"רגב תשלם על כך": יוצרים מוחים על דרישת משרד התרבות להעביר שמות לקטורים

איגוד היוצרים בענף הקולנוע: "רגב ממשיכה לא לעשות דבר מועיל עבור הקולנוע והתרבות בישראל". "פורום המשפחות השכולות" הבהיר כי לא ביקש למחות על הפקת הסדרה "מגידו"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הבמאי רני בלייר (משמאל) והמפיק לירן עצמון מוחים מול השרה רגב, בוועידת התרבות של "הארץ" בשנה שעברה

אנשי תעשיית הקולנוע והטלוויזיה הגיבו היום (שלישי) בחריפות לדרישת משרד התרבות מקרנות הקולנוע השונות למסור לו מידע על כל הלקטורים שאישרו או דחו הצעות לסרטים בחמש השנים האחרונות ואת נימוקיהם. בתוך כך, ראשי "פורום המשפחות השכולות" דורשים התנצלות מארגון "אם תרצו", שהשתמש שלא על דעתם בשמם בפנייה לשרה מירי רגב נגד הפקתה ומימונה של סדרת הטלוויזיה "מגידו". .

איגוד היוצרים בענף הקולנוע מסר כי "השרה רגב ממשיכה להגיד דברים כדי להשיג כותרות שישרתו אותה מול מצביעי מרכז הליכוד ומנגד לא לעשות דבר מועיל עבור הקולנוע והתרבות בישראל. עד היום חוץ מלעשות מהומה רבה על לא דבר, השרה לא עשתה דבר מלבד לשלוח איומים ונסיונות הפחדה, אנחנו לא מפחדים, יוצרי הקולנוע הישראלי ימשיכו לספר את סיפורה של החברה הישראלית כפי שהיא ניבטת לעיניהם, ללא מורא וללא משוא פנים על אפה ועל חמתה. ואם נדרש להאבק על זכותנו לעשות זאת נעשה את זה ובינתיים, לא היה כלום כי אין כלום, ובמקרה של השרה רגב — גם לא יהיה כלום".

"זו מלחמת עולם", אמר הבמאי והתסריטאי רני בלייר, המשמש כראש התוכנית לתואר ראשון בבית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר. "זו מלחמה שלא נוגעת לשמאל או לימין, למזרחים או אשכנזים, לא לקרנות ולא לקולנוע, זו מלחמה על חופש ביטוי, דמוקרטיה ומהות האמנות באשר היא. על המהלך הזה, שרת התרבות, תשלם. היא יכולה לרענן את המערכת והיא יכולה לקרוא את תגובת הלקטורים שחשופה לה מלכתחילה והיא יכולה לעשות שינויים בקרנות, אבל לתחקר לקטורים כדי להוכיח שהם שמאלנים — את זה לא ניתן לה לעשות. היא הרי רוצה להעיף את ראשי הקרנות בשביל לשים שם את הפוליטרוקים שלה. זה לא יעבוד לה. צריך לעצור את שטף המלחמה בחופש הביטוי. היא לא מבינה שאמנות נמצאת מעל דת ולאום וזהות מזרחית או אשכנזית. כל מטרתה של האמנות היא להתסיס. זו חובתה הקיומית. אחרת היא הופכת אמנות מגויסת".

אורי רוזנווקס, ששימש בעבר כיו"ר פורום היוצרים הדוקומנטרים, הוסיף כי לתפיסתו המעקב של רגב אחר הלקטורים של הקרן החדשה לקולנוע, הוא חלק ממהלך כולל ומסוכן בהרבה. "השאלה הגדולה היא האם האנשים שאכפת להם מהנושאים האלו, שעוסקים ביצירה, וחשוב להם חופש הביטוי, יסתפקו בעוד לחיצה על כפתור הלייק או שיצאו לרחובות. יש פה שלושה מהלכים שמבקשים לסרס את חופש הביטוי בישראל: הראשון קשור למינוי הוועדה לענייני קרנות הקולנוע, שם סימנה רגב את המטרה, וכעת רק נותר לה לשגר את החץ בעקבותיה; העניין השני הוא חיסול ממוקד של תאגיד השידור הציבורי, שהיה גוף שהבטיח חופש יצירה ועצמאות מפוליטיקאים; והדבר השלישי הוא חוק התקשורת שיהפוך את כל התקשורת בישראל לבסטה של בנימין נתניהו. אנשים חייבים להבין שלא מדובר פה בעוד סיפור על אנשי קולנוע או ויכוח בין שמאל לימין, אלא במלחמה על חופש הביטוי. מה שאנחנו רואים עכשיו הוא העטלף שמבשר את בוא החושך. הגיע הזמן שאנשים יקומו ויצאו לרחובות".

פרופסור אבנר פיינגלרנט, ראש בית הספר לאמנויות הקול והמסך במכללה האקדמית ספיר (בו מלמד גם איציק לרנר, יוצר הסדרה "מגידו") אמר כי ישמח להזמין את שרת התרבות מירי רגב להקרנת הסדרה שתיערך במכללה בחודש הבא, ולשמוע את דעתה בנוגע אליה. "היצירה היא יצירה היא יצירה ואין מי שיכול לשפוט אותה לפי קריטריונים פוליטיים לא ענייניים. משרד התרבות הוא זה שצריך לשמור בכל מחיר על חופש היצירה ורק יצירה חופשית ומשוחררת שמובעות בה עמדות שונות מבחינה תרבותית, אמנותית וקולנועית, היא יצירה שגורמת לחברה להתפתח ולהיות עשירה, מעניינת וחזקה יותר. אי אפשר לעשות לשום יצירה מיטת סדום, שהרי זו שיטה שראויה לסדום ועמורה, לא אלינו".

פיינגלברט הוסיף ואמר כי לרנר לא יכול להיחשב אמן מגויס לאף צד של המפה הפוליטית שכן "הסדרה הקודמת שלו עסקה במתנחלים שיישבו את חוות גלעד. כשהסדרה ההיא יצאה לא מעט שמאלנים כעסו עליו על שהציג את נוער הגבעות בצורה הגונה. הוא נתן מבט אנושי על אנשים שנאבקו להישאר על האדמות שלהם. גם ב'מגידו' הוא מראה שמעבר לאידיאולוגיות, יש פה בני אדם שמוכנים לדבר אחד עם השני ודווקא במפגש ההזוי הזה, ניתן למצוא ניצנים מפתיעים בין ישראלים לפלסטינים".

יוצרת הקולנוע הדוקומנטרי נילי טל אמרה ל"הארץ": "איך אני מקנאה באיציק לרנר הבימאי של 'מגידו' שהפיק וביים סדרה ליס דוקו ומקבל עכשיו פרסום ותקשורת חבל"ז. מגיע לך צל"ש, מירי רגב. את גדולה ביח"צ, ומה אתי? רק מידע נוסף בשבילך: בגלל הקרנות והלקטורים אנחנו, הסרטים הישראלים, נמצאים על המפה. מקבלים פרסים בכל פסטיבל חשוב ואפילו מועמדים לסרט הזר בפרס האקדמיה האמריקאית... הקרנות הם הדבר הכי טוב שקרה למדינת ישראל בכל תחום שהוא: חקלאות, תעשיה, אינטרנט, והשקעה בתרבות: תיאטרון, מחול, ספרות וקולנוע. ההישג של הקרנות לאורך כל השנים הוא שהן א־פוליטיות. לא חילקו כספים ליוצרים שצירפו להגשת התמיכה כרטיס מפלגה או שייכות פוליטית. דווקא אני שמחה שבמאי יהודי־ישראלי יצר את הסדרה הזו. שווו בנפשכם מה היה קורה אילו במאי מוסלמי־ערבי או נוצרי־ערבי היה יוצר אותה. שומו שמים היתה פה קטסטרופה".

פורום המשפחות השכולות: לא מחינו נגד "מגידו"

"פורום המשפחות השכולות", הכולל משפחות שכולות ישראליות ופלסטיניות, מוחה בתקיפות נגד הנהלת ארגון "אם תרצו" בשל השימוש שעשה הארגון בשם הפורום במכתב ששוגר לשרת התרבות מירי רגב, ובו נטען כי חברי הפורום ביקשו למחות לכאורה על הפקתה ומימונה של סדרת הטלוויזיה "מגידו". לדברי נציגי הפורום, הפנייה לרגב נעשתה שלא על דעתם והם דורשים התנצלות והבהרה בנוגע לכך.

בתגובה למכתב ששוגר השבוע בשם "אם תרצו" לשרת התרבות, תוך השימוש בשמו של פורום המשפחות השכולות, השיבה היום רגב למשפחות כי אמנם לא ראתה את הסדרה המדוברת, "אך תיעוד והצגה של רוצחי בנינו ובנותינו, חיות אדם ששיספו בסכינים את אזרחי ישראל, כבני אדם נורמטיבים, המבלים בכלא וגאים במעשיהם, עלולה לחזק את הטרור".

מגידו. הבמאי מתייחס לאסירים כאל בני אדם

עו"ד עודד הכהן, המייצג את פורום המשפחות השכולות, שיגר היום מכתב אזהרה למנכ"ל תנועת "אם תרצו", מתן פלג, ובו הוא מבהיר כי השימוש שנעשה בשם הפורום הינו "ניסיון בזוי להכפיש את פורום המשפחות השכולות, לפגוע בתדמיתנו ובמעמדנו כארגון שהפיוס וההידברות הם הערכים אותם הוא מקדם. יש לציין כי הנזק כבר נותן את אותותיו בפניות שקיבלנו מאזרחים, שמתקשים להבין מדוע ביקשנו 'להשתיק' את הסדרה, דבר שמיותר לציין, שלא עשינו ושאנחנו מתנגדים לו התנגדות גמורה". בהמשך כותב הכהן כי "מצער ומביש הדבר ששמו של ארגון ידוע, שכל תכליתו קירוב לבבות וחתירה לשלום, למרות המחיר הכבד ששילמו חבריו, ארגון מוכר ומפורסם בציבור למעלה מעשרים שנים, נגזל ממנו בחוסר תום לב, בצורה כל כך צינית, אכזרית ומגמתית".

"מגידו" שמשודרת בימים אלו ב"יס דוקו" היא סדרה דקומנטרית העוסקת באסירים ביטחוניים, חלקם עם דם על הידיים, הכלואים בכלא מגידו. הסדרה מתמקדת בדיאלוג בין האסירים הפלסטינים לסוהרים הישראלים ונותנת לשני הצדדים לבטא את תפיסות עולמם. הסדרה נתמכה על ידי הקרן החדשה לקולנוע וטלויזיה, שכפי שדווח היום, נדרשה בימים האחרונים למסור מידע למשרד התרבות באשר ללקטורים שאישרו את הפקתה ואת גובה התקציב שקיבלה. מלבד הקרן החדשה, "מגידו" מומנה על ידי מפעל הפיס וערוץ "יס" דוקו".

מבירור שערך "הארץ" עולה כי אחת החברות בפורום המשפחות השכולות אכן פנתה לארגון "אם תרצו", וזה התייחס אליה כמי שמייצגת את הארגון כולו. "אנחנו לא ארגון עלום שם ואנחנו קיימים כבר 20 שנה", אמר היום מנהל הצד הישראלי של פורום המשפחות השכולות, רמי אלחנן. "כשארגון כמו 'אם תרצו' מוציא באופן זדוני ומגמתי מכתב בשמנו, זו גניבה לכל דבר ועניין. כפי שהם גונבים מאיתנו את ההיסטוריה שלנו ואת הציונות שלנו, את הסמלים והשירים שלנו, עכשיו הם רוצים לגנוב מאיתנו גם את שמו של ארגון גדול וידוע בציבור ועושים בו שימוש שהוא ההפך ב-180 מעלות ליעדים שעבורם הארגון הזה קיים".

בהמשך דבריו אמר אלחנן כי "אנחנו ארגון של משפחות ישראליות ופלסטיניות – שמנסות בעזרת הכבוד שרוחשים לשכול שלנו — למנוע את עוד שפיכות דמים בעתיד. בעוד ש'אם תרצו' הוא ארגון שמלבה אש של נקמה וכעס שמזינים את מדורת השנאה ומעגל הדמים האינסופי, אנחנו מבקשים לעשות את ההפך. מילא אם ארגון אחר היה עושה שימוש בשם שלנו, אבל במקרה הנוכחי זה פשוט בלתי נסלח".

תנועת "אם תרצו" מסרה בתגובה: "תנועת 'אם תרצו' כתנועה הציונית הגדולה בישראל גאה לעמוד זה שנים רבות לצידו של כל פורום משפחות שכולות הבוחרות בחיים תוך נכונות לתעל את כאבן האישי למאבק עבור עתיד מדינת ישראל ומיגור הטרור. תנועת 'אם תרצו' שמה לה כמטרה לתמוך במשפחות שכולות שמבקשות לחשוף עוולות ופגיעה ברגשותיהן וזכויותיהן. אנו גאים בכך שחלק עיקרי מפעילות התנועה בשנה האחרונה היה סביב חשיפת ארגונים רדיקליים המגנים על מחבלים ומשפחותיהם ובכך פוגעים באופן ישיר במשפחות השכולות. אנו נמשיך בכך ביתר שאת. תנועת "אם תרצו" תמשיך להיות ראש החץ במאבק על עתידה של מדינת ישראל. תנועת 'אם תרצו' לא קיבלה כל פנייה או מכתב מגורם כזה או אחר ומשיתקבל מכתב הוא יענה על פי הצורך. אנו נמשיך להיות ראש החץ במאבק על עתידה של מדינת ישראל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ