מבט אחר: הסרטים שטיפלו בטרגדיה בהומור

"שקית של גולות" הוא סרט מסע שמדבר על מלחמת העולם השנייה, אבל מהסוג המיוחד שעוסק בטרגדיה מזווית אחרת, אנושית יותר. לקראת יציאתו נזכרנו בסרטים המיוחדים שמוכיחים שיש חיים גם איפה שאין

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
החיים יפים
עכבר העיר

אם יש משהו טוב שנותר ממלחמת העולם השנייה, זה סרטים שמנצחים את הסבל האנושי המטורף של אותן השנים. גל הסרטים הזה הגיע לשיא עם יצירות מופת עוצמתיות כמו "רשימת שינדלר" של סטיבן שפילברג ו"הפסנתרן" של רומן פולנסקי, שניהם זכו באוסקר, ובצדק. אבל במקביל לסרטים הגרפיים הקשים שמתארים את זוועות המלחמה, צצו סרטים שמנסים להאיר בזווית אחרת את אותן הזוועות בדיוק. היצירות האלה לא מפחיתות מעוצמת הפשע והסבל, אבל מנסות להפנות את הזרקור אל סיפורים אנושיים קטנים, לעיתים משמחים ומצחיקים, שתחומים בגבולות של פרץ הרוע הכי גדול שבני אדם חוו על הפלנטה.

» "שקית של גולות" - איפה ומתי לראות
» "סימן חיים": בסרט הזה כבר הייתם
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הבמאי שמנסה ללמד את הקפיטליזם לקח
» "נמל בית": המופע של שמיל בן ארי
» "היפה והחיה": ניצחון תאוות הבצע
» הרגע הגדול של גל גדות

ממש כמו במלחמת העולם השנייה עצמה, שלצד השמדה ואובדן צלם אנוש קוימו בה חיי יומיום (כולל חוברות קומיקס ומשחקי כדורגל במחנות השמדה), כך גם ביצירה הקולנועית פנים רבות לה, וכל פן מוסיף עוד נופך אנושי לטרגדיה הלא אנושית הזאת. עכשיו מצטרפת עוד חוליה לשרשרת המגוונת הזאת עם יציאת הסרט הצרפתי החדש, המבוסס על סיפור אמיתי שהפך לרומן רב מכר "שקית של גולות". הסרט עוקב אחרי שני אחים שבורחים מהנאצים ויוצאים למסע ברחבי צרפת. כדרכם של שני אחים-ילדים המסע שלהם מלא רגע צחוק וקסם לצד רגעי חרדה איומה מפני הרוע הנאצי. לקראת יציאת הסרט, חזרנו אל סרטי המלחמה "האחרים", שהעזו לבחון את הטראומה מזווית אחרת, מצחיקה אפילו, ולתת להם את הכבוד הראוי להם. 

עוד חלק בשרשרת מתוקה-מרירה. "שקית של גולות" - לצפייה בטריילר:

"החיים יפים" - 1997

יצירת המופת זוכת האוסקר של רוברטו בניני היא אולי הקומדיה הכי טראגית בהיסטוריה של הקולנוע. סיפורו של אב שנשלח עם בנו הקטן למחנה עבודה, ועושה את כל המאמצים להחביא אותו מהנאצים, ובמקביל לשכנע אותו שהם למעשה משתתפים במשחק מהנה ונושא פרסים, בסיומו המנצח זוכה בטנק אמיתי. ההומור המשוגע של בניני יחד עם חדוות החיים הבלתי נגמרת שלו, יצרו סרט מצחיק שמוקף כולו בחומות המורבידיות של השואה, והתוצאה היא אחד מסרטי השואה הכי מרגשים ואנושיים שנראו על המסך.

לצחוק מהטרגדיה. "החיים יפים":

"סוויטה צרפתית" - 2015

הסרט הבריטי שמבוסס על רומן בלתי גמור של אירן נמירובסקי, יהודייה שנספתה באושוויץ, מציג סיפור אהבה בלתי אפשרי בין קצין נאצי שמתמקם בחווה צרפתית בזמן הכיבוש לבין בת החווה הצרפתית. מישל וויליאמס וקריסטין סקוט תומס הן בת החווה ואמה שנוזפת בה על פעילותה הרומנטית בזמן המלחמה. תיאור קשיי ההתאהבות, ולבסוף הכניעה לכוח העצום של האהבה, מדגישים את טירוף היומיום שאחז בצרפת בזמן הכיבוש הנאצי, ומספקים עוד זווית רעננה לקשיים, אך גם לחיים, שהתרחשו בזמן השואה.

אהבה בימי כולירה. "סוויטה צרפתית" - לצפייה בטריילר:

"המפתח של שרה" - 2010

עוד סיפור שנסוב סביב הגירוש וההשמדה של יהודי צרפת. בזמן האיסוף של יהודי פריס בוולודרום של העיר, מחליטה ילדה בת עשר להחביא את אחיה הקטן בארון ומנחה אותו שלא לצאת משם עד שתחזור. היא שומרת על המפתח לארון למרות כל הקשיים, הרעב וצער הפרידה ממשפחתה, ומצליחה לברוח מקלגסי הנאצים רק כדי להגיע בחזרה לארון למצוא את גופת אחיה. כוחה של היצירה הוא בהעברת חווית האימה מנקודת מבטה של ילדה, על כל המשתמע מכך, שבוחנת את העולם בעיניים תמימות, וכמו העולם כולו מאבדת את תמימותה לנצח.

תמימות ילדותית מרוסקת. "המפתח של שרה" - לצפייה בטריילר:

"גנבת הספרים" - 2007

הסרט שמבוסס על ספר רב מכר היסטרי והיסטורי מתאר את קורותיה של ילדה גרמניה שבניגוד לאווירת שריפת הספרים מסביבה, מחליטה דווקא לגנוב אותם ולאסוף אותם, ובעזרתם למצוא שוב חיים ואנושיות. הילדה ואביה (ג'פרי ראש) מחביאים במרתפם יהודי, והילדה קוראת את הספרים, תוך כדי סיכון עצמה ומשפחתה. כאן הצופה יכול לקבל הצצה אל המציאות הבלתי אפשרית של השפויים בגרמנים, דרך עולמה המיוחד של ילדה שמתנגדת לטירוף שסביבה ומתמכרת לחיים שהיא מצילה.

במקום בו שורפים ספרים. "גנבת הספרים" - לצפייה בטריילר:

"אירופה אירופה" - 1990

סרט המבוסס על רומן אוטוביוגרפי של הניצול היהודי שלמה פרל ומציג סיפור הישרדות מדהים. נער יהודי בורח מגרמניה ומוצא את עצמו, אחרי הרבה התפתלויות, כחבר בנוער ההיטלראי. החיים כארי מציבים בפניו אתגרים רבים אך גם חושפים אותו אל החיים שאיבד, בדמות התאהבות בנערה גרמניה. בניגוד לנער רגיל הוא לא יכול לממש את אהבתו ללא סיכון, וכך נרקם מול הצופה הסיוט של החיים תחת איום הנאצים עם רגעי ילדות תמימים ויפים. בסוף הסרט מתגלה דמותו האמיתית של פרל על המסך, והאגרוף בבטן הופך חזק ומרגש הרבה יותר. 

מאחורי קווי האויב. "אירופה אירופה" - לצפייה בטריילר:

"שקית של גולות" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ