שני סרטים ישראלים בדרך לאוסקר הדוקומנטרי

אמש (שני) הוכרזו 15 המועמדים שעולים שלב בקטגוריית פרס האוסקר לסרט הקולנוע התיעודי הטוב ביותר. "חמש מצלמות שבורות" ו"שומרי הסף", שני הנציגים מישראל, מגדילים משמעותית את הסיכויים לזכייה בפרס הנכסף

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
עכבר העיר

רשימת 15 המועמדים לפרס האוסקר הדוקומנטרי נחשפה אמש על ידי האקדמיה האמריקאית לקולנוע ושניים מתוכם, "שומרי הסף" וחמש מצלמות שבורות, הם פרי יצירתם של במאים ישראליים. 15 הסרטים המועמדים ימשיכו הלאה לתהליך ההצבעה הראשונית, אחריו תתגבש הרשימה המצומצמת יותר של מועמדים לפרס הקולנוע הנכסף. הסרטים נבחרו מתוך 126 מתמודדים שעברו את הסלקציה הראשונית. בעשירי בינואר יוכרזו חמשת שמות הסרטים המועמדים ברשימה הסופית בכל קטגוריות לפרס האוסקר.  הטקס עצמו ישודר ב-24 לפברואר 2013.» אוסקר 2013 - כל הפרטים» מה הסיכוי של ישראל באוסקר?

סרטו התיעודי של דרור מורה, "שומרי הסף", כבר נרכש להפצה על ידי "סוני" והוא קוטף שלל שבחים ברחבי העולם. רק השבוע התבשרנו שהסרט התקבל לפסטיבל סאנדנס היוקרתי ואף יתמודד לפרסי גילדת המפיקים האמריקאית בהמשך השנה. הסרט, שמורה הפיק יחד עם אסטל פיאלון ופיליפה קוברסקי, כולל ראיונות עם שישה מראשי השב"כ לשעבר: עמי איילון, אבי דיכטר, יובל דיסקין, כרמי גילון, יעקב פרל ואברהם שלום. השישה משוחחים בסרט על שירותם בשב"כ, ומתייחסים לשאלות על שמירת ערכים של דמוקרטיה וצדק אוניברסאלי על רקע המציאות הבטחונית המורכבת של ישראל. הסרט הוקרן בתחרות התיעודית של פסטיבל ירושלים, ולאחר מכן בפסטיבל ניו יורק, טורונטו וטלורייד. ב"הוליווד רפורטר" תיארו את הסרט כ"מהפכני", וב"וריאטי" הכריזו שמדובר ב"סרט שמעניק מבט מפוכח ויוצא דופן על המחיר המוסרי שגובה אלימות לצורך מנע או תגמול".סרטו התיעודי של גיא דוידי, "חמש מצלמות שבורות", מגולל את סיפורו של חקלאי פלסטיני בשם עימאד בורנאט. עימאד מתעד במצלמתו את הקמת גדר ההפרדה על אדמות ביתו בכפר בילעין, את התנגדות תושבי הכפר להחלטה, ואת הפגנות פעילי השלום הישראליים והבינלאומיים כנגד ההחלטה. במהרה ההתרחשויות והתיעוד משפיעות על חייו האישיים. הסרט הינו זוכה פרס ון ליר בקטגוריית הסרט התיעודי הטוב ביותר בפסטיבל ירושלים האחרון; פרס הבימוי בפסטיבל סאנדנס 2012; פרס חבר המושבעים וציון לשבח בפסטיבל IDFA 2012; פרס הבימוי בפסטיבל ONE WORLD 2012; הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל טמפו 2012; הדוקומנטרי הטוב ביותר בפסטיבל EURODOC 2012.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ