רומן פולנסקי מבקש לסגור את תיק האונס נגדו בארצות הברית

שופט בלוס אנג'לס יערוך שימוע לבמאי, ללא נוכחותו, ויבחן את בקשתו לסגירת התיק נגדו על אונס קטינה. התביעה מתנגדת לכך כל עוד פולנסקי לא ישוב למדינה, שממנה נמלט לפני כ-40 שנה

אבנר שפירא
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבנר שפירא

בית משפט בלוס אנג'לס יחל היום (שני) בשימוע חדש לבמאי רומן פולנסקי, המבוקש על ידי רשויות החוק האמריקאיות מאז הואשם שם ב–1977 באונס קטינה בת 13. הדיון ייערך ללא נוכחות של הבמאי, שנמלט מארצות הברית לאחר הרשעתו.

ב–1977 הודה פולנסקי כי קיים יחסי מין אסורים עם סמנתה גיימר, כשהיתה בת 13, בעת שצילם סרט בלוס אנג'לס. הוא ריצה 42 ימי מאסר בכלא מתוך 90 שנגזרו עליו בעסקת טיעון, אבל ב–1978 החליט לעזוב את ארצות הברית מחשש כי השופט שטיפל בתיק שלו עלול לבטל את העסקה ולשלוח אותו למאסר ממושך בכלא. בעשור האחרון ביקשה ארצות הברית משווייץ ומפולין להסגיר לידיה את הבמאי, אך שתיהן דחו את הבקשה.

רומן פולנסקיצילום: Alik Keplicz/אי־פי

השימוע ייערך בפני השופט סקוט גורדון שיבחן מחדש את השאלה אם לסגור את התיק. עורך דינו של פולנסקי, הרלנד בראון, יטען בפני השופט כי הבמאי אינו צריך להתמודד עם מאסר נוסף מעבר ל–42 הימים שכבר ריצה בכלא בזמנו. במכתב לבית המשפט בחודש שעבר כתב בראון: "פולנסקי בן 83 ושואף לפתור עניין זה ללא התדיינות משפטית ארוכה ויקרה במגוון סוגיות הקשורות בהיסטוריה הכעורה של תביעה זו".

התביעה בלוס אנג'לס אינה מסכימה לטיעונים וגורסת כי התיק אינו צריך להיסגר כל עוד פולנסקי אינו מופיע בעצמו בפני בית משפט אמריקאי. משרד התובע בעיר מסר כי הבמאי "איבד את זכותו להגיש בקשות בעניין המשפט כאשר נמלט". מישל הניסי ממשרד התובע אמרה כי בפני פולנסקי יעמדו אפשרויות משפטיות רבות כאשר יחזור למדינה, אבל "מה שהוא לא יכול לעשות הוא להכתיב תוצאות מרחוק תוך שהוא מפריד עצמו מכל תוצאה פוטנציאלית מזיקה".

מאז נמלט מארצות הברית התגורר הבמאי בשווייץ, צרפת ופולין. ב–2002 הוא קיבל את פרס האוסקר לבמאי הטוב ביותר על סרטו "הפסנתרן" אך לא הגיע לטקס הענקת הפרס. לפני כחודשיים הוא ויתר על תפקידו כנשיא טקס פרסי הסזאר בצרפת, לאחר שמינויו לתפקיד המכובד עורר מחאה חריפה של ארגוני נשים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ