השערוריות שמאחורי הסרט על כוכבת הפורנו הפמיניסטית הראשונה

חייה של כוכבת "גרון עמוק" לינדה לאבלייס כאילו נועדו להפוך לסרט, אבל שלל הנסיונות לעשות שובר קופות על דמותה נתקלו ב"קללת לינדה". עכשיו "לאבלייס" יוצא למסכים, אבל נדמה שהסיפור מאחוריו מרתק יותר מהתוצאה הסופית

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בוב וודוורד וקארל ברנסטיין עברו שוב ושוב על כל מילה בספרם החדש "כל אנשי הנשיא" בטרם נשלח לדפוס. הספר, שסיכם עבודת תחקיר עיתונאית על פרשת ווטרגייט ומחדלי ההאזנות של הנשיא דאז ניקסון, היה אמור לחולל מהומת אלוהים (ובדיעבד הביא להתפטרותו של הנשיא המכהן), והשניים רצו לדייק. כדי להסוות את שמו של מארק פלט, המשנה ל-FBI  ומי שהיה המקור העיקרי לכתובים, הם החליטו להסוות בכינוי מקורי שבוודאי ידבר גם למי שאינו בקיא בנבכי מסדרונות הקפיטול - גרון עמוק.

לאבלייס - הפרטים המלאים

החיבור בין שמו של הסרט הפורנוגרפי המדובר ביותר באותה תקופה לאחת מהפרשיות הפוליטיות החשובות ביותר של המאה ה-20 אולי אינה טבעית, אבל היא בהחלט מסמלת את רוחה של התקופה ויותר מכך – את ההשפעה העמוקה של סרט הפורנו על התרבות האמריקאית באותן שנים. מהרגע שעלה לאקרנים ובמשך שנים רבות אחר כך, נחשב "גרון עמוק" לסרט ששינה את תעשיית הפורנוגרפיה האמריקאית ואת היחס למין אוראלי ואנאלי. לדעת רבים, הוא אף הרחיב את גבולות ההשפעה של התנועה הפמיניסטית. כל השינויים הללו נרשמו על שמה של לינדה לאבלייס, גיבורת הסרט, שהפכה לכוכבת טראגית של חייה.

סיוט שלא יתואר הסיפור של לינדה לאבלייס כאילו נועד להפוך לסרט קולנוע, אבל כל הניסיונות להפוך את חייה ההרוסים לשובר קופות נתקלו בבעיות אינסופיות.  במהלך חייה הקצרים (לאבלייס מתה ב-2002 לאחר תאונת דרכים קשה, בגיל 53), היא כתבה ארבעה ספרי ביוגרפיה, הופיעה בכ-10 סרטים והעניקה אלפי ראיונות, צילומים והרצאות במסעותיה עם התנועה הפמיניסטית ברחבי העולם. במילים אחרות, חומרים ומוטיבציה לדרמה מרגשת על חייה לא היו חסרים, רק קצת מזל. מלבד סרט תיעודי אחד ("מאחורי גרון עמוק", 2005), שניסה לנתח את תופעת הסרט מבחינה היסטורית אינטלקטואלית וזכה להצלחה מפתיעה, נידונו כל הסרטים העלילתיים העוסקים בלאבלייס לסבול מ"קללת לינדה".

ב-2005 הודיעה קורטני לאב כי לוהקה לתפקיד לאבלייס בסרט חדש שעומד להצטלם, אך ההפקה לא יצאה לפועל. ב-2010 פורסם כי לינדזי לוהן לוהקה לתפקיד בסרט חדש שיביים ג'ונתן ווילדר בשם Inferno: A Linda Lovelace" "Story, אך גם ההפקה של סרט זה בוטלה. לוהן פוטרה מהפרויקט מטעמי עלויות, ובעיקר בגלל שאף חברת ביטוח לא הייתה מוכנה לבטח את ההפקה כשנערת המסיבות עם המוניטין המפוקפק היא הכוכבת הראשית.

זהירות, אימג'ים קשים. טריילר בכיכובה של לינדזי לוהן:

הסרט "לאבלייס", בבימויים של רוב אפשטיין וג'פרי פרידמן ובכיכובה של אמנדה סייפריד, יעלה בסוף השבוע הקרוב על מסכי ישראל. בארץ הסרט נוחת אחרי שעשה סיבוב או שניים בפסטיבלים, בהם זכה לביקורות פושרות למדי. למרות ההישג בעצם הוצאתו לפועל, הפקתו נתפסה על ידי העוסקים במלאכה כ"סיוט שלא יתואר". משפחתה של לאבלייס התנגדה לצילומים עוד מההתחלה ואיימה בתביעות בטענה כי הסרט מעוות את המציאות.

באוגוסט האחרון הגישה חברת ההפקות ארו, שהפיקה את הסרט המקורי, תביעה על סך 10 מיליון דולר נגד יוצרי לאבלייס בטענה כי בסרט נכלל קטע מהסרט המקורי ללא אישורם וגררו את המפיקים לבית המשפט (הנושא נסגר בפשרה). דמי מור, שהייתה אמורה לגלם את גלוריה סטיינם, אושפזה בזמן הצילומים במוסד גמילה והוחלפה על ידי שרה ג'סיקה פרקר, רק כדי שהאחרונה תגלה כי יומיים לפני הקרנת הבכורה התפקיד שלה נחתך לגמרי וכך גם הקרדיט בפוסטרים. בקיצור, לא קל.

וזה מה שיצא. "לאבלייס" - טריילר:

כלבים וחיות אחרות

אבל השערוריות שמלוות את סיפורה הקולנועי של לינדה לאבלייס הן כמעט זוטרות יחסית למהלכי חייה של מי שאולי חוללה סוג של מהפכה מינית, אבל גם נהפכה במהלך השנים לדמות טראגית. מי שכיכבה באחד מסרטי הפורנו המצליחים ביותר בהיסטוריה (שהכניס בין 100-600 מיליון דולר), אך נאלצה להצטלם בצילומים אירוטיים בגיל מתקדם כדי להביא אוכל לילדיה. היא נולדה ב-1949 בניו יורק בשם לינדה סוזן בורמן. אביה השוטר ואמה עקרת הבית גידלו אותה באווירה קתולית נוקשה ושמרנית. לאחר שנכנסה להריון בגיל 19 ממגע מיני חד פעמי עם נער בן גילה, נמסר הילד לאימוץ (לטענת לינדה, ללא ידיעתה). לאחר שעברה תאונת דרכים קשה היא שבה לגור עם הוריה, ובאותה תקופה הכירה את צ'אק טריינור, לו הייתה לטענתה "השפעה מהפנטת" עליה. על פי הביוגרפיה של בורמן-לאבלייס, טריינור סירסר בה לזנות והכריח אותה להשתתף בסרטי פורנו קצרים שכללו, לפחות באחד המקרים, יחסי מין עם כלבים.

ב-1972, החליט ג'ראד דמיאנו, ספר במקצועו שחלטר מדי פעם בסרטי פורנו, לכתוב תסריט שמבוסס על הכישרון הכי גדול שנתקל בו אצל שחקנית כמו לינדה לאבלייס – מציצות. "גרון עמוק" צולם במשך יום אחד בחדר מוטל בפלורידה ומומן על ידי כסף שהגיע מהמאפיה, והפך עם צאתו ללהיט קולנועי חוצה מגזרים (ג'קי אונסיס נראתה קונה כרטיסים), ולתופעה חברתית שסוקרה בהרחבה בתקשורת העולמית (הניו יורק טיימס הקדיש לסרט מאמר של חמישה עמודים). השכר של לאבלייס –1,250 דולרים בלבד – הועבר ישירות לטריינור ולטענתה היא לא ראתה ממנו סנט אחד. לאבלייס אמנם הפכה לגיבורת תרבות, צולמה לפלייבוי ולאקסוויר והוזמנה למסיבות בסטודיו 54, אבל גם צרכה סמים ומשככי כאבים בכמויות מסחריות. שני הסרטים הנוספים שבהם שיחקה, בהם המשכון "לגרון עמוק", הוכרזו ככישלון קופתי.

יורדת נמוך. אמנדה סייפריד ב"לאבלייס" (צילום: מתוך הסרט)

נאנסת שוב ושוב

ב-1980 הוציאה לאבלייס אוטוביוגרפיה שלישית בשם Ordeal בה טענה כי תעשיית הפורנו ניצלה ואנסה אותה, כי אולצה לקיים יחסי מין בניגוד לרצונה וכי את "גרון עמוק" צילמה כשטריינור מכוון רובה M-16 לראשה (יש לציין שכמה מהקולגות שלה לסט הצילומים טענו כי היא שקרנית פתולוגית ושמדובר בגיבוב של המצאות). הוידוי של לאבלייס הגיע בתזמון מדוייק לתנועות הפמינסטיות המתעוררות של אותה תקופה, ונשים כמו גלוריה סטיינם ואנדריאנה דבורקין אימצו את כוכבת הפורנו המתחרטת לחיקן. לאבלייס יצאה במסע הרצאות חוצה ארצות נגד תעשיית הפורנו ודיברה בפנים תלמידים בבתי ספר, באוניברסיטאות ובאסיפות נשים. ב-1986, בוועדה מיוחדת של הקונגרס שדנה בפורנוגרפיה, אמרה לאבלייס כי "כל מי שצופה בי בסרט הזה, רואה אותי נאנסת שוב ושוב".

מלבד השינוי התפיסתי, לאבלייס חוותה גם מפלות כואבות בתחום האישי והבריאותי. היא הגיעה למצוקה כלכלית קשה, ובעקבות עירוי דם נגוע שקיבלה לאחר תאונת הדרכים שעברה בנעוריה סבלה מקריסת מערכות ובגיל 38 נאלצה לעבור השתלת כבד.

לינדה לאבלייס במציאות (צילום: wikipedia.ru) 

בשנות ה-90 ערכה לאבלייס חשבון נפש נוסף ויצאה נגד התנועה הפמיניסטית שאימצה אותה. "הן הזכירו אותי בספרים ובאסיפות פוליטיות, כתבו עלי והשתמשו בי, אבל אף אחת לא חשבה שהיא צריכה לתמוך בי או לשלם על השימוש הנרחב שהן עשו בשמי". כדי להתפרנס היא החלה להתראיין על עברה בתעשיית הפורנו, השתתפה במופעי נוסטלגיה ואף הופיעה באופן חד פעמי בכנס הפורנוגרפיה השנתי בלאס וגאס, שם זכתה לתשואות מצד מעריצים אדוקים.

באפריל 2002 נדמה שתם מזלה של מי שכונתה כוכבת הפורנו הראשונה. היא עברה תאונת דרכים קשה ולאחר תרדמת של מספר שבועות מתה בבית החולים, כשילדיה ובעלה לשעבר לצידה. צ'אק טריינור, בעלה הראשון, נפטר שלושה חודשים לאחר מכן בנסיבות מסתוריות.  

לאבלייס - כל הפרטים ומועדי הקרנות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ