איגודי היוצרים דורשים מהשרה רגב לעצור את דיוני הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע

במכתב ששלחו אל השרה הם מצביעים על שורה ארוכה של ליקויים לכאורה בתפקוד מועצת הקולנוע

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב
נירית אנדרמן

איגודי היוצרים דורשים משרת התרבות והספורט מירי רגב לעצור את דיוני הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע, ולבטל את כהונתם של חברי מועצת הקולנוע בוועדה. במכתב ששלחו האיגודים אל השרה ביום חמישי הם מצביעים על שורה ארוכה של ליקויים לכאורה בתפקוד המועצה, וביניהם העדר שקיפות, מספר חסר של חברים, והמשך כהונתם של חברים שכהונותיהם כבר פקעו. "מתבקש ומתחייב כי מועצת הקולנוע תהיה אף היא בקרב נשואי הבדיקה ושחבריה לא יהיו חלק מוועדת הבדיקה אלא יעמדו בפניה כנבדקים", כתבו היוצרים. "על כן, אנו דורשים שייעצרו דיוניה של הוועדה לאלתר, לפחות עד להפסקת כהונתם של חברי המועצה כחברים בוועדה".

איגודי הבמאים, התסריטאים, המפיקים, העורכים, השחקנים ופורום היוצרים הדוקומנטריים מציינים במכתב כי העדר השקיפות בפעילות מועצת הקולנוע, פוגע ביכולתם לפעול לטובת היוצרים שאותם הם מייצגים. "מועצת הקולנוע היא גוף שדיוניו חסויים מהציבור ובכלל זה גם מאיגודי היוצרים, אין אנו יודעים דבר על המתרחש בדיוני המועצה על השיקולים שנלקחים ואין ביכולתנו לבחון אותם ולהעביר עליהם ביקורת ציבורית", ציינו במכתב.

כן ציינו את מיעוט המידע הקיים באתר משרד התרבות על המועצה, וטענו שרשימת החברים המופיעה בו כוללת 15 שמות של חברי מועצה, אף שהחוק מחייב שיהיו בה 25 חברים. "ודאי שבהרכב מועצה כה חסר מתקשה המועצה לעמוד בדרישות החוק. בחינה קלה מצדנו העלתה כי אין יותר מ–3–4 חברי מועצה הבאים מתחום היצירה, העשייה והמחקר בנושא הקולנוע, בעוד נקבע במפורש בחוק כי על 13 חברים למלא מקום זה", כתבו.

היוצרים מעלים במכתב חשש שכהונתם של חלק מחברי המועצה, וביניהם יו"ר המועצה דוד אלכסנדר, כבר פקעה ולמרות זאת הם עדיין מכהנים בתפקידם. "עיון קפדני שביצענו ברשומות משרד המשפטים לא העלה פרסום מינויים של חברי מועצה במקום הללו שכהונתם פקעה או הארכת כהונה של המכהנים (אף שהארכה כזו איננה אפשרית בהתאם לחוק)". כשהדברים מצטרפים למדיניות "ההסתרה הבולטת של דיוני מועצת הקולנוע, עולים חששות רבים ביחס לתקינות התנהלותה של המועצה", הם מציינים.

על השרה לדרוש את תיקון הליקויים במינוי חברי המועצה, ולעמוד על כך שהמועצה תכהן בהרכב מלא ומייצג בהתאם לחוק, ותתייעץ עם הארגונים המייצגים יוצרים בתחום הקולנוע, כותבים היוצרים "אנו חושבים שהגיע העת שהשרה תדרוש את הפסקתה של מדיניות ההסתרה בדיוני מועצת הקולנוע. מועצת הקולנוע היא מועצה ציבורית וזכותו של הציבור לבחון את התנהלותה. פנינו כבר מספר פעמים למועצת הקולנוע ואף לכבוד השרה בבקשה לקבל את הפרוטוקולים של ישיבות המועצה — לעתים אפילו תשובה למכתבינו לא התקבלה", כתבו היוצרים.

כאמור ארגוני היוצרים דרשו מהשרה רגב להקפיא את דיוני הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע, לפחות עד להפסקת כהונתם של חברי המועצה כחברים בוועדה, וכן ביקשו לאפשר להם פגישה עם נציגי מועצת הקולנוע ועם השרה בהקדם האפשרי.

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "בימים אלו המשרד מסיים איוש מלא של מועצת הקולנוע. מינוי החברים החדשים הועבר לאישור הגופים המוסמכים ובמהלך השבועות הקרובים תפעל המועצה בהרכב מלא.

כמו כן, בהתאם למדיניות השרה רגב הוקמה ועדה בראשות הגב' גלית והבה שאשו, ראשת מינהל התרבות, הבוחנת את הצעדים הנוספים הנדרשים במנגנוני התקצוב וכן בנושאי קצובת כהונת מנהלי הקרנות, המבנה הארגוני של קרנות הקולנוע, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים. המשרד ימשיך ויפעל להצמחת קולנוע ישראלי איכותי ומגוון בשיתוף כלל הגורמים החוברים לעשייה בענף".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ