מרקס אנד ספונסר

סרט וספר חדשים מאירים את ראשית דרכו של קרל מרקס

מטרותיו ההומניסטיות של מרקס לא הובנו כראוי, אומר הבמאי ראול פק, יוצר "קרל מרקס הצעיר" שהוצג עתה בפסטיבל ברלין. עד שהסרט יגיע לארץ אפשר לעיין בתרגום לכתביו המוקדמים - הכרך הראשון, "לשאלת היהודים", הופיע בהוצאת רסלינג

אבנר שפירא
שתפו בפייסבוק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מתוך הסרט "קרל מרקס הצעיר"
מתוך הסרט "קרל מרקס הצעיר"צילום: Agat Films, Velvet Film
אבנר שפירא

השבוע לפני 169 שנה, בסוף פברואר 1848, יצא ממכבשי הדפוס בלונדון אחד החיבורים הפוליטיים המשפיעים ביותר בהיסטוריה המודרנית — "המניפסט הקומוניסטי" של קרל מרקס ופרידריך אנגלס. על האופן שבו התגבש חזון השחרור המהפכני האצור בו מנסה לעמוד הסרט העלילתי "קרל מרקס הצעיר", שבכורתו התקיימה בשבוע שעבר בפסטיבל ברלין ויעלה לאקרנים בגרמניה בחודש הבא. 

הסרט, הפקה גרמנית־צרפתית־בלגית בניצוחו של הבמאי יליד האיטי ראול פק, חוזר לאמצע שנות ה–40 של המאה ה–19 ועוקב אחר השנים הראשונות להיכרותם של הפילוסוף הצעיר מרקס (אוגוסט דיהל) ושל אנגלס (שטפן קונרסקה), שהיה לא רק הספונסר שלו אלא גם חברו הטוב ושותפו לכתיבה ולפעילות הפוליטית. העלילה נעה בין פריז, בריסל ולונדון, מתארת את התמודדותם של השניים עם צנזורה, רדיפה משטרתית ותסיסה פוליטית, וגם שופכת אור על חלקה הנשכח של רעייתו של מרקס, ג'ני (ויקי קריפס), בכתיבת "המניפסט".

בראיון לאתר הגרמני "דויטשה ולה" אמר פק כי כוונותיו של מרקס לא הובנו כראוי, וכי סרטו מבקש לסייע לצופים "לגלות את תרומתו העצומה של המוח המדעי וההוגה הפוליטי הזה, את יכולתו האנליטית הנדירה, את מטרותיו ההומניסטיות ואת דאגותיו המוצדקות בנוגע להפצת סחורות, לעבודת ילדים, לזכויות שוות לנשים, להתפשטות השווקים ולגלובליזציה. כל הסוגיות הללו נותרו רלבנטיות כיום".

עטיפת הספר
עטיפת הספרצילום: הוצאת רסלינג

עד שהסרט יגיע לארץ יכולים אוהדיו המקומיים של מרקס להסתפק בסדרה חדשה של תרגומים לכתביו המוקדמים, שתכלול שלושה כרכים. הכרך הראשון, "לשאלת היהודים", התפרסם עתה בהוצאת רסלינג (ערך וכתב מבוא: אורי זילברשייד, שגם תירגם יחד עם רועי בר). נכללים בו חמישה חיבורים המציגים את הבשלת מחשבתו של מרקס ואת הניסוחים הראשונים של רעיונותיו על אודות המדינה המודרנית, יחסי הכוחות החברתיים, הניצול הקפיטליסטי, מעמד היהודים באירופה, הגותם של הפילוסופים גו"פ הגל וג'יימס מיל, ועוד.

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ