הדרך אל האוסקר: מניו יורק עד הוליווד

השבוע בטור האוסקר של אור סיגולי: פרסי הקולנוע של ניו יורק סימנו את סרטיהם החדשים של קתרין ביגלו וסטיבן ספילברג כמובילים, הסרטים הישראלים החלו רשמית במירוץ וקטגוריות האנימציה והאפקטים המיוחדים הכריזו על מועמדיהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בכל שבוע מעתה ועד טקס האוסקר ה-85, שיתקיים בסוף פברואר, עכבר העיר ילווה את המירוץ לפסלון המוזהב. כל הסרטים, הבמאים והכוכבים שצריך להכיר השנה, בטור מעקב שבועי של מומחה האוסקר אור סיגולי. והפעם: הצלחות ישראליות והרוח הנושבת בניו יורק.זה התחיל. יריית הפתיחה נורתה אתמול בערב עם הכרזת הזוכים של תא המבקרים בניו יורק. עכשיו כבר אי אפשר להתחמק מזה שעונת הפרסים של הקולנוע לשנת 2012/13 כבר פה. מבקרי ניו יורק הצטרפו אל פרסי הקולנוע העצמאי ("הספיריטס"), פרסי האנימציה ("אנני") וענף קטגוריית האפקטים הויזואלים, כדי לעצב את תחילתו של המרוץ. בהמשך השבוע יוכרזו גם בחירותיהם של מבקרי לוס אנג'לס וה-national board of review בדרך אל האוסקר שיתקיים בפברואר.» אוסקר 2013 - כל הפרטים» הכן עצמך לאוסקר: השמות שכדאי לזכורחדשות אוסקר: מה קרה השבוע?

הפרס הראשון שהוכרז העונה היה בכלל פרסי הגות'הם שהעניקו לממלכת אור הירח של ווס אנדרסון את תואר סרט השנה. עם זאת, חשיבותו של הפרס במרוץ הארוך הוא לא משמעותי כלל ולכן אין מה להתעכב עליו. כשזה מגיע לפרסי "הספיריטס" המצב הוא מעט שונה, אבל לא יותר מדי. המועמדים הם סרטים עצמאיים בלבד (סרטים שהופקו מחוץ לאולפנים ותקציבם פחות מ-20 מיליון דולר) ולכן פותחים חלון קטן מאוד למרוץ. קל וחומר השנה בהתחשב בכך שהסרטים המדוברים ביותר בהקשר של האוסקר הם סרטי אולפנים עתירי תקציב.

חמשת המועמדים לפרס הסרט ב"ספיריטס" הם: אופטימיות היא שם המשחק, "ממלכת אור הירח", חיות הדרום הפראי, "ברני" ו"השאר את האור דולק". שני הסרטים הראשונים ברשימה גם מובילים במספר המועמדויות עם חמישה לכל אחד. מעבר לפרס הסרט, "אופטימיות היא שם המשחק" הועמד גם לפרסי הבמאי (דיויד או. ראסל), השחקן (ברדלי קופר, "בדרך לחתונה עוצרים בוגאס"), השחקנית (ג'ניפר לורנס, "משחקי הרעב") והתסריט. להוציא אולי את קטגוריית הבימוי, סיכויים גבוהים מאוד שאלו גם יהיו מועמדויותיו גם באוסקר.

החדשות הטובות ביותר שיצאו מפרסי ה"ספיריטיס" הם דווקא לנציג ישראל לאוסקר למלא את החלל שניכס לעצמו הישג מרשים: רמה בורשטיין הועמדה פעמיים הן לפרס סרט הביכורים (יחד עם המפיק אסף אמיר) והן לפרס תסריט הביכורים. זהו הסרט היחיד מבין כל המועמדים בשתי הקטגוריות שאינו בשפה האנגלית, אם כי באופן מוזר למדי הסרט לא הצליח להשתחל לקטגוריית "הסרט הבינלאומי". ההצלחה של הסרט כאן מעידה על כך שרמת העניין בו גבוהה מאוד ולכן סיכוייו באוסקר נראים טובים מאי פעם, אם כי זה בהחלט לא מבטיח דבר.

הישג משמח נוסף לסרט ישראלי השבוע נגע ל"שומרי הסף" של דרור מורה שנכנס לחמישיית המועמדים התיעודיים בפרסי איגוד המפיקים ואפילו נמנה על הפיינליסטים לאוסקר, יחד עם ישראלי נוסף - חמש מצלמות שבורות. עם זאת, כדאי לצנן את ההתלהבות ולזכור שבשנה שעברה כל חמשת המועמדים באיגוד המפיקים כשלו להשיג מועמדות באקדמיה האמריקאית.העצמאי המדובר של השנה. "אופטימיות היא שם המשחק" - הטריילר:שני חלקיה של עונת הפרסים עונת הפרסים האמריקאית מתחלקת בעצם לשניים: פרסי המבקרים ופרסי האיגודים. פרסי המבקרים מוכרזים לפני כן, כאשר הפרס המסכם הוא "פרסי בחירת המבקרים" שתוצאותיו יתבררו ביום הכרזת המועמדויות לאוסקר, ב-10 בינואר. פרסי האיגודים הם יותר אינדיקטביים לאוסקר עצמו והם מחולקים לכל תחומי העשייה הקולנועית: בימוי, משחק, כתיבה, צילום, עריכה, וכו'. הם מוכרזים בשלבים מאוחרים יותר של העונה.

פרס המבקרים הראשון של השנה הוא זה של ניו יורק, בו המנצחים הגדולים היו לינקולן של סטיבן ספילברג (שחקן, שחקנית משנה, תסריט) וכוננות עם שחר של קתרין ביגלו (סרט, בימוי, צילום). כאשר זה מגיע לאוסקר – ובסופו של דבר זה מה שמעניין – אפשר כבר לסגור על כך שכל זוכי ניו יורק יכולים להזמין חליפות ושמלות לטקס, אבל אל להם למהר ולהכין נאום זכייה. למעשה, מאז תחילת שנות התשעים, הזוכים בפרס הסרט בניו יורק תאמו את הזוכים המקבילים באוסקר רק שש פעמים ("שתיקת הכבשים", "רשימת שינדלר", "שר הטבעות: שיבת המלך", "ארץ קשוחה", "מטען הכאב" ו"הארטיסט" בשנה שעברה). כך שעל אף שזכייתה הקודמת של ביגלו בניו יורק בזכות סרטה "מטען הכאב" בישרה את זכייתה באוסקר, הדברים רחוקים מלהיות חתומים בשלב הזה.

רשימת הזוכים המלאה:סרט: "כוננות עם שחר"בימוי:  קת'רין ביגאלו – "כוננות עם שחר"שחקן: דניאל דיי-לואיס – "לינקולן"שחקנית: רייצ'ל ווייז – "ים עמוק כחול"שחקן משנה: מתיו מקונוהי – "ברני" ו"מג'יק מייק"שחקנית משנה: סאלי פילד – "לינקולן"תסריט: "לינקולן"צילום: "כוננות עם שחר"סרט זר: "אהבה"סרט אנימציה: "פרנקוויני"סרט ביכורים: "איך לשורד מגיפה"

שתי השחקניות הזוכות הן ההפתעה המרכזית מכיוון הן גברו על שחקניות מדוברות יותר כגון ג'ניפר לורנס ("אופטימיות היא שם המשחק") בראשית ואן התאוויי ("עלובי החיים" ו"עלייתו של האביר האפל") במשנה. השחקנים הם עוד איכשהו חשודים מידיים יותר. גם בקטגוריות המשחק, כמו בשאר, הזכייה בניו יורק אינה מבטיחה דבר כאשר זה מגיע לזכייה באוסקר, אך בהחלט מבשרת על סיכוי גבוה למועמדות.המפסידים הגדולים ביותר של ניו יורק הם ללא ספק "ארגו" של בן אפלק ו"עלובי החיים" שלא הצליחו להשיג אפילו זכייה אחת לשמם, על אף שהם נחשבים למועמדים המובילים. "אופטימיות היא שם המשחק" גם החל ברגל שמאל כאשר הפסיד את קטגורית התסריט והשחקנית. הפסדו של "חיות הדרום הפראי" בקטגוריית סרט הביכורים לטובת התיעודי הגאה "איך לשרוד מגיפה" אינה מבשרת טובות. אך סביר שאנחת האכזבה הרמה ביותר כנראה הגיעה מכיוון המאסטר שמניותיו באוסקר הולכות ויורדות והוא זקוק לתמיכת המבקרים כדי לחזור למרוץ. העובדה שאפילו פיליפ סימור הופמן הפסיד כאן אינה חיוביות כלל. עם זאת אין מה לאבד תקווה. בשנה שעברה שניים מהסרטים המובילים, "הוגו" ו"חצות בפריז", גם הם נשמטו מהרשימות הניו יורקיות.האם ביגלו יכולה לשחזר את ההישג? "כוננות עם שחר" - הטריילר:

המועמדים לפרסי האנימציה והאפקטים רשימת מועמדויות נוספת שפורסמה לאחרונה היא לפרסי ה"אנני", הפרסים לסרטי האנימציה הטובים ביותר. דיסני היא השלטת בפרס עם "ראלף ההורס", "פרנקוויני" ו"אמיצה". "ראלף ההורס" ו"שומרי האגדות" מובילים את המרוץ עם 10 מועמדויות לכל אחד. המועמדים לפרס הראשי ב"אנני", סרט האנימציה הטוב ביותר של השנה, הם: "אמיצה", "פרנקנוויני", "מפלצת של מלון", "פארנורמן", "שומרי האגדות", "פיראטים!", "חתולו של הרב" ו"ראלף ההורס".

ענף האפקטים הויזואלים של האוסקר פרסם השבוע את רשימת עשרת הפיינליסטים מהם ייבחרו חמשת המועמדים הסופיים. הרשימה כוללת את "ענן אטלס", "ג'ון קרטר", "ההוביט: מסע בלתי צפוי", "הנוקמים", "חיי פיי", "ספיידרמן המופלא", "סקייפול", "עלייתו של האביר האפל", "פרומותיאוס", "שלגייה והצייד". מתוך הרשימה הזו מקומו של "חיי פיי" הוא המובטח ביותר. שאר הארבעה עדיין בחזקת נעלם. בולטים בהיעדרם: "באטלשיפ", "זעם הטיטאנים", "שטח פראי" ו"לופר".האם ברטון יינצח את דיסני? "פרנקנוויני" - הטריילר:

מדד האוסקר: מיהם הסרטים המובילים נכון לשבוע זה?

1. "ארגו"2. "לינקולן"3. "עלובי החיים"4. "כוננות עם שחר"5. "אופטימיות היא שם המשחק"

אין עדיין יותר מדי עם מה לעבוד, לכן בראש הרשימה עומדים "ארגו" ו"לינקולן" שהם היחידים שהספיקו להוכיח את עצמם גם כחביבי הביקורת וגם כהצלחה קופתית. נחכה להמשך העונה כדי לראות איך הדברים משתנים (חשוב לזכור כי באוסקר הקרוב יהיו בין חמישה לעשרה מועמדים לפרס הסרט).

פינת הטריוויה: שובם של האולפנים

השנה כנראה תהיה השנה הראשונה מאז זכייתו של "ארץ קשוחה" לפני חמש שנים, בה האוסקר יגיע לסרט שאינו נעשה במסגרת קולנוע עצמאי, אחרי הרצף של "נער החידות ממומבאי", "מטען הכאב", "נאום המלך" ו"הארטיסט".» אוסקר 2013 - כל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ