איתי שטרן
איתי שטרן

הסרט התיעודי "Trophy", בבימויו של שאול שוורץ וכריסטינה קלוזיאו, נרכש להפצה על ידי רשת סי־אן־אן וחברת ההפצה הקולנועית Orcahrd בכ–2 מיליון דולר. "טרופי", שהוצג בשבוע שעבר במסגרת הדוקומנטרית של פסטיבל סאנדאנס בארה"ב, עוקב אחר תעשיית הציד והניסיון לשמר מינים נכחדים באפריקה כמו פילים, קרנפים ואריות. כוונת הרוכשים היא להפיץ את הסרט, אשר ישודר בישראל בערוץ "יס דוקו" בהמשך השנה, בהקרנות מסחריות בכ–150 בתי קולנוע ברחבי ארה"ב.

הסרט מתמקד בחוות גידול מיוחדות באפריקה, בה גדלים מינים של בעלי חיים כמו קרנפים ואריות המצויים בסכנת הכחדה, והן מיועדת לציד. מהתיעוד עולה שאלה האם חוות גידול אלו הן נקודת שפל ביחס של המין האנושי לחיות הבר, או שמא גידולם של מינים אלו בחוות מציל אותן למעשה מהכחדה. ב"הוליווד ריפורטר" כתבו ביקורת חיובית על הסרט וציינו כי הוא צפוי לעורר דיון באשר לשימור בעלי החיים והמחיר המוסרי שנלווה לו. ב"אינדי וייר" קבעו כי מדובר במסמך "שומט לסתות ביופיו, ומזעזע".

יוצרי הסרט, שאול שוורץ וכריסטינה קלוזיאו. על ההשלכות של הפיכת בעלי חיים לסחורהצילום: Taylor Jewell/אי־פי

שאול שוורץ ביים בעבר את "נרקו קולטורה" וצילם את "הסודות של איידה", שנמכר גם הוא להפצה בארה"ב בשנה שעברה. הסרט "טרופי" הופק על ידי אלון שוורץ ונערך על ידי חליל אפרת שביים בעבר את "סובנירים", זוכה פרס ראשי ב"דוקאביב" לשנת 2006. שוורץ וקלוזיאו, ציינו כי הוא עוסק בתעשיות כוחניות שלא כוללות רק את הציידים, אלא גם את אלו שאחראים לשימור והרבעה של חיות המצויות בסכנת הכחדה.

"מבעד לעיניהם המשולהבות של אינדיבידואלים המצויים בתעשיות הללו, החל מצייד מטקסס ועד לחוות ההרבעה והגידול של קרנפים המצויה בדרום אפריקה, הסרט מתעמת עם ההשלכות של כלכלת השווי של בעלי החיים", כך ציינו יוצרי הסרט ומפיקיו בהודעה על מכירתו. הסרט מעלה שאלות נוספות ובהן ההשלכות של הפיכת בעלי החיים הללו לסחורה ומהי הדרך הטובה ביותר לשמר את אותם מינים נכחדים.

בשנים האחרונות, סרטים על זכויות בעלי חיים הפכו לבולטים במיוחד בעולם הקולנוע התיעודי. בין הזכורים שבהם ניתן למנות את "הלגונה הסודית", שטלטלה את העולם ב–2010 בעקבות חשיפה לטבח שעוברים דולפינים ולוויתנים ביפן, ו"בלאקפיש" שעסק בלוויתן קטלן שהרג את מאמנו בפארק שעשועים ואת הרקע המטריד לאירוע זה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ