הדרך אל האוסקר: כוננות פרסים

השבוע בטור האוסקר של אור סיגולי: פרסי המבקרים ממשיכים לייצר באזז עבור סרטה של קתרין ביגלו, המכון האמריקאי לקולנוע בוחר את עשרת סרטי השנה שלו, ואלו שירים יהיו מועמדים לאוסקר בעוד כחודשיים?

אור סיגולי, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אור סיגולי, עכבר העיר

בכל שבוע מעתה ועד טקס האוסקר ה-85, שיתקיים בסוף פברואר, עכבר העיר ילווה את המירוץ לפסלון המוזהב. כל הסרטים, הבמאים והכוכבים שצריך להכיר השנה, בטור מעקב שבועי של מומחה האוסקר אור סיגולי. והפעם: המבקרים תמימי דעים וה-AFI עם עשיריית השנה.פרסי המבקרים בעיצומם ועוד רגע הם מפנים את מקומם לפרסי האיגודים. בינתיים אין חדש תחת השמש, הפייבוריטים ממשיכים במסע הכיבוש אך מאידך גם שמות חדשים ממשיכים לנסות ולצוף. בנוסף לדברי המבקרים, גם המכון האמריקאי לקולנוע הצטרף לחגיגה, וקייטי פרי קרובה מאי פעם למועמדות לאוסקר. דווקא הגברים הם אלו שהתחילו להזיע בשבוע השני למרוץ: קוונטין טרנטינו, פול תומאס אנדרסון ואנג לי כולם חטפו התעלמויות צורבות כאשר הבמאית קתרין ביגלו עוקפת את כולם בסיבוב. » אוסקר 2013 - כל הפרטים» לטור הקודם: מניו יורק עד הוליווד» גילדת השחקנים הכריזה על המועמדיםחדשות אוסקר: מה קרה השבוע?

פרסי המבקרים של ארצות הברית בתנופה עזה ממש ברגעים אלה. אחרי המבקרים של ניו יורק שפתחו את המרוץ, נתנו את קולם גם תאי המבקרים של לוס אנג'לס, דטרויט, סיינט לואיס, וושינגטון DC וסן דייגו. עם זאת, הפרס החשוב ביותר מטעם הביקורת הוא "בחירת המבקרים" (Broadcast Film Critics Awards) שמונה כמעט 300 מבקרים מכל רחבי אמריקה הצפונית. למרבה האירוניה, על אף שבכל שנה יש יותר ויותר פרסי מבקרים, התוצאות זהות כמעט לחלוטין. לא ברור מה גורם לכל המבקרים בארצות הברית לחשוב את אותו הדבר, אבל העובדה היא שמאוד קשה להבדיל בין כולם.

הקונצנזוס של פרסי הביקורת מעניק יתרון לכוננות עם שחר של קתרין ביגלו שקטף את פרס הסרט בכל אחד מתאי המבקרים שכבר הכריז על זוכים (חלק מהקבוצות, כמו אלו של פניקס וסיינט לואיס, הכריזו בינתיים רק רשימות מועמדים), מלבד זה של לוס אנג'לס שהעניק את התואר לזוכה פסטיבל קאן, אהבה של מיכאל האנקה. אל. איי. לא גיבתה רק את הקולנוע הצרפתי אלא גם את הישראלי. שומרי הסף של דרור מורה זכה בפרס הסרט התיעודי, ו"הערת שוליים" הגיע למקום השני בקטגוריית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה, אחרי "הולי מוטורס" (הזוכים הם סרטים שהופצו בארצות הברית במהלך השנה האחרונה). בסן דייגו הוחלט שהסרט הטוב ביותר הוא ארגו. שאר הסרטים שחסים בצילה של ביגלו הם לינקולן, עלובי החיים ואופטימיות היא שם המשחק. בדיוק, אבל בדיוק, כפי שחזינו בחודשים האחרונים.פרסי המשחק גם הם נשארים באותם גבולות גזרה, כאשר דניאל דיי-לואיס ב"לינקולן" מוביל בהרבה על חבריו ברדלי קופר ("אופטימיות היא שם המשחק") וחואקין פיניקס ("המאסטר"). המרוץ לפרס השחקנית מעט יותר מגוון. כרגע היתרון הבולט הוא דווקא לשחקנית עמנואל ריבה על תפקידה המדהים ב"אהבה", שוודאי יותר מדבר אל לב מבקרי הקולנוע. אחריה מתחלקות בכמות המועמדויות והזכיות החשודות המיידיות ג'סיקה צ'סטיין ("כוננות עם שחר") וג'ניפר לורנס ("אופטימיות היא שם המשחק").האם יפרוץ את גבולות הקטגוריה הזרה? "אהבה" של מיכאל האנקה - הטריילר:שחקני המשנה באופן טבעי קצת יותר מפוזרים וכמעט כל תא ביקורת בוחר לו מצטיין משלו. טומי לי ג'ונס ("לינקולן"), עזרא מילר (כמה טוב להיות פרח קיר) ופיליפ סימור הופמן ("המאסטר") ניצבים בראש כנציגי הגברים, כאשר את שחקניות המשנה מייצגת די בגאון אן התאוויי ("עלובי החיים") יחד עם סאלי פילד ("לינקולן") ואמה ווטסון ("כמה טוב להיות פרח קיר"). רק במקרים בודדים – בודדים מדי – משתרבבת הפתעה לרשימות המועמדים והזוכים של הביקורת. סן דייגו, למשל, נתנו מועמדות בקטגוריית שחקנית משנה לרבל ווילסון המצחיקה מפיץ' פרפקט, וושינגטון DC העניקו מועמדות משנה לחאוויר ברדם (סקייפול) והסרט הוואלס האחרון הופיע בקטגוריית הסרט, הבמאית והשחקנית בתא המבקרים של דטרויט.למרבה הצער פרס המבקרים המרכזי, "בחירת המבקרים", המשיך את אותו הקו ולמעשה לא חידש דבר. "לינקולן" מוביל את הטבלה עם 13 מועמדויות – שיא של כל הזמנים ל"בחירת המבקרים" (השיא הקודם היה שייך ל"ברבור שחור" עם 12) ואחריו "עלובי החיים" (11). המועמדים לפרס הסרט הם: "ארגו", "חיות הדרום הפראי", "ג'אנגו ללא מעצורים", "עלובי החיים", "חיי פיי", "לינקולן", "המאסטר", "ממלכת אור הירח", "כוננות עם שחר" ו"אופטימיות היא שם המשחק". חשוב לציין כי בשנה שעברה 9 מתוך 10 המועמדים בבחירת המבקרים היו גם מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר באוסקר. מי היה הסרט העשירי שנותר בחוץ, אתם שואלים? "דרייב" כמובן.

מכון כושר: סרטי השנה של ה-AFI

המכון האמריקני לקולנוע, או בקיצור ה-AFI, פרסם כבכל שנה את עשרת הסרטים האמריקאים הנבחרים שלו: "ארגו", "לינקולן", "חיות הדרום הפראי", עלייתו של האביר האפל, ג'אנגו ללא מעצורים, חיי פיי, "עלובי החיים", ממלכת אור הירח, "אופטימיות היא שם המשחק" ו-"כוננות עם שחר".» ומהן עשר הסדרות הטובות של 2012?לרשימה יכולים להכנס רק סרטים שהופקו בארצות הברית ולכן "סקייפול" ו"אהבה" לא יכלו להשתתף (לכן הבחירה התמוהה ב"עלובי החיים" הבריטי נתפסת כמפוקפקת), אבל היעדרותם של "המאסטר" ו"לופר" מאוד מאכזבת. בשנה שעברה שבעה מתוך העשירייה היו מועמדים לפרס הסרט הטוב ביותר, "הארטיסט" – הפקה צרפתית – לא היה ביניהם,  אבל הוא בכל זאת קיבל פרס מיוחד.

התוכנית האמנותית: אלו שירים נראה השנה באוסקר? 

חדשות הקשורות ישירות לאוסקר עצמו קיבלנו עם פרסום 75 השירים שיתמודדו על חמשת המקומות הסופיים. קטגוריית השיר המקורי הטוב ביותר היא אחת המושמצות באוסקר מכיוון שכבר קשה מאוד להבין מה היא תורמת לעולם. בנוסף, האקדמיה ידועה לשמצה בבחירותיה התלושות במקרה הטוב. השנה ייבחרו חמישה שירים מתוך הרשימה הארוכה שכוללת ארבעה שירים מ"ג'אנגו ללא מעצורים", שני שירים מסרט האנימציה "אמיצה" וכמובן שיר הנושא של "סקייפול". שני שירים מפתיעים שמתמודדים ברשימה הם "Razors Out" מתוך סרט האקשן האינדונזי והפולחני "הפשיטה", ו"חשישט אלבי" מתוך הסרט הלבנוני "לאן הולכים עכשיו?". אגב, זאת על אף שבשנה שעברה כבר ניסה הסרט לייצג את לבנון בקטגוריית הסרט הטוב ביותר בשפה זרה, אך ללא הצלחה.» "פשיטה": אקשן אינדונזי מרהיב» "לאן הולכים עכשיו?": לבנוני צבעונימעבר לאדל, כוכבי מוזיקה נוספים שעלולים לקבל מועמדות הם בק ("ג'ף שחי בבית"), קייטי פרי ("Wide Awake"), פלורנס אנד דה מאשין ("שלגיה והצייד"), נורה ג'ונס ("טד"), אר. קלי ("ספארקל"), ופיונה אפל ("This is 40"), בין היתר. בעיניי, אחד השירים היותר חביבים ברשימה הוא השיר של owl city מתוך "ראלף ההורס":

מדד האוסקר: מיהם הסרטים המובילים נכון לשבוע זה?

1. כוננות עם שחר2. עלובי החיים3. ארגו4. לינקולן5. אופטימיות היא שם המשחק

אם המבקרים היו בוחרים את זוכי האוסקר, כבר היה לנו מנצח. אבל הם לא, לכן נאלץ לחכות לפרסי האיגודים שיוכרזו בהמשך. בינתיים "כוננות עם שחר" וביגלו הפכו לפייבוריטים המידיים כאשר "ארגו" איבד מעט מכוחו. האם זה ימשיך כך עד קו הסיום? פרסי הגילדות יעזרו לנו לברר.

פינת הטריוויה: עוקף אמריקה

אם "עלובי החיים" יצליח לטפס למעלה ולזכות בפרס הסרט באוסקר, זו תהיה השנה השלישית ברציפות בה הפקה שאינה אמריקנית זוכה (אחרי "נאום המלך" ו"הארטיסט"). זהו רצף שלא היה כדוגמתו בכל 84 שנות האוסקר עד כה.» אוסקר 2013 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ