מירי רגב: אני קוראת לכל קרנות הקולנוע לפעול כמו קרן רבינוביץ

בפוסט שפירסמה הבוקר, כתבה שרת התרבות והספורט כי "לא אסכים להכפשת מדינת ישראל בשם חופש הביטוי". סמנכ"ל קרן רבינוביץ הדף את הביקורות: "אנחנו לא באים לאכוף את החוק ולא באים לצנזר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יואב אברמוביץ' ומירי רגב

מירי רגב שוחחה היום (רביעי) עם מנהל קרן רבינוביץ' לקולנוע גיורא עיני, ובירכה אותו על ההנחיה שהעבירה הקרן לגופים הנתמכים על ידיה "להימנע מפגיעה בסמלי המדינה". בפוסט שפרסמה בפייסבוק כתבה השרה כי היא קוראת לכל קרנות הקולנוע בישראל לפעול כמו קרן רבינוביץ.

דבריה של רגב מגיעים יממה לאחר הפרסום כי קרן רבינוביץ, אחת הקרנות הגדולות בישראל, הוסיפה לחוזי התמיכה שלה סעיף לפיו מפיקי סרטים מתחייבים להימנע מ"ביזוי המדינה". זאת, כמעין הקדמת תרופה למכה בדמות חוק הנאמנות בתרבות שמבקשת רגב לקדם.

"זו הדרך הראויה להתייחס לכסף ציבורי ולאירועים שנתמכים מתקציבי המדינה", הוסיפה רגב. "הוועדה שהקמתי לבחינת פעילות קרנות הקולנוע נועדה בין השאר להבטיח שכל הקרנות ינהגו בדיוק כפי שעשה גיורא עיני". רגב הוסיפה גם כי היא "מקבלת בברכה ביקורת עניינית ומכבדת דעות שונות ומגוונות. אני בעד שיח פתוח ונוקב ככל שיהיה. עם זאת, לא אסכים בשם חופש הביטוי — שבו אני תומכת — להכפיש את מדינת ישראל, לחתור תחת ערכיה וסמליה ולעשות זאת על חשבון אזרחי המדינה".

סמנכ"ל קרן רבינוביץ, יואב אברמוביץ', התראיין הבוקר בגלי צה"ל והדף את הביקורות שהופנו כלפי הקרן בגין שיתוף הפעולה שלה עם משרד התרבות. "לא אנחנו אלה שאוכפים את החוק, אלא מדינת ישראל. אנחנו לא באים לאכוף את החוק ולא באים לצנזר", אמר. "כל מה שאנחנו אומרים זה אם מישהו עובר את החוק ומדינת ישראל תפעל נגדו בסנקציות, אז אנחנו לא רוצים להיות אלה שנפגעים". לדברי אברמוביץ', הקרן פועלת בהתאם ל"חוק הנכבה" שחוקק ב–2011 וכי "בסופו של דבר, אנו מחייבים את מי שעושה את הסרט להיות אחראי למעשיו".

הודעתה של קרן רבינוביץ פורסמה על רקע דרישת משרד התרבות מהקרן החדשה לקולנוע לספק בדחיפות מידע על הליך אישורה של הסדרה התיעודית "מגידו", המתמקדת באסירים ביטחוניים. במכתב שכתבה לפורום המשפחות השכולות, טענה רגב כי על אף שלא צפתה בסדרה, "ככל שיש בה תכנים פוגעניים, אפעל בכלים המשפטיים העומדים לרשותי כדי להסיר את תמיכת המשרד והמדינה".

במאי הסדרה, איציק לרנר, אמר היום ל"ידיעות אחרונות" כי הוא מצר על תגובת רגב והוסיף "מן הראוי שתראי ואז תגיבי". לדברי לרנר, "יש בסדרה לא מעט ערכים וסמלים שגם לי היו חשובים ועליהם שמתי דגש כי ישראל היא מדינה דמוקרטית שחרתה על דגלה את חופש הביטוי. 'מגידו' מראה את החיים כפי שהם, ללא מניפולוציות וללא ניסיון להיטיב עם אף צד".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ