2015 בקולנוע הישראלי: הסרטים שיעשו את השנה

אורון שמיר ליקט סרטים ישראלים מסקרנים במיוחד הנמצאים בדרך למסכי הקולנוע, ומצא מה משותף ליוסף סידר, ריצ'רד גיר, יאנה יוסף, שמי זרחין וגוגל-גלאס

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אורון שמיר, עכבר העיר

שנת 2014 שהסתיימה לא מזמן הייתה המוצלחת ביותר מבחינת מכירת כרטיסים לקולנוע הישראלי בכל שנות ה-2000. בעוד הנתון הזה מתעכל, שנת 2015 החלה במומנטום חיובי, עם ינואר שמביא עימו שני סרטים ישראלים חדשים ומצטיינים כל אחד בתחומו ובדרכו - ״את לי לילה״ שיצר אינטראקציה מידית וחיובית עם הקהל, ו״הגננת״ שעלה לאקרנים בסוף השבוע האחרון לאחר שסחף את כל מבקרי תבל שהפליגו בשבחיו. האם החודש הנוכחי יכול להיות סימן לבאות? האם גם השנה יימכרו מעל מיליון כרטיסים לסרטים מקומיים, או שאולי כבר אפשר לחלום על שני המיליונים שכמעט והושגו אשתקד?

מבט אל הסרטים שעשויים להגיע לבתי הקולנוע השנה, מראה כי אין סימנים לנסיגה בכמות העשייה הקולנועית בארץ. הבעיה היא שמפת ההפצה בישראל עדיין לא יישרה קו עם ההצלחות של הסרטים שהיא אמורה להפיץ, ובעוד הקולנוע ההוליוודי ממהר להכריז על תוצריו מעתה ועד סוף הזמן, קשה לנחש אפילו אילו סרטים ישראליים יופצו כאן באביב הקרוב. בכל זאת, הנה כמה וכמה סרטים שאמורים להיות מוכנים להפצה השנה, בתקווה שאכן ימצאו מקום בבתי הקולנוע וימצאו לעצמם גם קהל. לרובם המכריע אין תאריכי הפצה, וגם אלה שיצוינו בהמשך יכולים להשתנות ללא התרעה מוקדמת, כפי שקרה לא פעם. במילים אחרות, יכול להיות שחלק נכבד מהסרטים שיוזכרו בהמשך יעשו לנו את שנת 2016 דווקא, אבל אין שום רע בלחכות ולצפות.

סרטי ביכורים: המפקדת רמה בהר הזיתים

הקולנוע הישראלי החדש נסמך לא רק על ותק וניסיון, אלא גם על הרבה מאוד דם טרי שמוזרם מדי שנה בעורקי התעשייה בעזרת שמות מבטיחים שיוצרים לראשונה סרט באורך מלא. יש להניח שהשנה הקרובה לא תהיה שונה בכך מקודמותיה, ולראייה השמות הבאים.

» פרינססמצב: 12 בפברואר בבתי הקולנועעל הסרט: סרטה הראשון באורך מלא של טלי שלום עזר (״ליבינג רום״, ״סרוגייט״) זכה בארבע פרסים בפסטיבל הקולנוע של ירושלים, כולל התחלקות עם ״גט״ בפרס הסרט הטוב ביותר, וכעת מתחרה בפסטיבל סאנדנס היוקרתי. גיבורת הסרט (שירה האס) היא נערה שאינה מוצאת אושר ומרגוע בביתה, שם אימה (קרן מור) ובן-זוגה שאינו אביה של הילדה (אורי פפר) עסוקים בעיקר בעצמם, וכשהם כן מתייחסים אליה התחושה היא כי עדיף שלא היו עושים זאת. מצבה משתנה כשהיא פוגשת נער הדומה לה באופן מדהים (אדר זהר הנץ) ההופך לכפיל ובן לוויה שלה.

הטוענת לכתר. "פרינסס" - טריילר:

» בן זקןמצב: 26 בפברואר בבתי הקולנוע.על הסרט: הישראלי היחיד באורך מלא שהתקבל השנה לפסטיבל ברלין, הוא סרט הביכורים שובר הלב של אפרת כורם. הסרט פתח את פסטיבל קולנוע דרום, בו משמשת כורם כמנהלת האמנותית של התוכנית הישראלית, ונדמה כאילו נוצר מתוך ועבור המקום – סיפורה של משפחת בן זקן קשת היום והלילה, עם אלירז שדה בתפקיד הראשי של אב חד הורי המנסה לגדל את בתו, להקל על אמו ועל אחיו ובאופן כללי לשרוד את היומיום. כוחו של הסרט הוא בקונפליקט המתמיד של הדמויות והרקע, של האנשים העומדים במרכזו ושל הסביבה שמעצבת אותם ואז שוברת אותם באותה קלות.

משדרות לברלין. "בן זקן" - הצצה לסרט:

» עמקמצב: ממתין להפצהעל הסרט: אחת ההפתעות של עונת האופירים הקודמת הגיעה בדמות סרטה הראשון באורך מלא של סופי ארטוס. "עמק" זיכה את השחקן הראשי שלו, נווה צור (״גאליס״), במועמדות לאופיר ובפסלון בפסטיבל חיפה, שם גם זכה הסרט בפרס הביכורים. מדובר בדרמת התבגרות נוקבת, על מספר ילדים ממגדל העמק שלא מוצאים את מקומם בבית הספר ונגררים למעשי פשע ומניפולציות שהולכות רחוק מדי. צור עושה עבודה מרשימה בתפקיד הראשי כבריון בבית הספר ומושא לבריונות בביתו שלו, רועי ניק (״שש פעמים״) וג׳וי ריגר (״החממה״) תומכים בו היטב בתפקידי המשנה. גיורא ביח (״לבנון״, ״מי מפחד מהזאב הרע״), הפליא לצלם את הפריפריה כגורם מאיים שנמצא מתחת לאף של כולנו.

מעגל של בריונות. "עמק" (צילום: יח"צ)

» ההרמצב: בעריכהעל הסרט: מאז שזכתה בקאן עם סרט הגמרה שלה ״דיפלומה״, הציפייה לסרט באורך מלא של יעל קיים הלכה והתגברה. השנה זה סוף סוף יקרה, כש״ההר״ יסיים את השלב הקריטי של העריכה ובוודאי גם ינסה את מזלו בפסטיבלי תבל, בשל זכייתה הקודמת של היוצרת ובשל נושא העיסוק שלו – אישה דתית המשקיפה מחלון ביתה על בית הקברות היהודי של הר הזיתים. היא מתגוררת בבית ישן השייך לחברה קדישא עם בעלה וילדיה, ושגרתה הדלה זוכה להפרעות מצד הקודש והחול כאחד. שני קליין, הלא היא קצינת השלישות רמה מ״אפס ביחסי אנוש״, מככבת כגיבורה שתעבור מסע מרחיק לכת, שישפיע על היחסים עם משפחתה ובעלה (אבשלום פולק). היית׳אם עומארי, הזכור לטוב כבדאווי מ״בית לחם״, משתתף אף הוא וכך גם אורלי פרל ורבים נוספים. איתי מרום (״אף פעם לא מאוחר מדי״, ״מנתק המים״) צילם את זירת ההתרחשות הקולנועית כל כך של הר הזיתים.

הצד הרציני. שני קליין ב"ההר"

» על עתידנומצב: בעריכהעל הסרט: אחד הסרטים הקצרים המעולים של העת הנוכחית, בקולנוע הישראלי והעולמי כאחד, הוא ״המנון״ של אלעד קידן. הסרט זיכה את יוצרו בפרס הסינפונדסיון, אותו מעניק פסטיבל קאן למצטיין שבסרטי הסטודנטים. עד היום, זהו הסרט הישראלי היחיד שזכה בכבוד, מה שהפך את הבמאי לשם זכיר בפי שוחרי קולנוע עוד לפני שצילם סרט באורך מלא. כעת, גם זמנו של הפיצ׳ר הראשון של קידן הגיע – סיפור חיפאי על שתי דמויות במסלול התנגשות, על רקע הר הכרמל. אם לשפוט לפי השימוש המופלא שעשה קידן בלוקיישנים הירושלמיים של ״המנון״, אפשר לנחש שבעזרת הצלם ירון שרף (״הערת שוליים״, ״אפס ביחסי אנוש״), גם מדרגות הכרמל ייראו נהדר. בקאסט: איתי טיראן, אורי קלאוזנר ומיכאלה עשת.

עוד סרטים בקנה: סיפור התבגרות קשוח נוסף הוא ״ברש״ של מיכל ויניק. המותחן הבלשי ״ציפורי חול״ של אמיר וולף. ״הקפות״ של לי גילת עם ליאור אשכנזי ואסי לוי. ״תפוחים מן המדבר״ על פי ספרה של סביון ליברכט, שהוצג בפסטיבל חיפה. ״עיר מקלט״ הקטן והיפה מפסטיבל קולנוע דרום. ״עלים אדומים״, שהחל את דרכו בדרום והגיע עד התחרות בירושלים, שם זכה בשני פרסי הביכורים. עוד סרט שהחל בשדרות ועשה את דרכם לפסטיבל אוטופיה הוא קומדיית האימה הצה״לית ״מסווג חריג״, ואליו אפשר לצרף את זוכה התחרות הישראלית של אוטופיה – מותחן הפשע הירושלמי ״התאבדות״. עוד בז׳אנר – סרט המפלצות/התבגרות של יוני גבע ששמו ״אבוללה״.

דם וצחוק. "מסווג חריג" - טריילר:

סרט שני: לשחזר את ההצלחה האופי הסיזיפי של יצירת סרט בישראל גורם לכך שיוצרים מבטיחים רבים זוכים לפרוע את השטרות רק פעם אחת, ואז להיעלם לתחומים יציבים ורווחיים יותר. לכן, העקביות של יוצרים שסרטם הראשון עורר עניין משמחת במיוחד. הנה כמה שחוזרים לסיבוב נוסף וינסו להתעלות על הישגיהם הקודמים.

» בורגמצב: ממתין להפצהעל הסרט: שנים ארוכות מדי מאז סרט הביכורים היפהפה שלה, ״מדוזות״ (הסרט הישראלי אהוב עליי), חוזרת שירה גפן ליצור. בניגוד לפעם הקודמת, אז בן זוגה אתגר קרת היה אמון על התסריט, הפעם הבמה כולה שלה. שרה אדלר (שטסה לאוסקר עם "איה") חוזרת לשתף פעולה עם הבמאית, ומגלמת אמנית שזיכרונה בוגד בה וכל האנשים שמתדפקים על דלתה מבלבלים אותה. אחד מהם מביא מיטה להרכבה עצמית, דרכה אנו נחשפים אל סיפורה של ערביה העובדת במפעל שמייצר את הברגים עבור המיטות (סמירה סראייה), ואל החיילות ששומרות על מעבר הגבול. שתי הגיבורות יחליפו זהויות, נשים יגלמו תפקידים של גברים ובכלל הסרט נוטה יותר אל הסמלי והמופשט, כך שייתכן והוא אמנותי מדי לבתי הקולנוע. בפסטיבל קאן דווקא שמחו להציגו.

אמנותי ופוליטי. "בורג" - טריילר:

» אבינו שבשמייםמצב: מסיים צילומיםעל הסרט: ״המשגיחים״, סרטו הארוך הראשון של מני יעיש, התפוצץ בתוך זמן קצר בקיץ 2012. מפסטיבל קאן הוא הספיק להטביע חותם על הפסטיבלים של דרום, ירושלים וחיפה, ולזכות בשני פרסי אופיר מתוך תשעה אליהם היה מועמד – לשחקן הראשי רועי אסף ולשחקן המשנה גל פרידמן. ״המשגיחים״ הציג שילוב מרשים בין סרטי שכונות על שולי החברה הישראלית, לבין סצנות קרב שכאילו נלקחו מהפקה של ז׳אן קלוד ואן דאם. יעיש לא נח לרגע וממשיך בתנופה אל סרטו השני, שנשמע כמו הקצנה של קודמו. שומר במועדון (מוריס כהן), שמפרק אנשים במכות למחייתו, נאלץ לגלות צד רגיש כשהוא הופך לאב. רותם זיסמן כהן, אשתו של מוריס גם במציאות, מגלמת את זוגתו ובכך שבה לשתף פעולה עם יעיש. האיש מאחורי המצלמה הוא רם שוויקי (״קירות״, ״וסרמיל״).

» לצאת מהבוץמצב: מצטלםעל הסרט: נוני גפן הפתיע את עולם הקולנוע ב-2012 עם ״לא בתל אביב״, שזכה בפרס בפסטיבל לוקרנו וסימן אותו כאחד הקולות הייחודיים של הקולנוע העצמאי בישראל. כעת הוא כבר זוכה לתמיכה ממסדית בסרטו השני כבמאי-תסריטאי-שחקן ראשי, בו הוא מגלם חייל שחוזר מ"צוק איתן" עם סוג מאוד מסוים של הפרעה – הוא בטוח כי הינו כוכב רוק ישראלי. במקור נכתב התסריט כך שהגיבור הפוסט-טראומתי בטוח שהוא יוסי אלפנט האגדי, אך לבסוף שונו פני הדברים כך שהכל יהיה פיקטיבי יותר, וכעת רמי פורטיס תורם את קולו לסרט. תרומה משמעותית נוספת היא עריכת התסריט שהתבצעה בידי אסי דיין ז״ל. לצידו גפן יככבו דודו טסה, מכרם חורי, גאיה טראוב, יוסי מרשק, קובי פרג׳, דביר בנדק, גילת אנקורי ועוד. מצלם זיו ברקוביץ׳ (שצילם לגפן גם את ״לא בתל אביב״) ותערוך שירה הוכמן (״את לי לילה״).

אינדי ישראלי. "לצאת מהבוץ" (צילום: עמי לבנה)

» ג'רוזאלםמצב: בעריכהעל הסרט: שלושה תיירים אמריקאים מגיעים לטייל בירושלים, ומוצאים את עצמם בעיצומו של יום הדין התנ״כי. זוהי נקודת המוצא של סרטם החדש והאולטרה-מסקרן של האחים יואב ודורון פז (״פובידיליה״, ״מתים לרגע״), שיש לו גם קונספט מעניין – הסרט מצולם דרך נקודת מבטה של אחת הגיבורות, בעזרת מכשיר מציאות מרובדת דמוי גוגל-גלאס. זה אומר שמלבד סמטאות העיר העתיקה המלאות בזומבים מכונפים, על המסך יוצגו גם נתונים הזמינים לכל מי שבידו (או בעינו) גישה לאינטרנט. יש כל כך הרבה מקומות מגניבים שאפשר לקחת אליהם את הנתונים האלה, מה שהופך את סרטם של האחים למצופה במיוחד. לתפקידים הראשיים לוהקו ישראלים עם מבטא אמריקאי – יון תומרקין (״רוק בקסבה״), יעל גרובגלס (״כלבת״) ודניאל ג׳יידלין (״באני לאב״).

» האיש שבקירמצב: יוקרן החודש בפסטיבל רוטרדםעל הסרט: בשיטה בה עובדים הדברים בתעשייה המקומית, לא פעם יוצרי הקולנוע בישראל צריכים להמתין המון זמן עד להפקה הבאה שלהם. כך, לעיתים נוצרים פרויקטים שנשמעים כמו ניסיונות לעקוף את השיטה ולעשות סרט נוסף בין המתנה להמתנה. כזהו סרטו של יבגני רומן (״איגור ומסע העגורים״), שיוצג החודש בפסטיבל רוטרדם, וששמו כשם השיר המפורסם, ממנו גם שואבת העלילה את השראתה. מעשה באישה (תמר אלקן) שבעלה (גלעד כהנא) ירד עם הכלב והיא חושדת שנעלם. במהלך לילה אחד, יתדפקו על דלתה מגוון טיפוסים, הקשורים או שלא לנושא המרכזי, ביניהם לדוגמה אלי גורנשטיין.

"האיש שבקיר" - טריילר בינלאומי:

הסרט צולם בשישה ימים בלבד, בלוקיישן אחד והוא מורכב מ-12 שוטים, מה שהופך אותו בדיוק לתרגיל הקולנועי האפשרי לביצוע בתקציב מוגבל. הכישרון שהוכיח רומן בסרטו הקודם, יחד עם אנשי צוות כמו הצלם זיו ברקוביץ׳ (שכבר הוזכר פעמיים בכתבה זו), יוצרים ציפייה להכתיר את הניסוי כהצלחה.

12 שוטים בלילה אחד. תמר אלקן ב"האיש שבקיר" (צילום: זיו ברקוביץ')

עוד סרטים בקנה: ״סופעולם״ העוצמתי והמרגש של רוני קידר (״ג׳ו + בל״), שכבר עובדת על סרט נוסף בשם ״משפחה״. ״הפורצת״ של הגר בן אשר, שמגיע אחרי ״הנותנת״ הסופר-מדובר. ״אווה״ של חיים טבקמן (״עיניים פקוחות״). ״הבית האחרון״ של אודי אלוני (״מחילות״), על הראפר הפלסטיני תאמר נאפר. ולקינוח, "הסירו דאגה מליבכם" של תום שובל, הנמצא בחונכות תסריט עם אלחנדרו גונזלס איניאריטו הגדול, שמקווה להצטלם השנה ולהיות מוכן לשנה הבאה.

התותחים הכבדים: בין ריצ'רד גיר ליאנה יוסף

כל שנה בה אחד מעמודי התווך של הקולנוע הישראלי, הוותיק יותר או פחות, עושה סרט חדש, היא שנה מבורכת. השנה התקבצו להם כמה וכמה שמות גדולים ומעוררי ציפיות, כך שההתרגשות גדולה פי כמה. בין אם הם ממשיכים את התנופה של השנים האחרונות או מתקמבקים אחרי היעדרות ממושכת, אלה היוצרים והיוצרות שנשים בהם את מבטחנו, ונקווה שימשיכו את המסורת שהם עצמם יצרו.

» פלאפל אטומימצב: בעריכהעל הסרט: הרבה יותר מדי זמן נעדר דרור שאול (״מבצע סבתא״) מזירת הקולנוע המקומית, ולאחר הדרמה ״אדמה משוגעת״ הוא חוזר לשורשיו ההומוריסטיים עם קומדיה על נושא רציני שאפשר וראוי לצחוק עליו – האיום האיראני. העלילה מתארת קשר הנוצר בין שתי נערות מעיירות בהן יש כור אטומי - אחת בישראל ואחת באיראן. המדינות שלהן נמצאות על סף מלחמה גרעינית, והשתיים יוצאות למלחמה ברוע הגזירה בעזרת רשת האינטרנט, במטרה למנוע את השמדת שתי האומות זו בידי זו. רשימת השחקנים כוללת בין היתר את מיכל טרבס, מלי לוי גרשון, זהר שטראוס, שי אביבי, אייל רוזאלס ויוסי מרשק, עם הופעת אורח של נפתלי אלטר. האם הסרט יהיה להיט קומי שיסחוף אחריו מאות אלפי צופים וצופות בהפצה קיצית? אנחנו מחזיקים אצבעות.

» אופנהיימרמצב: בצילומיםעל הסרט: בהחלט יכול להיות שנאלץ לחכות עד סוף השנה האזרחית לסרטו הבא של יוסף סידר (״בופור״, ״הערת שוליים״), אבל הפרויקט נשמע כה מעורר תיאבון עד שאפשר להתחיל לפנטז עליו כבר מעכשיו. מדובר בהפקה ישראלית-אמריקאית, העוקבת אחר הידידות הנרקמת בין פוליטיקאי ישראלי סחוט ועייף, ובין עסקן יהודי ניו-יורקי חסר חשיבות בארצו אך בעל תושייה עם זרים. עכשיו דמיינו בתפקידים הראשיים את ליאור אשכנזי וריצ׳רד גיר. הסרט, בהפקת דוד מנדיל (המרבה לעבוד עם סידר) ושני הישראלים לשעבר אורן מוברמן (״השליח״) ורם ברגמן (״לופר״), יחל את צילומי חלקו האמריקאי בחודש הבא, ובמרץ תגיע ההפקה לישראל (כולל גיר, מה שבטח יתפוס כותרות בעיתונים).

יוסף סידר קורא לו. ריצ'רד גיר

» המילים הטובותמצב: בעריכהעל הסרט: אחרי שני סרטים טבריינים (״אביבה אהובתי״, ״העולם מצחיק״) עובר שמי זרחין לבירה, בזכות תמיכתו של המיזם לקולנוע וטלוויזיה בירושלים. על פי אתר המיזם, תקציר העלילה הוא: ארבעה צעירים יוצאים למסע בעקבות סוד גדול מן העבר, שגילויו הפתאומי מעמיד את חייהם במבחן. בדרכם מירושלים לפאריז, למרסיי ולבסוף אף לאלג'יר, עוברים הגיבורים דרך ארוכה וסהרורית, רצופת הפתעות, צחוק ודמע. נשמע כמו חתיכת הפקה מבחינת לוקיישנים, מהסוג שזרחין יכול בהחלט להרים בעזרת מפיקותיו הקבועות טליה קלינהנדלר ואסנת הנדלסמן-קרן. אבל בניגוד לסרטו הקודם ורב המשתתפים, מתוארים כאן רק ארבעה גיבורים. ליהוקים רשמיים טרם פורסמו, מה שרק מוסיף לסקרנות.

» ארץ פצועהמצב: בעריכהעל הסרט: במדינה שבה נוצרים פערים של שנים ארוכות בין סרטיהם של יוצרים רבים, קצב העבודה של ארז תדמור הוא סיבה אמיתית להשתאות. מאז 2007 הוא חתום על שלושה סרטים באורך מלא (״זרים״, ״סיפור גדול״ ו״הבן של אלוהים״) ועוד כמה קצרים בין לבין, בשביל לשמור על כושר. אם זה לא נשמע מרשים מספיק, אז מסתבר שהאיש רק מגביר את התפוקה - כרגע הוא בשלבים מתקדמים של עשיית שני סרטים נוספים, אחד מהם ככל הנראה יהיה מוכן כבר השנה. ״ארץ פצועה״ מספר על כוח שיטור המבלה לילה בתחנה עם מחבל שניסה להתאבד, ואמור להגן עליו מפני לינץ׳. רשימת המשתתפים מבטיחה: רועי אסף, דביר בנדק, תאופיק ברהום, הישאם סולימאן, משה אשכנזי, יואב לוי , אייל רוזלס, מיקי ליאון, קרן ברגר, שרון טל, מכרם חורי ועוד. אסף סודרי (״עטאש״, ״למלא את החלל״) צילם.

» הרמוניהמצב: בעריכהעל הסרט: נגנית קרן יער צעירה מתקבלת לתזמורת הפילהרמונית של ירושלים בראשותו של המנצח האגדי אברהם ירושלמי. הנגנית נקשרת לאשתו חשוכת הילדים של אברהם, שהיא גם נגנית הנבל בתזמורת. בין השתיים נרקם קשר עמוק שמוביל את נגנית הקרן להציע לזוג להיות להם לאם פונדקאית. אלא שלידתו של התינוק מסבכת את המצב ומעוררת יצרים עזים בין שתי הנשים. זהו תקציר הסרט, גם הוא בתמיכת המיזם הירושלמי, שנכתב בהשראת הסיפור התנ״כי של אברהם, שרה והגר. השמות מאחורי הקלעים רק הופכים אותו למעניין עוד יותר – בתפקידים הראשיים תוכלו למצוא את אלון אבוטבול, טלי שרון (שכיכבו יחד ב״ההיא שחוזרת הביתה״) ויאנה יוסף, והבמאי הוא אורי סיון, שותפו הוותיק לעשייה של ארי פולמן שמאז ימי ״קלרה הקדושה״ עבד בעיקר בטלוויזיה, וכעת שב לביים בקולנוע.

עוד סרטים בקנה: ״לב שקט מאוד״ של איתן ענר, הסובב גם הוא סביב מוזיקאית בירושלים. ״איביזה״, הקומדיה החדשה של שי כנות, שתנסה לשחזר את ההצלחה הקופתית של ״שושנה חלוץ מרכזי״. ״תיקון״ של אבישי סיון, השב להתעסק בחברה החרדית אחרי ״המשוטט״. ״מלחמת 90 הדקות״ של אייל חלפון, בו הסכסוך במזרח התיכון מוכרע במשחק כדורגל. ״באבא ג׳ון״ של יובל דלשד, הדובר פרסית ושהופק במשותף עם איראן. סרט בבימויה של העורכת האגדית טובה אשר, ״זרה״ שמו, אודות ערביה לשעבר המסתירה את זהותה מפני החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ