מתהדק הפיקוח על הקולנוע והטלוויזיה: המדינה בודקת אנשי קרנות שאישרו סרטים וסדרות

משרד התרבות דורש מהקרנות למסור לו מידע על הלקטורים שאישרו או דחו הצעות לסרטים בשנים האחרונות. כבר כעת נדרשה הקרן החדשה לקולנוע לספק בדחיפות מידע על הליך אישורה של הסדרה התיעודית "מגידו" העוסקת באסירים ביטחוניים. גורם הבקי בפרטים: "ניסיון לייצר רשימות שחורות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראשת מנהל התרבות גלית והבה שאשו והשרה מירי רגב

משרד התרבות דורש מכל קרנות הקולנוע השונות למסור לו מידע על כל הלקטורים שאישרו או דחו הצעות לסרטים בחמש השנים האחרונות ואת נימוקיהם. הדרישה הופנתה לקרנות במסגרת הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע שהקימה שרת התרבות מירי רגב. בראש הוועדה עומדת ראש מינהל התרבות, גלית והבה־שאשו. בנוסף, דרש המשרד מהקרן החדשה לקולנוע לספק לו בדחיפות מידע על הליך אישורה של הסדרה התיעודית "מגידו", המתמקדת באסירים ביטחוניים. לדברי גורם הבקי בפרטים, הדרישה למסירת הפרטים של הלקטורים היא השלב הראשון בפיקוח שלטוני על סרטים הביקורתיים כלפי עמדות הממשלה. 

במכתב ששלחה לאחרונה מרכזת הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע השונות התומכות בסרטים, ושהגיע לידי "הארץ", נכתב כי "במסגרת פעילות הוועדה, עלי להציג נתונים הנמצאים בקרנות הקולנוע המדווחים על הפעילות בחמש השנים האחרונות בתחומים השונים". נתונים אלה כוללים לא רק פרטים על היקף התמיכה בסרטים ואת שמות התסריטאים, הבמאים והמפיקים שזכו בה, אלא גם שמות הלקטורים אשר אישרו או דחו את התסריט ואת נימוקיהם להחלטות.

בענף הקולנוע מתקוממים על כך שבמשרד התרבות לא טרחו לענות למכתבים ששלחו איגודי היוצרים בעניין הוועדה, ולא התייחסו לביקורת שמתחו עליה. "זה שהם מבקשים את שמותיהם של הלקטורים שאמרו כן, ושל אלה שאמרו לא, ואת כל הנימוקים של כולם, זה מריח מקרתיזם", אמר היום בכיר בענף הקולנוע. "מעולם לא היה דבר כזה שהמשרד התערב בעבודת הקרנות, ניסה להתחקות אחר שמות לקטורים ונימוקיהם. האווירה ברורה. הם מחפשים נימוקים פוליטיים, הם מתים לתפוס מישהו שיוכלו לטעון שנימוקיו היו פוליטיים, מישהו שדחה או אישר הצעה על רקע פוליטי. זה ניסיון לעשות דה לגיטימציה לקרנות ולהציגן כגופים פוליטיים".

לדברי גורם נוסף, מדובר ב"ניסיון לייצר 'רשימות שחורות' של הלקטורים, ובכך להפעיל לחץ פסול. באמצעות מאגר מידע כזה, יוכל משרד התרבות לדעת בדיוק מי אישר סרטים כמו 'חמש מצלמות שבורות', 'שומרי הסף' וכד'. המשמעות היא פיקוח פוליטי לכל דבר". גורם אחר הוסיף כי "יש הבדל בין ניסיון להבין איך הקרנות עובדות לבין דרישה באמצעותה אפשר יהיה לדעת מי הלקטור שאישר סרט מסוים. לא ברור למה משמשות רשימות כאלה, מלבד רצון להפחיד ולאיים".

מתוך הסדרה "מגידו"

עוד כוללת הדרישה של משרד התרבות פרטים על חברי הוועד המנהל וחברי דירקטוריון של הקרנות, על ערעורים שהוגשו, ועוד. דרישה זו גררה עבודת איסוף נתונים ממושכת בכל אחת מהקרנות, מכיוון שהיא מתייחסת לאלפי בקשות תמיכה שהתקבלו בחמש השנים האחרונות בכל קרן.

כבר כעת, נציגי משרד התרבות פנו בדרישה דחופה לקרן החדשה לקולנוע וטלוויזיה למסור את מלוא המידע על סדרת התעודה "מגידו" שמשודרת בימים אלו בערוץ "יס דוקו". בין השאר נתבקשו נציגי הקרן למסור מי היו הלקטורים שתמכו בהפקת הסדרה, כולל חומרי הגלם של בקשת התמיכה בה ורמת התמיכה שקיבלה בסופו של דבר. אנשי הקרן קיבלו את הדרישה, והעבירו למשרד את התרבות את הנתונים, על אף שבקשות מסוג זה לא נעשו בעבר.

"מגידו", שעוקבת אחרי האסירים הבטחוניים — רבים מהחמאס ומהג'יהאד האיסלאמי — בכלא מגידו, נוצרה על ידי הבמאי איציק לרנר. היא הוצגה לראשונה כסרט, ולאחר מכן פורקה לסדרה בת שלושה פרקים. הסדרה נעשתה בשיתוף פעולה עם גורמי הביטחון וביניהם עם מפקדי שב"ס שנתנו את אישורים לצילומים, ולצד הקרן החדשה לקולנוע תמכו בפרויקט גם מפעל הפיס, שנתמך על ידי כספי המדינה.

סכנה לדמוקרטיה

במכתב שצורף לדרישה לקבלת הפרטים מהקרנות השונות, כתבה והבה־שאשו כי על הקמת הוועדה הוחלט במסגרת מדיניותה של השרה רגב "לעודד מגוון וצדק תרבותי בכל תחומי היצירה, ובכללם הקולנוע הישראלי". הוועדה תעסוק בנושאים כמו משך כהונת מנהלי הקרנות, ניהול הקרנות והליך מינוי בעלי תפקידים. עוד חברים בוועדה, בין השאר, נשיא המרכז האקדמי ויצ"ו בחיפה, פרופ' דוד אלכסנדר; מנהל סינמטק אופקים, נדב משעלי וד"ר האני זובידה ממכללת עמק יזרעאל.

גורם בכיר בעולם הקולנוע מסר היום ל"הארץ" כי דרישת משרד התרבות לבדיקת זהותם של הלקטורים היא סכנה לדמוקרטיה הישראלית. "אפשר לראות לאן שרת התרבות רוצה לקחת את עולם המימון של הקרנות", אמר הגורם. "היא ניזונה מרשימת ההמלצות שכתב לה פורום קהלת ובהן המלצות להפוך את הלקטורים לעובדי משרד התרבות, להגביר באופן משמעותי את המינויים הפוליטיים במועצת הקולנוע, להפוך את השרה למי שתוכל לקבל ערעורים על סרטים שלא קיבלו תמיכות ועוד. אנחנו לגמרי באווירת 1984. זו הוצאה להורג בככר העיר של תעשיית הקולנוע הישראלית. לא שום דבר אחר".

בענף הקולנוע מתחו ביקורת גם על נוסח המודעה שהזמינה את הציבור להשמיע עמדות באשר להתנהלות קרנות הקולנוע. המודעה הזמינה גופים או בעלי עניין שעוסקים בנושא, וכן יוצרים שבקשות התמיכה שלהם נדחו, להגיש את עמדתם בכתב, בלא יותר מ-400 מילה. ליוצרים הציגה המודעה את השאלות המנחות הבאות: כמה זמן לקח עד שקיבלת את תשובתה השלילית של הקרן, מה היו הנימוקים, האם התאפשר לך לערער על ההחלטה, והאם יש לדעתך חלק בהתנהלות הקרנות הטעון שיפור. הגופים נשאלו איזה חלק בתהליך קבלת התמיכות טעון שיפור והאם קיימות חלופות כלשהן.

עצם הקמתה של הוועדה לבחינת קרנות, שמבצעת מלאכה שעל פי חוק אמורה להתבצע על ידי מועצת הקולנוע, עוררה כשלעצמה זעם בענף. החוק קובע כי המועצה היא הגוף שאמור לייעץ לשר התרבות בכל נושא הנוגע למדיניות בתחום הקולנוע. במקום זאת, מונו שני אנשי מועצת הקולנוע – היו"ר דוד אלכסנדר והתסריטאי ליאור גלבוע – להיות חברים בוועדת הבדיקה שהקימה רגב.

במכתב ששלחו לשרה רגב בדצמבר, כתבו נציגי איגודי היוצרים: "אין זה ראוי, לא רק מוסרית וערכית אלא גם מבחינה משפטית־מנהלית, שוועדה שמתמנה על מנת לבחון כשלים ביישומו של חוק והגשמת מטרותיו, תורכב גם מחברים בגוף אשר אמון על הכשל הזה". לדבריהם, "מועצת הקולנוע וחבריה צריכים להופיע בפני הוועדה לשימוע ציבורי, כפי שיופיעו בפניה גופים אחרים אשר עשויים להיות מושפעים מעבודת הוועדה, כנהוג במדינת ישראל". המכתב לא זכה לכל מענה. מכתב נוסף ששלחו בתחילת החודש, ובו דרשו לעצור את עבודת הוועדה בגלל שורה של כשלים לכאורה בתפקודה של מועצת הקולנוע והעבודה ששניים מחבריה חברים בוועדה, לא זכה למענה.   

ממשרד התרבות נמסר בתגובה: "המשרד מביע מורת רוחו בשל העובדה שהכתבה פורסמה טרם בקשה לתגובה והיא מכילה ערימה של שקרים ופרטים נטולי כל בסיס. בשל כך אין בכוונתנו להגיב לדברים שכבר פורסמו ואנו מצפים ממערכת 'הארץ' לפעול להבא בהגינות ועל פי כללי העיתונות הבסיסיים".

בנוגע לסדרה "מגידו", במשרד התרבות התייחסו לנושא במכתב שהועבר לפורום המשפחות השכולות. "מאז כניסתי לתפקיד אני פועלת למנוע תמיכה ציבורית מכספי המדינה בפעילות שמזלזלת פוגעת וחותרת תחת ערכי מדינת ישראל ובסמליה", כתבה במכתב. "אני מאמינה בכל ליבי שגם מדינת ישראל הדמוקרטית התוססת המאמינה בזכויות אזרח בשלטון החוק ובחופש הביטוי אסור לה לתמוך בפעילות הרסנית פוגענית זו", כתבה השרה רגב.

רגב הדגישה במכתבה לפורום המשפחות השכולות כי היא מנהלת שיח רצוף עם היועץ המשפטי לממשלה כדי להביא את תפיסתה שאין מקום לתמוך בפעילות הפוגעת במדינת ישראל ובסמליה. "במקרה הנדון, מדובר בהחלטה במשמרת של קודמתי השרה לשעבר לימור ליבנת והתקציב ניתן על ידי הקרן החדשה עוד בשנת 2014. יחד עם זאת, הקמתי ועדה שמגדירה מחדש את כללי התקצוב כדי למנוע בעתיד הישנות מקרים כאלה", כתבה השרה רגב במכתבה והוסיפה: "אני נאמנה לדרכי שיש להבחין בין חופש המימון לחופש הביטוי - מי שמעוניין בתמיכת המדינה ראוי שישמור על ערכיה וסמליה".

השרה רגב הדגישה כי לא צפתה בפרק הסדרה שהוקרן. "יחד עם זאת הנחתי לבחון את הסדרה והגם שהיא אושרה ותוקצבה, שלא בתקופתי, עדיין ככל שיש בה תכנים פוגעניים, אפעל בכלים המשפטים העומדים לרשותי כדי להסיר את תמיכת המשרד והמדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ