לחיות בסרט: המדריך לבתי הספר לקולנוע

בימוי או תסריטאות? ציוד משוכלל או מעורבות בקהילה? סם שפיגל או קמרה אובסקורה? כל מה שצריך לדעת לפני שנרשמים ללימודי קולנוע

לירון ורדי גלר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
קלינט איסטווד
לירון ורדי גלר, עכבר העיר

כל קטע נוף יפה נראה לכם כמו פריים, אתם מתרגשים בלי הסבר כשעונת הפרסים מתחילה ויודעים לדקלם בעל פה את כל הקאסט של "האזרח קיין". כן, כן, כנראה שאתם צריכים ללמוד קולנוע. בימים אלה ממש מתחילות ההרשמות לשנת הלימודים הבאה. שישה בתי ספר מובילים בארץ מציעים לסטודנטים הצעירים תוכניות לימוד מגוונות, ומבטיחים, כל אחד בדרכו, חופש אמנותי ואפשרות ליצור. ממכללת ספיר הפסטורלית, דרך סם שפיגל התחרותי ועד לאוניברסיטת תל אביב - המדריך השלם לסטודנט לקולנוע.

פרויקט מיוחד:» המדריך לבתי ספר לעיצוב» המדריך לבתי הספר לאמנות» המדריך לבתי הספר למוזיקה» המדריך לבתי הספר לצילוםהקהילתי: המחלקה לקולנוע במכללת ספיר

נוסדה: 2001

מיקום: פאתי העיר שדרות

תנאי קבלה: תעודת בגרות מלאה, ציון ממוצע 80 ומעלה, 4 יח' אנגלית בציון 70 ומעלה. אין צורך בציון של מבחן אמי"ר או פסיכומטרי. בנוסף עמידה במבחן התאמה והזמנה לראיון קבלה אישי.

יום פתוח: 7 במרץ 2017עלות ההרשמה: 325 שלקיםעלות שכר לימוד: שכר לימוד אוניברסיטאי עבור ארבע שנות לימוד (כ-12 אלף שקלים לשנה). הנחה תינתן לנרשמים ביום הפתוח.

מאחורי המצלמה: בספיר מטפחים אצל הקולנוענים הצעירים את הקול העצמאי, במטרה לשמור ולהגן על חופש הביטוי והיצירה שלהם. בהתאמה, גם הנושאים בהם בוחרים הסטודנטים מתרכזים בקבוצות ואנשים שלא תמיד יכולים להשמיע את קולם. המיקום הרגיש בו נמצא בית הספר משחק תפקיד גם הוא, ותכנית הלימודים כוללת גם קשר עם הקהילה מסביב. בד בבד, היא מתרכזת בשילוב בין לימודי תיאוריה ובין הפרקטיקה, ויוצרת מבנה לימודי היררכי, שמתחיל בשיעורי מבוא וסדנאות בסיס, ומגיע עד לסמינרים ופרויקטי גמר בכל תחומי התוכן שבהם המחלקה מתמחה. הסטודנטים יוכלו לבחור בין לא פחות משישה מסלולי לימוד - קולנוע, טלוויזיה, אנימציה, תסריט, מוזיקה וסאונד.ראש המחלקה: דוקטור אבנר פיינגלרנט 

פרויקט הדגל: אחת הגאוות של המחלקה לקולנוע בספיר היא הקמתו של פסטיבל קולנוע דרום, בשיתוף עם סינמטק שדרות. הפסטיבל מציג מצד אחד את היבול העשיר של סרטי הבוגרים של המחלקה, ומצד שני מביא סרטים מהעולם לישראל.

אורית גוטליב, סטודנטית לשעבר: "אני מרגישה ששנות הלימודים היו עבורי חוויה אינטנסיבית אך ייחודית. חייתי בסוג של חממה שטיפחה אותי, לימדה והעשירה את עולמי בתחום היצירה הקולנועית. קיבלתי חופש יצירתי וביטוי לעבודתי. כעת אני שואפת להתעסק בבימוי ותסריטאות, משהו בתחום הווידאו-דאנס והדוקומנטרי".

בוגרים מפורסמים: רונן עמר, דוד דרעי, יניב קרסוצקי, מוריס קנדיוטי.חזקים בקהילה. מכללת ספיר (צילום: אליהו הרשקוביץ)היוקרתי: בית הספר סם שפיגל לקולנוע וטלוויזיה

נוסד: 1989

מיקום: אזור תעשייה תלפיות בירושלים

תנאי קבלה: לבית הספר יכול להירשם כל מי שברשותו תעודת בגרות (ועדת הקבלה רשאית לקבל תלמידים בעלי היסטוריה לימודית מוכחת שלא השלימו תעודת בגרות מלאה), ושרואה עצמו מתאים ללימודי קולנוע וטלוויזיה.

שלב א' - בחינות בבית הספר: המבחנים נערכים בסם שפיגל ונמשכים כחמש שעות. מטרתם היא לעמוד על יכולתו הסיפורית והחזותית של המועמד, והם לא מחייבים הכנה מוקדמת. בעקבות תוצאות מבחני הבית ותוצאות הבחינות בבית הספר, מחליטה ועדת המיון על המועמדים שיזומנו לשלב הראיון האישי.

שלב ב' - ראיון אישי: מועמדים שיעברו בהצלחה את שלב הבחינות יוזמנו לאחר מספר שבועות לראיון אישי. בעקבות הראיונות ושקלול תוצאות המבחנים, מחליטה הוועדה על כ-30 מועמדים שיתקבלו.

יום פתוח: 30 במרץ 2017, ב-16:00. יש להירשם לפני באתר.

עלות ההרשמה: מסלול מלא ומסלול הפקה 400 שקלים ובמסלול תסריטאות 200 שקלים.

עלות שכר לימוד: מסלול מלא 16,500 שקלים. תלמיד במסלול ישלם שכר לימוד בארבע השנים הראשונות, ו-3,500 שקלים בשנה החמישית. מסלול הפקה 16,000 שקלים. תלמיד במסלול ישלם שכר לימוד בארבע השנים הראשונות, ו-7,500 שקלים בשנה החמישית. למסלול תסריטאות 12,800 שקלים לכל שנת לימוד. כמו כן, בכל מסלול יש לשלם דמי שכלול בסכומים הנעים בין 750-300 שקלים לכל שנה, עבור מנוי לסינמטק, ספרי לימוד, מקראות, תדפיסים ועלויות של פעילויות העשרה.מאחורי המצלמה: ב-1988 תלמידי בית הספר "בית צבי" בתל אביב הקימו מחאה על כך שהקולנוע בישראל לא מקבל פוקוס, ואין אף בית ספר שמתמקד בעשייה הקולנועית גרידא. בעקבות המחאה הוחלט במשרד החינוך לפתוח בית ספר לקולנוע, וטדי קולק, שניהל אז את קרן ירושלים, ביקש מרנן שור שייקח על עצמו את היוזמה. תוך שלושה חודשים נפתח "סם שפיגל", שנחשב היום למוביל בין בתי הספר לקולנוע בישראל. נציגיו מתפארים באוכלוסיית הסטודנטים המגוונת בכיתות, בני כל הדתות והמינים. קיימים שלושה מסלולי לימוד: מסלול מלא במשך ארבע וחצי שנים, מסלול הפקה יוזמת במשך שלוש וחצי שנים ומסלול תסריטאות במשך שנתיים. מייסד ומנהל בית הספר: רנן שורבית הספר נולד מתוך תחושת מחסור. רנן שור (צילום: מיכל פתאל)

פרויקט הדגל: בעשר השנים האחרונות זכו סרטי בית הספר ב-240 פרסים בינלאומיים ובתוכם פרס ראשון בפסטיבל הסרטים בקאן, פרס ראשון בפסטיבל ונציה, פרסים בפסטיבל ברלין ומועמדות לפרס האוסקר האמריקאי בקטגוריית הסרט הקצר. כל סרטי בית הספר שמגיעים לעותק סופי, מוקרנים בעונת שידור בערוץ 10 ובכבלים. חלק מסרטים אלה זוכה לחשיפה טלוויזיונית גם בערוצי שידור איכותיים באירופה, בארצות הברית, באוסטרליה ובמזרח הרחוק. בית הספר גם הקים את חממת הבוגרים שמעניקה תמיכה ליוצרים בולטים בצעדיהם הראשונים בעולם הקולנוע.

בועז דבי סטודנט לשעבר: "אני מרגיש שבחרתי ללמוד בבית ספר הכי מקצועי, וכל פרויקט שעשיתי פה התייחסו אליו בכובד ראש. השאיפה שלי היא להיות במאי ובשנה הבאה אתחיל לעבוד על סרט הגמר שלי. כל אחד מהסטודנטים מגיע עם "דרייב" חזק ומוטיבציה ללמוד ולהגשים חלומות. מעבר לתחושה הטובה ללמוד עם אנשים איכותיים שנבחרו בקפידה ההישג הכי גדול היה להכיר פה את אשתי".

בוגרים מפורסמים: ניר ברגמן, יורם זק, דרור סבו, עודד לוטן, יעל קיים, יואב גורפינקל, דורית חכים, קרן מרגלית.

"ההר" - טריילר לסרטה של יעל קיים, בוגרת בית הספר:

האלטרנטיבי: בית הספר מנשר לאמנות

נוסד: 2005

מיקום: רחוב דוד חכמי 18 תל אביב.

תנאי קבלה: מעבר של משימות הקבלה: שלוש משימות ויזואליות ומשימה אחת כתובה, ובנוסף ראיון קבלה אישי. אין הכרח בהצגת תעודת בגרות או בציון פסיכומטרי. יום פתוח: נקבע בתיאום אישי.

דמי ראיון קבלה: 400 שקלים.

עלות שכר לימוד: 22,000 שקלים (כולל הרכבת מערכת). בשנה הרביעית שכר הלימוד יורד משמעותית, כי הסטודנטים הבוגרים נכנסים להפקות סרטי הגמר.

מאחורי המצלמה: במנשר מעודדים מעורבות חברתית פוליטית של הסטודנטים, לצד דגש על חופש יצירתי. המחלקה לקולנוע היא הגדולה ביותר מבין שבע המחלקות הקיימות בבית הספר, ומציעה מסלול לתואר במשך ארבע שנים או מסלול באורך זהה ללימודי תעודה. את השנה הראשונה מעבירים הסטודנטים בלימודי מקצועות החובה, כשהיחס הוא שני שליש מעשי והשאר עיוני. כל סטודנט מרכיב בסוף השנה הראשונה את המערכת שלו, בהתאם לכיוון בו הוא רוצה להתמקצע. לבית הספר מגיעים גם סטודנטים שנתפסים כלפי חוץ "כיהלומים לא מלוטשים", כלומר כאלה שלא היו מתקבלים ללימודי קולנוע במקומות אחרים. ראש המחלקה: דיויד נוי

פרויקט הדגל: סרטי הבוגרים מגיעים לפסטיבל קאן, ונציה ואף היו מועמדים לאוסקר האמריקאי. בשנת ה-100 לתל אביב נוצר פרויקט תל אביב-לוקיישן, בו הבוגרים יכלו ליצור את סרט הגמר שליווה אותם כצעד ראשון לקריירה הקולנועית בחוץ.

אודי כגן, שלמד בבית ספר: "זאת הייתה חוויה אדירה בעיניי ללמוד במנשר. מבחינתי זה כאילו נתנו לי אפשרות לחלום וליצור, ומעולם לא הגבילו אותי. את "משיח" כתבתי במסגרת עבודת הגמר שלי בבית הספר".בוגרים מפורסמים: מני פיליפ, הגר בן אשר, אסף קורמן, מיריי ברנץ', גנאדי קוצ'וק, ערן פז, הדר אגייב, ליאת גליק, אודי כגן.

המשוכלל: קמרה אובסקורה

נוסד: 1978

מיקום: רחוב ריב"ל 5, תל אביב.תנאי קבלה: מסלול מלא - ראיון אישי + תרגיל בית + מבחן. מסלול ללימודי ערב - ראיון אישי + תרגיל בית.

יום פתוח: מי שמעוניין יכול להגיע להקרנות של סרטים (פעמיים בשבוע), אחריהן ניתן לברר פרטים על מסלול הלימודים.

עלות ההרשמה: 640 שקליםעלות שכר לימוד: למסלול לימודים רגיל - 19,800 שקלים. מסלול לימודי ערב - למשך שנתיים עם אופציה להמשיך גם לשנה שלישית 17,000 שקלים לשנה.

מאחורי המצלמה: בית הספר מכיל ארבע מחלקות לימודים - צילום, קולנוע, אנימציה וכתיבה. בנוסף, מקיים מסגרת ייחודית ללימודי ערב ומערך קורסי חוץ לאנשים שאוהבים קולנוע ולא יכולים מסיבות שונות ללמוד במסגרת רגילה, מכיוון שבשעות הבוקר המסלול אינטנסיבי ומאתגר. במהלך השנים נוצר שיתוף פעולה מלא עם בית הספר הישראלי לסאונד, כך שבכל פרויקט של הסטודנטים לקולנוע ניתן לשלב עשיית פסקול איכותי לסרט. בית הספר מצויד במכשור וציוד אלקטרוני משוכלל, והסטודנטים מקבלים תשתיות לעבודה ברמה גבוהה.

ראשי ארבע המחלקות: מחלקה לקולנוע - גור הלר, מחלקה לכתיבה - איריס ליעאל, מחלקת אנימציה - רם אפרון, מחלקת צילום - אריאל ינאי.

"מבול": סרטו של גיא נתיב, בוגר בית הספר:

פרויקט הדגל: "קמרה אובסקורה" משתף פעולה עם מוסדות אקדמיים בארץ ובעולם. במהלך השנים הכשיר בית הספר אלפי בוגרים מצטיינים בכל ענפי האמנות, תעשיית הקולנוע, המדיה והתקשורת. בוגרים המתברכים בהישגים רבים בארץ ומחוצה לה, מציגים ומצטיינים בפסטיבלים ישראליים ובינלאומיים רבים.

בוגרים מפורסמים: אלון גור אריה,גיא נתיב, שרון מימון וארז תדמור, מרקו כרמל, הגר ינאי, אורן תירוש.

הממסדי: החוג לקולנוע באוניברסיטת תל אביב

נוסד: 1972

מיקום: אוניברסיטת תל אביב.

תנאי קבלה: תנאי הקבלה לתכנית הלימודים מותנים בעמידה בכל התנאים המפורטים בהרחבה באתר.

יום פתוח: 3 בפברואר 2017, החל מ-09:00.

עלות ההרשמה: תעריף דמי רישום לשנת הלימודים תשע"ב - 412 שקלים, ובנוסף 45 שקלים עבור רישום באינטרנט, ו-100 שקלים עבור הוספת חוגים.

עלות שכר לימוד: תעריף שכר לימוד עבור 100% לתלמידי תואר ראשון לשנת הוא החל מ-10,096.מאחורי המצלמה: סרטי הסטודנטים הלומדים והבוגרים של האוניברסיטה מוצגים וזוכים דרך קבע בפסטיבלים בינלאומיים יוקרתיים. הלימודים לתואר ראשון נמשכים שלוש שנים (שישה סמסטרים) ומתנהלים בשתי תכניות: תכנית חד-חוגית, שבה לומדים את רוב שעות הלימוד בחוג, לצד לימודי העשרה מחוץ לחוג; ותכנית דו-חוגית, שבה לומדים בשני חוגים, אחד מהם הוא קולנוע וטלוויזיה.

"אנשים שהם לא אני" שהתחיל כפרויקט באוניברסיטה:

ראש המחלקה: ירון בלוך

פרויקט הדגל: מדי שנה מופקים בין 50 ל-100 סרטי סטודנטים מרביתם מופצים לפסטיבלי קולנוע בינלאומיים רבים, ונמכרים לשידור בערוצי טלוויזיה שונים ברחבי בעולם. בחמש השנים האחרונות בלבד סרטי החוג הוקרנו במעל ל-1,000 פסטיבלים, זכו ב-152 פרסים, היו מועמדים לאוסקר הסטודנטים האמריקאי שלוש פעמים, השתתפו ארבע פעמים במסגרת תחרותית בפסטיבל קאן, וזכו שלוש שנים ברציפות בתחרות סרט הסטודנטים הטוב בעולם.

בוגרים מפורסמים: ארי פולמן, דובר קוסאשווילי, חגי לוי ,איתן פוקס, ירון שני, רני בלייר, איתן גרין, הדס בן ארויה, תאופיק אבו ואיל , איתן צור, שבי גביזון , אבי ניר.הוותיק: הפקולטה לאמנויות בית ברל

נוסד: 1949

מיקום: דרום השרון

תנאי קבלה: בגרות מלאה בממוצע של 85 הכוללת 5 יחידות במקצוע מוגבר. (מי שציון הממוצע שלו עומד על פחות מ-80 יכול לגשת לוועדת חריגים), מבחן כניסה ו-ועדת קבלה הכוללת ראיון אישי.

יום פתוח: 25 בינואר 2017, החל מ-14:00.

עלות ההרשמה: 330 שקלים, מחיר מיוחד לנרשמים ביום הפתוח - 165 שקלים.עלות שכר לימוד: שכר לימוד אוניברסיטאי רגיל.מאחורי המצלמה: כמו הקמפוס מסביב, כך גם המחלקה נגועה בירוק ובשקט ממכר. המדרשה פועלת באווירה נינוחה של יצירה, העזה וחופש אמנותי ומציעה לימודים מעשיים ועיוניים במקביל. הסטודנטים יוכלו לצאת עם תעודת הוראה ביד, מגיל א'-יב', ויוכלו ללמד קולנוע בכל מוסד חינוכי בו יבחרו. בסיום כל שנה יצלמו התלמידים סרט עצמאי ובמהלך שנת הלימודים ישתתפו בסדנאות אמן ולימודי כל מקצועות הקולנוע לצד חונך בוגר ומקצועי. הלימודים נמשכים ארבע שנים ולמתגוררים בתל אביב יש הסעות הלוך ושוב.ראש מחלקה: דני מוג'הפרויקט הדגל: שיתופי פעולה בינלאומיים עם יוצרים ופסטיבלים מכל העולם, דבר שמעניק ליוצרי המדרשה ניסיון בינלאומי ואפשרות חשיפה לסרטי הבוגרים. רק ב-2016 השתתפו סרטי המדרשה ב-26 פסטיבלים בינלאומיים לסרטים. בנוסף מקיים בית הספר את האירוע השנתי "צ'ינה פורטה" בו מוצגים סרטי הבוגרים במספר ימים מרוכזים בסינמטק תל אביב.

בוגרים מפורסמים: רוני קידר, עמי ליבנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ