"הקהל של הסרט הוא כל מי שאוהב סקס. ורצח"

סטיב אוראם, הכותב והשחקן הראשי בקומדיה "חופשה נעימה" שמתארח בפסטיבל הקולנוע הבריטי, מנסה לממש את שם הסרט ולנצל את כל האלכוהול שיש לישראל להציע. בכל זאת הוא הצליח להסביר מה הקשר בין רצח לסקס ובינו לבין אדגר רייט

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

בתום הקרנת "חופשה נעימה", עלה סטיב אוראם לבמה של סינמטק תל אביב, אוחז בידו כוס בירה כמעט ריקה. במהלך השאלות והתשובות עם הקהל אוראם נראה נינוח מאוד. כקומיקאי הבמה לא זרה לו, וכבריטי מבטן ומלידה כוס הבירה הזו מלווה אותו ברוב האירועים. לא הפתיע אותי לגלות שזו לא הייתה הפיינט האחרונה שלו באותו ערב. בבוקר שלאחר מכן פגשתי אותו במלון בו שהה במהלך ביקורו בפסטיבל הקולנוע הבריטי בשבוע שעבר, ולפני הכל הוא התנצל על ההאנג-אובר הקשה שממנו הוא סובל. כששאלתי באיזה פאב בילו אתמול, אוראם ניסה להזכר אך נדמה שהמעמסה הזו הייתה קשה עליו. "כמה מהם," הוא חייך, " הכנסת האורחים הישראלית הזאת, אני אומר לך."» חופשה נעימה - כל הפרטים» פסטיבל הקולנוע הבריטי 2013

"חופשה נעימה" היא קומדיה קיצונית שתראה אור מסכים בישראל בסוף השבוע. האמת היא שזוהי בחירה מפתיעה ומשמחת של רשת בתי הקולנוע לב, מכיוון שסוג הסרטים האלה בדרך כלל לא מופצים אצלנו, ע"ע סרטיו המוקדמים של אדגר רייט שהפכו לקאלט די.וי.די מאז. אם להשוות ליוצר בריטי אחר, "חופשה נעימה" נראה כמו גרסת הטירוף של סרטיו המוקדמים של מייק לי - דרמה בריטית יבשושית שהופכת די מהר לכאוס של דם, אהבה וכאב. כדי למנוע כמה שיותר ספויילרים, רק נסגיר שאוראם – ושותפתו לכתיבה ולמשחק, אליס לואו – מגלמים זוג בריטי טרי שיוצאים יחד לטיול רומנטי שיגבה לא מעט קורבנות בנפש.שני זוג בריטי חביב שיוצא למסע. של רציחות. "חופשה נעימה" - הטריילר:

הדבר הראשון ששמים לב אליו כשפוגשים את אוראם הוא השוני הגדול מהדמות אותה הוא מגלם. כריס הוא גבר מרושל ומוזנח, כמעט ההגדרה של "כל אחד". אוראם הוא זקוף וחייכן, מסוג האנשים שקשה שלא לשים לב שהם בחדר. את הרעיון לקומדיה המרושעת הזו סוחבים הוא ולואו כבר יותר משש שנים. "אליס ואני ניסינו לעשות סדרה על שתי הדמויות הללו ובשביל זה יצרנו סרט קצר של עשר דקות, אבל כל רשתות הטלוויזיה אליהן פנינו אמרו שזה אפל מדי. זה היה עוד לפני 'דקסטר'".כעבור כמה נסיונות לא מוצלחים, השניים החליטו לשלוח את הסרט הקצר שלהם אל מי שהפך לגורו הקומדיה החדשה בבריטניה, אדגר רייט, שבסרטיו "מת על המתים" ו"שוטרים לוהטים" שינה את הקומדיה הבריטית והפך לפטרון של כותבים ושחקנים כמו סיימון פג וג'ו קורניש. "אדגר חבר ותיק," אומר אוראם באגביות את המשפט הכי מעורר קנאה שאפשר להעלות על הדעת. "שלחנו לו את הסרט הקצר והוא אהב אותו והציע שנעשה מזה סרט. הוא שידך אותנו עם חברת 'ביגטוק' וקיבלנו מענק בשביל לפתח את הרעיון. רייט נתן לנו בעצם חסות".

לא עלה הרעיון שרייט יביים?"זה לא היה הכיוון. אף אחד מאתנו לא חשב שרייט באמת יביים אבל במקום הוא נותן תמיכה ודוחף את הפרוייקט. בכל מקרה, הוא בחור מאוד עסוק."

חשבת לביים בעצמך? "לא. גם לביים וגם לשחק היה יותר מדי. חלק משמעותי מהצילומים על הסט נעשו בשיטת אלתור והייתי צריך עין חיצונית שתשגיח עלי".

לתפקיד הבמאי נבחר בן וויטלי, שנחשב לאחד התגליות המסעירות של הקולנוע הבריטי לאחרונה. וויטלי התחיל את דרכו הקולנועית עם "Down Terrace", על משפחה רצחנית בפרברים, ובשנה שעברה טלטל את צופי פסטיבל הקולנוע הבריטי בארץ עם "רשימת חיסול", אחד הסרטים האניגמטיים והאלימים ביותר של השנים האחרונות. "הכרנו את בן לפני בטלוויזיה הבריטית לפני ארבע או חמש שנים ויצא לנו לצאת להשתכר מדי פעם", מספר אוראם על תהליך בחירת הבמאי ומרחיב: "אמנם ראיינו כמה במאים בתהליך אבל בן לחלוטין היה האדם לעשות את זה".נופשים ומרטשים. אליס לואו וסטיב אוראם ב"חופשה נעימה" (צילום: יח"צ)

הבנאליות של הרצח

על אף האילתורים שעל הסט, תהליך הכתיבה של "חופשה נעימה" היה ארוך ומפורט ובו ערכו שני הכותבים/שחקנים תחקיר מקיף על רוצחים סדרתיים. הם מצאו סיפור מרתק במיוחד, זה של פרד ורוזמרי ווסט, שזעזע את בריטניה בשנות השבעים, כאשר התגלה שהזוג החביב והנורמטיבי-למראה אחראי לאונס ורצח של 11 נשים, כולל בתו החורגת של פרד. ועם זאת, שלא כמו סרטים אחרים מהסוג הזה, נדמה שהסרט מתחמק בכח מהענקת מניעים פסיכולוגיים עמוקים לדמויותיו. "עבדנו קשה על התחקיר. רצינו בעיקר שטינה וכריס יחוו כמו אנשים נורמליים ויתנהגו כמו חבר'ה מהיום-יום. זה נכון שאנחנו רגילים לראות דמויות כאלו שסוחבות איתן טראומות ילדות או רצון לנקמה, אבל הלכנו על מקום יותר רגיל מזה. לכולם יש טראומות ואירועים רעים וחלק הופכים לרוצחים וחלק לא. הרוב לא. המטרה הייה להראות בני זוג מאוד רגילים שיראו כמו כולם, ולא בהכרח רצינו לשים תגיות של טראומה או משהו. הרעיון הוא שהדמויות יהיו כנות ואמיתיות וזה המקום שניסינו ללכת אליו. זה, ולהינות מלרצוח".הסרט הוקרן לראשונה בפסטיבל קאן האחרון וזכה לביקורות מצויינות ברוב המקרים. על אף התכנים הקשים וההומור השחור, נדמה שאוראם מבין למה האנשים מתחברים לסרט. "הסרט מדבר לכל מי שמבין לעומק את הקונספט של סקס ושל רצח, אני חושב. זו הפנטזיה הזו של להרוג אנשים. כל אחד אומר לעצמו 'הלוואי ופשוט הייתי יכול להרוג אותו' על מישהו מדי פעם. אבל עם זאת, הרעיון היה להשאיר את הדמויות אהובות לאורך כל הדרך. השילוב בין חיי היומיום והזוועה הבלתי אפשרית הוא שמרתק ואנשים מאוד אוהבים לצפות באנשים רגילים מתחרפנים, אבל העיקר הוא שהסרט צריך להיות מצחיק ולא לגרום לקהל להקיא".

נדמה שבשנים האחרונות הקולנוע הבריטי מקבל תפנית קיצונית יותר ויותר עם העלייה במספר סרטי הזומבים שנעשים, כמו גם "שכונה VS חייזרים", "רשימת חיסול" ו"נימוסים רעים" (גם הוא הוקרן בפסטיבל הקולנוע הבריטי)."לא בטוח אם זה מראה משהו על בריטניה. הקולנוע הבריטי פשוט נמצא במקום טוב ויש הרבה אנשים מעולם הקומדיה שעושים סרטים, רבים מהם התחילו בטלוויזיה וזה דבר נפלא. הבסיס של הקומדיה הבריטית נמצא עוד בקומדיות של אולפני 'אילינג' ורואים את זה אפילו עכשיו. אולי פשוט כולנו כועסים. זה המיתון! לא, סתם. פשוט גדלנו על סרטים אימה אמריקניים אז ההשפעה מאוד ברורה. אני תמיד אהבתי קומדיות בריטיות, גם זה שם".שורשים בריטים-אמריקאיים. סטיב אוראם ב"חופשה נעימה" (צילום: יח"צ)

אחרי שכבר הופיע בבמות בידור ובטלוויזיה, אוראם החליט שהקולנוע זה הבית שלו. ההצלחה של "חופשה נעימה" וההנאה בעשיית הסרט הן רק נקודת הזינוק לבאות. "אני מתכנן גם לביים סרט השנה. סרט דל-תקציב. ממש דל-תקציב. יותר דל-תקציב ממה שאתה יכול לתאר. אבל האמת היא שאני יותר בעניין של לכתוב ולשחק בקומדיות חולניות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ