הקרן החדשה לקולנוע לא תדרוש ממפיקים להתחייב להימנע מ"ביזוי המדינה"

הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה מסרה כי אין בכוונתם ללכת בעקבות קרן רבינוביץ. מנכ"לית הקרן: "מי שמפר את החוק צריך להיות מטופל על ידי רשויות החוק"

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן

הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה וקרן הקולנוע הישראלי אינן מתכוונות לעת עתה ללכת בעקבות קרן רבינוביץ ולהוסיף סעיף הקורא לגופים הנתמכים על ידיהן "להימנע מפגיעה בסמלי המדינה". בפוסט שפירסמה בפייסבוק קראה הבוקר (רביעי) שרת התרבות, מירי רגב, לכל קרנות הקולנוע בישראל לפעול כמו קרן רבינוביץ. כמו כן, רגב שוחחה אתמול עם מנהל קרן רבינוביץ לקולנוע, גיורא עיני, ובירכה אותו על המהלך שיזמה הקרן.

באשר להחלטת הקרן החדשה לקולנוע ולטלוויזיה לא לנהוג כמו קרן רבינוביץ, אמרה מנכ"לית הקרן דורית ענבר כי "לקרן החדשה יש את ההוראות הרלוונטיות בנושא, והן מפורסמות באתר הקרן. מעבר לכך, בכל נושא שיש לגביו חוק במדינת ישראל החוק תקף וחל על כולם, ומי שמפר את החוק צריך להיות מטופל על ידי רשויות החוק כמו בכל הפרת חוק".

דבריה של רגב הבוקר באו לאחר הפרסום כי קרן רבינוביץ, אחת הקרנות הגדולות בישראל, הוסיפה לחוזי התמיכה שלה סעיף שלפיו מפיקי סרטים מתחייבים להימנע מ"ביזוי המדינה". זאת, כעין "הקדמת תרופה למכה" בדמות חוק הנאמנות בתרבות שרגב מבקשת לקדם.

"זו הדרך הראויה להתייחס לכסף ציבורי ולאירועים שנתמכים מתקציבי המדינה", הוסיפה רגב בפוסט הבוקר על המהלך של קרן רבינוביץ. "הוועדה שהקמתי לבחינת פעילות קרנות הקולנוע נועדה בין השאר להבטיח שכל הקרנות ינהגו בדיוק כפי שעשה גיורא עיני".

השרה הוסיפה כי היא "מקבלת בברכה ביקורת עניינית ומכבדת דעות שונות ומגוונות. אני בעד שיח פתוח ונוקב ככל שיהיה. עם זאת, לא אסכים בשם חופש הביטוי — שבו אני תומכת — להכפיש את מדינת ישראל, לחתור תחת ערכיה וסמליה ולעשות זאת על חשבון אזרחי המדינה".

סמנכ"ל קרן רבינוביץ, יואב אברמוביץ', התראיין אתמול בגלי צה"ל והדף את הביקורות שהופנו כלפי הקרן בגין שיתוף הפעולה שלה עם משרד התרבות. "לא אנחנו אלה שאוכפים את החוק, אלא מדינת ישראל. אנחנו לא באים לאכוף את החוק ולא באים לצנזר", אמר. "כל מה שאנחנו אומרים זה שאם מישהו עובר על החוק ומדינת ישראל תפעל נגדו בסנקציות, אז אנחנו לא רוצים להיות אלה שנפגעים".

לדברי אברמוביץ', הקרן פועלת בהתאם ל"חוק הנכבה" שחוקק ב–2011. "בסופו של דבר, אנו מחייבים את מי שעושה את הסרט להיות אחראי למעשיו", הבהיר.

הודעתה של קרן רבינוביץ פורסמה על רקע דרישת משרד התרבות מקרנות הקולנוע השונות למסור לו מידע על כל הלקטורים שאישרו או דחו הצעות לסרטים בחמש השנים האחרונות ואת נימוקיהם. בתוך כך, התבקשה הקרן החדשה לקולנוע לספק בדחיפות מידע על הליך אישורה של הסדרה התיעודית "מגידו", המתמקדת באסירים ביטחוניים (ראו את תגובת במאי הסדרה, איציק לרנר, בידיעה נפרדת בעמוד זה).

במכתב שכתבה לפורום המשפחות השכולות טענה רגב כי על אף שלא צפתה בסדרה, "ככל שיש בה תכנים פוגעניים, אפעל בכלים המשפטיים העומדים לרשותי כדי להסיר את תמיכת המשרד והמדינה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ