מת הבמאי וחוקר הקולנוע יעקב גרוס

גרוס בן ה-67 פעל במשך שנים ארוכות לשימור ולשחזור סרטי ארכיון מתקופת ראשית הסרט העברי. כמו כן הוא ביים והפיק כ-30 סרטי תעודה

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב גרוס
נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הבמאי וחוקר הסרט העברי יעקב גרוס מת אתמול (חמישי) בגיל 67. גרוס, בנו של הבמאי נתן גרוס, מחלוצי הסרט העברי, הוביל במשך שנים מפעל של איש אחד שהוקדש לשימור ושחזור סרטי ארכיון. רבים מהסרטים שהציל, שיחזר ושימר לאורך השנים היו מתקופת ראשית הסרט העברי. דודו של גרוס היה במאי ומפיק האנימציה האוסטרלי המפורסם יורם גרוס. הוא היה חתן הפרס למפעל חיים של פסטיבל הקולנוע ירושלים והפורום לשימור הזיכרון האודיו־ויזואלי בישראל, 2008.

גרוס נולד ב–1949 בלודז', פולין, ועלה עם הוריו לישראל כעבור שנה. הוא למד תיאטרון ותולדות האמנות באוניברסיטה העברית בירושלים ובשנות ה–70 ניהל את ארכיון הסרטים היהודיים באוניברסיטה העברית, והחל לעסוק בחקר תולדות הראינוע והקולנוע הישראלי. בתחילת שנות ה–90 הוציא יחד עם אביו את "הסרט העברי: פרקים בתולדות הראינוע והקולנוע בישראל", שגולל את ההיסטוריה הקולנועית המקומית מאז ימי ראשית היישוב.

"הקש בעץ", סרטו הראשון של יעקב גרוס מ-1966

בשנות ה–70 כתב בעיתונים "על המשמר" ו"חותם" על קולנוע, ועשור לאחר מכן היה שותף להקמת המקומון הירושלמי "כל העיר". מאז, לאורך השנים, חשף גרוס את עבודתו של אבי הסרט העברי יעקב בן דב, טיפל בשימורם ורישומם של אוספים וסרטי ארכיון רבים, ועסק בשחזור סרטים — שחלקם נחשבו אבודים במשך שנים — וסרטים קצרים רבים. הוא ייעץ לעשרות פרויקטים בנושאי הקולנוע הציוני בארץ ישראל ובמדינת ישראל, וגם עסק בתיעוד הנושא במסגרות שונות.

גרוס ביים והפיק כ–30 סרטי תעודה, פירסם ספרי מחקר וקובצי סיפורים ושירה. מלבד הספר שכתב עם אביו הוציא גם את "ירושלים תרע"ח: חורבן נס וגאולה", שסקר את סיפורה של ירושלים ב–1918, השנה שבה הופק הסרט העברי הראשון, ואת "שורשים ברמה", שהביא את סיפורו של היישוב רמת רחל. הוא גם יזם, כתב והפיק עם הבמאי אלי כהן והמפיק צבי שפי את הסרט "יש מלך בירושלים" (2007).

ב–1995 זכה גרוס בפרס נשיא המדינה על סרטו "נשיא ומאמין", וב–2001 קיבל אות הוקרה ופרס כספי על תרומתו לקולנוע היהודי והישראלי מטעם סינמטק ירושלים. 

מסינמטק ירושלים — ארכיון ישראלי לסרטים נמסר: "יעקב גרוס היה חלוץ בתחומו, ושותף מרכזי בעשייה הארכיונית בסינמטק. הוא פעל במסירות רבה למען שימור, מחקר והנגשה של אוצרות הקולנוע הארצישראלי. יעקב יחסר לנו עד מאוד כחבר וכאיש מקצוע בעל מומחיות וידע ארכיוני והיסטורי מעוררי השראה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ