ישיר למה שעשה ולמי שהיה בימי חייו. רק שאצל גליאנו זה קורה מהכיוון ההפוך. פתאום, כולם גילו שהם תמיד לא סבלו את ג'ון גליאנו. » גליאנו בסרטון וידאו: "אני אוהב את היטלר"» ג'ון גליאנו פוטר מדיור» נטלי פורטמן נגד האנטישמיות של גליאנו אני לא שונא את ג'ון גליאנו. כמעצב הראשי של כריסטיאן דיור סגנונו לא "עשה לי את זה" אבל ידעתי להעריך את התעוזה שלו. כאדם? לא ממש יצא לנו להכיר כך שלא גיבשתי עליו דעה. אבל עכשיו, כשכולם שונאים את גליאנו, אני יודע שאני לא שונא אותו. למען האמת, אני די מרחם על גליאנו.

וברחמים שלי על גליאנו אין משום "כל שהוא רחמן על אכזרים לסוף נשעה אכזר על רחמנים" כי גליאנו איננו באמת אכזר. גליאנו משול לחיה פצועה. חיה שהתחממה זמן רב מדי באור הזרקורים. 

צפיתי בסרטון היוטיוב שבו מתועד גליאנו יושב מחוץ לבית קפה ברובע המארה (השכונה היהודית/הומואית/טרנדית של פאריז) ואומר "אני אוהב את היטלר" ושאר דברי בלע ולא נפגעתי או נעלבתי. למען האמת, סוג מאוד מסוים של מלנכוליה ירדה עלי כשצפיתי בווידאו הזה. מלנכוליה מהסוג הנבוך; קורה כשמביטים באדם העושה דבר מה אדיוטי - בניסיון נואש לזכות במעט תשומת לב - ומרגישים מבוכה עבורו. בסופה של המבוכה הזו מונחת אצלי סוג של מלנכוליה. עצוב לי לראות אדם מגחיך את עצמו ב"היפה והחנון" או בבית "האח הגדול" ולכן עצוב לי גם לראות את גליאנו. עצוב לראות מישהו שחי בבית מזכוכית ומתפלא שפתאום כולם זורקים עליו אבנים. ברור, לכל אדם בר דעת, שההתנהגות הזו של גליאנו לא באמת מעידה על היותו אנטישמי וחסיד תורת הגזע עם משנה ניאו נאצית סדורה. כשבני אדם שיכורים ומסוממים הם נוטים לומר דברים שלא יכלו להגיד במצב צבירה "טבעי". האלכוהול והסמים מאפשרים קיום שבו "הכל מותר" ואפשר לתת דרור ליצרים הכי אפלים. לכולנו יש יצרים אפלים. גליאנו עשה מהיצרים האפלים הללו שואו, ספקטקל.  

ג'ון גליאנו הוא אדם שלא השכיל - כמו רבים וטובים אחרים - לחיות עם הצלחה. הוא נראה בווידאו שעלה ליוטיוב כמו הומו מזדקן, גלמוד, כמעט ערירי, יושב שיכור ומסומם (ולראיה הוא מיד הכניס עצמו למכון גמילה כשהפרשה התפוצצה) במחלצותיו הראוותניות, מקלל את כל מי שנכנס לו מתחת לרדאר הסימום והשכרות.לא השכיל לחיות עם ההצלחה. ג'ון גליאנו נתפס על חם:גליאנו חי את כל חייו כבובה, כתיאטרון אבסורד של איש אחד, כמעין ליצן חצר, שוטה הכפר הגלובלי. אז עכשיו, כשהוא שיכור ומסומם דיו, הוא משאיר בבית את האגו והסופר אגו ומסתובב בחוץ רק אם האיד. כמו חיה פצועה גליאנו חי רק עם הדחפים והיצרים הכי קמאיים שלו. במקרה של גליאנו נראה שהדחף המיני (ארוס) התמוסס והדחף השלט הוא רק יצר ההרס והתשוקה למוות (התנטוס).

ויש משהו מאד לא נעים בעובדה שאנשים בישראל מתרעמים כל כך על גליאנו. כשאמר "אני אוהב את היטלר" היה בזה ממד מובנה של פארסה. כל מי שמעדיף להתייחס לעניין הזה כטרגדיה עושה שקר בנפשו. אם ישנה טרגדיה, היא לא מה שגליאנו אמר אלא המצב שגליאנו הידרדר אליו. אבל בישראל לכולם יש פיוזים קצרים; קודם כל מגיבים בעצבים ורק אחר כך חושבים. מה שנקרא "נעשה ונשמע". 

ואנשים בישראל עדיין יכולים ללמד את גליאנו שיעור או שניים בגזענות. אוהדי בית"ר ששרים בקביעות, כל שבת בטדי, "מוות לערבים", מתכוונים למה שהם אומרים הרבה יותר ממה שגליאנו התכוון. אצלם האיד עובד מצוין אם שאר מרכיבי האישיות והמילים מובילים לא פעם למעשים כי פיהם ולבם שווים. גם רבני הערים והמכתב שלהם על איסור מכירה או השכרה של דירה לגוי מתכוונים לכך הרבה יותר מגליאנו ודבריהם מניבים פרי בדמות התקפות אלימות על סטודנטים ערבים. גם הרבנים מיצהר התכוונו בספרם "ההלכתי" "תורת המלך" בנושא הלכות הריגת גוי (הכולל גם פרק מיוחד המוקדש לרצח תינוקות גויים) יותר ממה שגליאנו התכוון, ולראיה מקרה הרצח הנורא של הנער חוסאם רווידי שכל פשעו היה עובדת היותו ערבי. אז מה לעזאזל אנחנו רוצים מגליאנו? הרי האשה שהוא תקף בקללות אנטישמיות אפילו לא היתה באמת יהודייה.

*#