סינמטק ת"א עתר לבג"ץ בבקשה לבטל קנס של 700 אלף שקל

בעתירה תוקף הסינמטק את פעולתה של ועדת התמיכות, בטענה שהיא לא רק קובעת אילו גופים זכאים לתמיכה, אלא גם רשאית לשלול מהם את כספי התמיכה

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
נירית אנדרמן

סינמטק תל אביב עתר השבוע לבג"ץ בבקשה לבטל קנס בסך 700 אלף שקל שהשית עליו משרד התרבות והספורט בעקבות התנהלות לא תקינה בעניין פסטיבל אוטופיה. בעתירה תוקף הסינמטק את פעולתה של ועדת התמיכות של משרד התרבות, בטענה שהיא לא רק קובעת אילו גופים זכאים לתמיכה ומה גובה התמיכה שיקבלו, אלא גם רשאית לשלול מהם את כספי התמיכה וגם משמשת כערכאת הערעור על החלטותיה שלה עצמה. "קונפליקט מובנה זה גורם לכך שפעולתה של ועדת התמיכות נוגדת מעיקרה את כללי הצדק הטבעי", נכתב בתביעה.

על פי העתירה, מחזור הפעילות של הסינמטק עומד כיום על יותר מ–20 מיליון שקל בשנה: 5 מיליון מהעירייה, 1.3 מיליון ממשרד התרבות (תקציב המורכב מתמיכה בסינמטק, בארכיון הסרטים שלו ובפסטיבלים שהוא מנהל), והיתר מהכנסות עצמיות. בשנת 2010, לאחר עשור שבו התקיים בו פסטיבל אייקון לסרטי מדע בדיוני ופנטזיה, התפצל הפסטיבל לשני פסטיבלים נפרדים. אחד מהם, ששינה את שמו לאוטופיה והקים עמותה חדשה לצורך ניהולו, המשיך להתקיים בסינמטק, והחל משנתו השלישית ביקש הסינמטק ממשרד התרבות תמיכה בעבורו.

סינמטק ת"א. העביר את תקציב הפסטיבל לעמותהצילום: דודו בכר

את רוב תקציב התמיכה שקיבל בעבור פסטיבל אוטופיה, העביר הסינמטק מדי שנה לעמותת הפסטיבל לצורך ניהול האירוע. בעתירה נטען כי את בקשות התמיכה העביר הסינמטק לוועדת התמיכות של משרד התרבות בשיתוף עם עמותת אוטופיה, ובבקשות הללו צוין כי חלק מתקציב הפסטיבל הופעל דרך העמותה החדשה. ואולם, ב–2015, לאחר שלוש שנות תמיכה, לאחר שהתברר לוועדת התמיכות כי אין בידי העמותה אישור על ניהול תקין, היא קבעה כי בהעבירו לה כספים שימש הסינמטק למעשה כ"עמותת צינור". בגין הפרה זו החליטה הוועדה לקזז סכום של 700 אלף שקל מתקציב התמיכה של הסינמטק לאורך שבע שנים.

בעתירה שהגישה עו"ד גליה שמילוביץ גרינגרד מובהר כי מדובר בטעות שנעשתה בתום לב, ושהיא "היתה גלויה לכל אורך הדרך על פי המסמכים שהגיש הסינמטק למשרד התרבות במסגרת בקשות התמיכה". גם ביקורת שערך משרד האוצר (שהוא נתבע נוסף בעתירה, לצד משרד התרבות) בסינמטק ב–2011 "ואמורה היתה להתריע על הטעות שביצע העותר בתום לב ולמנוע את גרירתה לשנים הבאות", לא התריעה על הטעות הזאת.

אף שוועדת התמיכות קבעה כי הטעות של הסינמטק, שנוהל באותן שנים על ידי אלון גרבוז, נעשתה בתום לב, ואף שכל כספי התמיכה הגיעו ליעדם, החליט משרד התרבות ב–2015 "להסיר מעצמו אחריות", לשון העתירה, וקנס את הסינמטק. "המסקנה המתבקשת הינה כי המשיב 1 (משרד התרבות; נ"א) כשל בביצוע תפקידו ולא פיקח על כספי התמיכות שהפקיד בידי העותר לצורך קיום הפסטיבל", נכתב בעתירה. ההחלטה לקנוס את הסינמטק "לא משקפת את המציאות, לא מבטאת את השקיפות שבה נהג העותר בבואו להציג בפני הועדה את בקשות התמיכה, ואינה מתייחסת לאישורים שנתנה הוועדה לפעילות העותר", צוין.

הסינמטק עירער על החלטת הוועדה, אך זו החליטה שלא לשנות את החלטתה. בעתירה נטען כי לו היתה הוועדה נמנעת מהטלת סנקציות על הסינמטק, היה הדבר מחייב אותה "לקחת אחריות על כשל חמור בהתנהלותה. אין זה מטבען של ועדות בגופים ממשלתיים לפסוק לגבי עצמן אחריות מנהלית על כשל בהתנהלותן ומכאן שעצם הדיון בועדת התמיכות במשיב 1 בטל מעיקרו ונוגד את כללי הצדק הטבעי".

שופטת בית המשפט העליון ענת ברון קיבלה את העתירה ביום שלישי והורתה למשרדי התרבות והאוצר להגיש את תגובתם לעתירה עד 2 באפריל.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ