נירית אנדרמן

הלילה (ראשון) יתקיים טקס פרסי האוסקר, ורבים בתעשיית הקולנוע ומחובבי האירוע כבר מריצים הימורים: כמה פרסים ייקח "לה לה לנד" מבין 14 המועמדויות שלו? האם "אור ירח" של בארי ג'נקינס יגנוב לו ברגע האחרון את פרס הסרט הטוב? והאם יש סיכוי כלשהו שקייסי אפלק לא יזכה בפרס השחקן הראשי על "מנצ'סטר ליד הים"?

אבל בתוך הקטגוריות המרכזיות — ובוודאי בקטגוריות הנוספות — ישנן פנינים שכדאי לתת גם להן הזדמנות, גם אם דובר עליהם פחות בהשוואה לסרטים הבולטים של עונת הפרסים.

"המפגש" — סרט המדע הבדיוני של הבמאי דני וילנב אמנם הרוויח יפה בקופות וזכה לביקורות חיוביות, אבל בדיבורים על האוסקר הוא איבד הרבה מתשומת הלב. הוא זכה לשמונה מועמדויות — אף אחת מהן לא לאיימי אדמס, השחקנית הראשית — אך הוא לא נחשב למועמד מוביל בקטגוריות המרכזיות. הסרט, שאורי קליין הגדיר כ"ראוי, רציני ומכובד", עוסק בבלשנית מוערכת שמנסה לפענח את שפתם של חייזרים שנחתו ב–12 נקודות שונות ברחבי העולם, ולנסות להבין את כוונותיהם. שאלות על תפישת הזמן ומשמעות השפה הופכים אותו לסרט שונה ממה שלרוב מקשרים עם מדע בדיוני.

"הסוכן" — הסרט האיראני של הבמאי אסגאר פרהאדי מועמד לפרס הסרט הזר, ארבע שנים לאחר שסרטו "פרידה" זכה בפרס. הסרט מספר על בני זוג צעירים הנאלצים לעבור דירה בטהראן זמן קצר לפני שהצגה שבה הם מככבים, "מותו של סוכן", אמורה לעלות בבכורה. הסרט זכה לפרסים ושבחים בפסטיבל קאן, ועשוי להיות מועמד אפשרי לזכייה, על אף שהוא מתחרה ב"טוני ארדמן" הגרמני המדובר. פרהאדי עצמו מחרים את הטקס בעקבות איסור הכניסה על מוסלמים לארה"ב.

"חיי כקישוא" — הסרט השוויצרי מועמד לפרס בקטגוריית האנימציה, אך נטמע בין שוברי הקופות האמריקאיים כמו "זוטרופוליס" ו"מואנה". הסרט, שהוקרן בארץ עד כה בפסטיבל חיפה, מספר על ילד יתום בן 9 המכונה "קישוא" הלומד להאמין שהוא אינו לבד בעולם. הסרט זכה לציון 100 עגול באתר "רוטן טומייטוס" המרכז ומשקלל את ממוצע הביקורות, ונשלח מטעם שווייץ כמועמד הרשמי לסרט הזר, אך לא השתרבב לרשימה הסופית.

"ה–13" סרטה התיעודי של הבמאית השחורה אווה דוורני, שסרטה העלילתי-היסטורי הקודם, "סלמה", היה גם הוא מועמד לאוסקר, מנסה לענות על השאלה מדוע אמריקה מחזיקה במספר שיא של בתי כלא ובתי מעצר ביחס למספר תושביה. לשם כך, הוא עוסק בדרכים העקיפות שבהן המדיניות האמריקאית משמרת את חוקי הגזע. דוורני היא גם האשה היחידה שביימה סרט המועמד השנה לאוסקר בקטגוריה כלשהי.

I Am Not Your Negro בסרט נוסף שעוסק במצבם של השחורים בארה"ב, הבמאי ראול פק, יליד האיטי, עוסק בספרו הגנוז של הסופר והאקטיביסט השחור ג'יימס בולדווין משנות ה–60, ודרך מילותיו חוזר לשלושה מנהיגים שחורים מתקופת המאבק לזכויות האזרח, שנרצחו בעקבות פעילותם: מדגר אוורס, מרטין לותר קינג ומלקולם אקס. בולדווין וכתיבתו המפוכחת זוכים כיום לעדנה מחודשת לנוכח כהונתו של דונלד טראמפ כנשיא ארה"ב.

ומה ההימור שלכם לגבי הזוכים בטקס הלילה?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ