עכבר העיר

במאי הקולנוע המוערך ספייק לי ("מלקולם אקס") אמר בראיון למגזין "וייב" כי אין בכוונתו לראות את סרטו החדש של קוונטין טרנטינו, "ג'אנגו ללא מעצורים", מערבון נקמה המתרחש בתקופת העבדות של ארצות הברית. "אני לא יכול לחוות דעה עליו כי אני לא הולך לראות אותו", אמר הבמאי שרבים מסרטיו עוסקים בביקורת על אפליית שחורים באמריקה. כשנשאל לי על הסרט החדש הוא השיב: "כל מה שאני הולך להגיד זה שהסרט לא מכבד את אבות אבותיי. אבל זו רק דעתי, אני לא מדבר בשם אנשים אחרים".» ג'אנגו ללא מעצורים - כל הפרטים

סרטו של טרנטינו, בכיכובם של ג'יימי פוקס וליאונרדו דיקפריו, משלב קומדיה וסצנות אכזריות הכוללות הכאה בשוט ועינויים נוספים. לי ביקש להדגיש כי "העבדות באמריקה לא היתה מערבון ספגטי של סרג'יו ליאונה, היא היתה שואה" והוסיף כי "אבות אבותי היו עבדים שנגנבו מאפריקה, אני אכבד אותם". כאשר גולש הגיב לביקורת של הבמאי בחשבון הטוויטר שלו והציע כי אין לקחת את סרטו של טרנטינו כל כך ברצינות, השיב לו הבמאי: "טעות, 'לידתה של אומה' עודד אנשים לקיים לינצ'ים באנשים שחורים. המדיה חזקה. אל תירדמו, תתעוררו"."לא מכבד את אבות אבותיי". הפרומו הרשמי לסרטו של טרנטינו:

זוהי לא הפעם הראשונה שהבמאי השחור הביע סלידה וביקורת מעבודת הקולנוע של טרנטינו. ב-97' לאחר יציאת הסרט "ג'קי בראון" לאקרנים אמר הבמאי כי "יש לי בעיה אמיתית עם השימוש הנרחב של טרנטינו במילה 'ניגר' – למען הפרוטוקול אני לא אומר שאסור לו להשתמש במילה – גם אני השתמשתי בה בסרטיי, אבל אני חושב שמשהו לא בסדר איתו". בסרטו הנוכחי של טרנטינו נספרו מעל למאה מקרים בהם קיים שימוש במילת הגנאי לשחורים, שהוצאה מחוץ לטאבו האמריקאי עקב ההקשר הפוגעני שלה לימי העבדות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ