הדרך אל האוסקר: לינקולן צייד התארים

השבוע בטור האוסקר של אור סיגולי: "כוננות עם שחר" חוטף מכה קשה, דניאל דיי לואיס מתחיל להתקרב אל אוסקר שלישי והיסטורי, "ארגו" הופך לחביב המבקרים וגלובוס הזהב הופך לפחות רלוונטי מאי פעם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכל שבוע מעתה ועד טקס האוסקר ה-85, שיתקיים בסוף פברואר, עכבר העיר ילווה את המירוץ לפסלון המוזהב. כל הסרטים, הבמאים והכוכבים שצריך להכיר השנה, בטור מעקב שבועי של מומחה האוסקר אור סיגולי. והפעם: טלטלה בפסגה.בשבוע בו החלה ההצבעה לפרסי האוסקר, התנופה האדירה של הבמאית קתרין ביגלו וסרטה כוננות עם שחר הגיעה למהמורה ראשונה ורצינית מאוד. מאותו הרגע החלו פרסי המבקרים לדלל את תמיכתם בסרט ופנו לאפיקים אחרים. איגוד השחקנים – מהפרסים החשובים של העונה – הכניס מועמדת מפתיעה מאוד למרוץ. אליהם הצטרפו גם המועמדים לפרסי גלובוס הזהב. בנוסף, הכריז ענף המאפרים של האקדמיה על שבעת הפינליסטים מהם ייבחרו שלושת המועמדים הסופיים יחד עם שאר הקטגוריות, בעשירי בינואר.טורים קודמים:» מניו יורק עד הוליווד» כוננות פרסים» אוסקר 2013 - כל הפרטיםהאקדמיה האמריקאית כנראה התקנאה באחותה הישראלית והחלה השנה לראשונה בתהליך הצבעה אלקטרוני. בישראל השינוי גרם לאחוז הצבעה גבוה מהרגיל, וסביר שכך גם יקרה באוסקר. יהיה מאוד קשה לדעת מה יהיו ההשלכות, אם יהיו, אבל העובדה שכבר עכשיו חברי האקדמיה יכולים לשלוח את טפסי ההצבעה מייצרת עונה שונה לחלוטין, בעיקר מכיוון שהאיגודים החשובים ביותר של הבמאים והמפיקים, שאחראים באופן מוחלט לתמונת המועמדים, טרם הספיקו לומר את דבריהם. זה אומר שחברי האקדמיה יאלצו לחשוב בעצמם ואולי להישען יותר מתמיד על פרסי המבקרים.פעם שלישית גילדה?

האירוע המרכזי של השבוע היה ללא ספק הכרזת המועמדים לפרסי איגוד השחקנים (SAG). הפרס מוענק מאז 1995 והמועמדים בו חייבים להשתייך לאיגוד, מה שמנע מהשחקנים הנהדרים של חיות הדרום הפראי קוואנז'ניי וואליס ודווייט הנרי אפילו להיות רשומים בטפסים. תמיד אפשר לסמוך על פרסי איגוד השחקנים שייצרו רשימת מועמדים ראויה וגם שיכניסו כמה הפתעות לעונה יבשה. בשנה שעברה איגוד השחקנים הוא שטלטל את המרוץ בקטגוריית השחקן, כאשר הכניסו את דאמיין בישיר ("חיים טובים יותר") מה שבסופו של דבר תורגם למועמדות לאוסקר. הם גם אלו שהתעלמו מאלברט ברוקס ("דרייב") שהיה מאוד משמעותי במהלך העונה אך לא הגיע לאוסקר. גם השנה הם הכינו לנו כמה הפתעות בחמשת הקטגוריות הראשיות.

בפרס השחקן הראשי ההפתעה הגדולה ביותר הייתה היעדרותו האיומה של חואקין פיניקס והופעתו בהמאסטר. תאהבו או תשנאו את הסרט, אין להתווכח שפיניקס נתן את אחד מתפקידי השנה, אם לא הטוב שבהם, ודווקא היה קל להניח שהשחקנים הם אלו שיעריכו אותו. לפניקס עדיין יש סיכוי טוב להיות מועמד לאוסקר, אבל זכייה היא כבר לא אופציה. חמשת המועמדים ל-SAG הם: דניאל דיי-לואיס (לינקולן) שכבר זכה בפרס הזה פעמיים בעבר ("כנופיות ניו יורק", "זה ייגמר בדם") ולכן יהיה מעניין לראות האם ייתנו לו בפעם השלישית; ג'ון הוקס ("The Sessions"); דנזל וושינגטון ("Flight"), יו ג'קמן ("עלובי החיים"); וברדלי קופר ("אופטימיות היא שם המשחק").

ההפתעה הגדולה בקטגוריית השחקנית הראשית הייתה החלפתה של הפייבוריטית הצרפתייה עמנואל ריבה (אהבה) בשחקנית צרפתיה אחרת: זוכת האוסקר מריון קוטיאר ("חלודה ועצם"). ארבע המועמדות האחרות הן בחזקת צפוי: ג'סיקה צ'סטיין ("כוננות עם שחר"), ג'ניפר לורנס ("אופטימיות היא שם המשחק"), נעמי ווטס (הבלתי אפשרי) והלן מירן (היצ'קוק).

ההלם הגדול ביותר קרה דווקא בגזרת שחקנית המשנה, כאשר משום מקום הגיחה ניקול קידמן ונכנסה לחמישייה היוקרתית עם תפקידה הפרובוקטיבי ב"העיתונאי". מעבר לעבודתה מעוררת המחלוקת, הסרט זכה לביקורות כל כך גרועות בארה"ב (ובצדק) שמפתיע שמישהו טרח לראות אותו. יום לאחר מכן קידמן שחזרה את הצלחתה בפרסי גלובוס הזהב והפכה לשחקנית משמעותית במרוץ. שאר המועמדות עימה הן סאלי פילד ("לינקולן"), אן התאוויי ("עלובי החיים"), הלן האנט ("The Sessins") ומגי סמית' ("מלון מריגולד האקזוטי"). לפרס שחקן המשנה הועמדו חאוויר ברדם ("סקייפול"), אלן ארקין משום מה ("ארגו"), טומי לי ג'ונס ("לינקולן"), פיליפ סימור הופמן ("המאסטר") ורוברט דה נירו ("אופטימיות היא שם המשחק").מהסרטים הטובים של השנה? "מלון מריגולד האקזוטי" - הטריילר:

כל אלו לא התקרבו לטלטלה שהביא ה-SAG עם הכרזת קטגוריית "הצוות הטוב ביותר", המקביל לפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר. איגוד השחקנים ידוע בכך שאת הסרטים שהוא אוהב הוא מכניס לקטגוריה הזו בלי קשר לרמת המשחק. כך למשל נתקלנו בשנים האחרונות במועמדים כמו "נער החידות ממומביי", "ברבור שחור", "עד קצה העולם" ו"סיביסקיט" שהם יותר סרטי במאים מאשר שחקנים. השנה המועמדים לפרס הצוות הם: "לינקולן", "עלובי החיים", "ארגו", "אופטימיות היא שם המשחק" ו..."מלון מריגולד האקזוטי". זה נכון. "כוננות עם שחר" נעדר מהרשימה וזו בעיה גדולה מבחינתו. שימו לב – הסרט האחרון שזכה בפרס הסרט באוסקר בלי מועמדות (מועמדות, לא זכייה) לפרס הצוות היה "לב אמיץ". זה קרה לפני 18 שנים. לפי הסטטיסטיקה "כוננות עם שחר" איבד כל סיכוי לזכות באוסקר.מבקרים, מאפרים וגלובוסים זהובים

מאותו הרגע, נדמה שהמבקרים מתחילים לפזר את אהבתם גם על סרטים נוספים. המרוויח העיקרי מכך היה "ארגו" שניכס לעצמו ארבעה פעמים את תואר "סרט השנה" בתאי מבקרים שונים. בנוסף זכו גם "אופטימיות היא שם המשחק", "חיי פיי" ו"לינקולן". הבחירה המקורית של השבוע הייתה של מבקרי הקולנוע של אינדיאנה, שחשבו מחוץ לקופסא ונתנו את פרס הסרט ל"Safety Not Guaranteed", הפנטזיה הרומנטית החמודה להפליא שזכתה באוקטובר בפרס בפסטיבל אייקון התל אביבי.

פרסי גלובוס הזהב גם הם נתנו קולם השבוע. שלא תהיה טעות – כבר שנים רבות שלפרס הזה אין שום השפעה על האוסקר. הדבר היחיד שהוא מאפשר זה עוד רגע קל של תשומת לב לכמה סרטים ולכמה מועמדים, אבל בחירותיהם בשנים האחרונות נעים בין הצפוי למביך ולכן משם עד לאוסקר מרחק רב מלהכיל.» כל המועמדים לגלובוס הזהב

החל מהשנה קטגורית האיפור – בה מועמדים כל שנה שלושה סרטים – תקרא "קטגוריית האיפור ועיצוב השיער". למישהו זה כנראה היה מאוד אכפת. כמו קטגוריית האפקטים, גם הפעם מתפרסמת רשימה מצומצמת שמתוכה יבחרו המועמדים הסופיים. שבעת הסרטים המתמודדים על מקום בקטגוריה הם "לינקולן", "היצ'קוק", ההוביט: מסע בלתי צפוי, שלגיה והצייד, גברים בשחור 3, לופר ו"עלובי החיים".

ההיעדרויות המפתיעות ביותר הן של "ענן אטלס" המדובר שהאיפור הוא משמעותי בו כמעט כמו הצילום והאפקטים, "הבלתי אפשרי" בו עוצבו פגעי הצונאמי בגופן של הדמויות באופן מצמרר, "אנה קארנינה" (אגב עיצוב שיער), "עלייתו של האביר האפל" ו"שטח פראי".לא הרשים את מספיק את האקדמיה. "ענן אטלס" - הטריילר:

מדד האוסקר: מהם הסרטים המובילים נכון לשבוע זה?

1. לינקולן2. ארגו3. עלובי החיים4. כוננות עם שחר5. אופטימיות היא שם המשחק

ההתעלמות של איגוד השחקנים היא ירייה ברגל במרוץ של "כוננות עם שחר". לעומת זאת, "לינקולן" המוביל במספר הרב ביותר של מועמדויות גם לפרסי בחירת המבקרים, גם לאיגוד השחקנים וגם לגלובוס הזהב - מקבל את המקום הראשון בטבלה השבוע.

פינת הטריוויה: האוסקר החסר של ספילברג

על אף שסרטיו של ספילברג מכל הזמנים הצליחו לזכות יחדיו בלא פחות מ-29 אוסקרים בקטגוריות השונות, אף אחד מהם לא היה על משחק. כלומר אם דניאל דיי לואיס יזכה השנה באוסקר לפרס השחקן, הוא גם יהיה הראשון בהיסטוריה עם שלושה פרסים לשחקן ראשי, אך לא פחות חשוב – הוא יהיה הראשון שזוכה בפרס בזכות הופעה בסרט שביים ספילברג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ