מבקרי הקולנוע: "לעבור את הקיר" הוא הסרט הטוב של השנה

פורום מבקרי הקולנוע בחר את מצטייני השנה והקומדיה הרומנטית-דתית יצאה מנצחת. גם מני יעיש, נועה קולר ואורי גבריאל קיבלו כבוד, ומי זכה בפרס הסרט הבינלאומי הטוב ביותר?

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
"לעבור את הקיר"
איתן לשם, עכבר העיר

הטייפון של עונת הפרסים הבינלאומית נמצא בעיצומו אחרי הכרזת המועמדים לפרסי גלובוס הזהב וגילדת השחקנים האמריקאית, והשבוע הוא הכה גם בחופי ישראל. פורום מבקרי הקולנוע של ישראל בחר את האנשים והסרטים שעשו את השנה בקולנוע הישראלי והבינלאומי. למרות העובדה ש"סופת חול", הזוכה בפרס אופיר ונציג ישראל לאוסקר, לא נכנס לרשימה המצומצמת של הטקס ולא יביא לישראל את האוסקר הנכסף, תעשיית הקולנוע הישראלית מתחילה לסכם את אחת השנים המוצלחות בתולדותיה. זאת השנה הרביעית בה מוענק פרס פורום מבקרי הקולנוע בישראל, ואם לשפוט לפי השנה המדהימה שעברה על הקולנוע שלנו, אולי שווה להפוך את זה לטקס גדול וקבוע, ממש כמו ב"לה לה לנד".

»"לעבור את הקיר": שובה של הקומדיה הרומנטית» נועה קולר: "לא הייתי דנה פרידר יום בחיי"» "רוג אחת: סיפור מלחמת הכוכבים": נשנוש בדרך לעיקרית» "לה לה לנד": מאוהב בעצמו» "להילחם על זה": 50 גוונים של קלישאה» "החטאים": הסרט הכי לא ישראלי שיש» דורון תבורי: "הנרטיב הישראלי בנוי על שקר"

הזוכה הגדול של המבקרים הוא "לעבור את הקיר" של רמה בורשטיין, שזכה בפרס הסרט הישראלי הטוב ביותר והביא ליוצרת שלו גם את פרס התסריט הטוב ביותר. הקומדיה-הרומנטית-יראת-השמיים המיוחדת המשיכה להנחית מבול פרסים גם על השחקנית הראשית, נועה קולר, שמשלימה שנה רצופת זכיות כשחקנית הטובה ביותר. בפרס השחקן הטוב ביותר זכה אורי גבריאל - וכאן יש סיפור יוצא מן הכלל - גבריאל זכה על הופעתו ב"שבוע ויום", בו הוא משחק פחות מעשר דקות. הופעתו בסצינת בית הקברות בסרט הייתה כל כך מרשימה כנראה בעיני המבקרים, שהוא ניצח שחקנים שסחבו על גבם סרטים שלמים.

פרס הבימוי הטוב ביותר הוענק לשני יוצרים - מני יעיש על "אבינו" ויעל קיים על "ההר" שזכה גם בפרס ההישג האמנותי (צילום) הטוב ביותר. הדס בן ארויה זכתה בפרס תגלית השנה על סרטה "אנשים שהם לא אני" שיוצא בקרוב לבתי הקולנוע ובתגובה אמרה "מה שמרגש בפרס 'תגלית השנה' הוא החד פעמיות שלו: תגלית אפשר להיות רק פעם אחת בחיים". 35 מבקרי קולנוע מכל רחבי העיתונות בישראל השתתפו בהצבעה, כולל מבקר הבית של "עכבר העיר" אורון שמיר.

אם מדברים על מגמות אז גם בטקס הזה כמו בטקס פרסי אופיר, התעלמו מסרטים מאוד מצליחים שיצאו השנה למסכים כמו "ישמח חתני", "הלהקה האחרונה בלבנון" ו"החטאים". ומה עם שיגעון האוסקר המתקרב? המבקרים הישראלים בחרו גם את הסרט הבינלאומי הטוב ביותר, וגם פה "לה לה לנד" של דמיאן שאזל בכיוכבם של אמה סטון וריאן גוסלינג זכה בפרס. מי יודע? אולי בעתיד ייחשב פרס פורום המבקרים הישראלי למנבא האוסקר המושלם?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ