פורום מוסדות תרבות ואמנות קורא לבטל את הוועדה לבדיקת קרנות הקולנוע

לטענת הפורום, המאגד 96 מוסדות, משרד התרבות נהפך ל"דיקטטור המנסה להפחיד, להשחיר, ולהשתלט על תעשיית הקולנוע"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מירי רגב בפסטיבל קאן האחרון
נירית אנדרמן

פורום מוסדות תרבות ואמנות בישראל מצטרף לקריאתם של איגודי היוצרים בתחומי הקולנוע והטלוויזיה לבטל את הוועדה לבדיקת קרנות הקולנוע. בעקבות הפרסומים ב"הארץ" השבוע, לפיהם דרשה הוועדה מהקרנות רשימות של הלקטורים שאישרו ופסלו סרטים בחמש השנים האחרונות, כתב הבוקר (חמישי) הפורום למנכ"ל משרד התרבות והספורט יוסי שרעבי: "ניסיונות המשרד להכתיב את דרך התנהלות קרנות הקולנוע, לבדוק את עבודת הלקטורים ולבחון את סיבת העדפתם תסריט זה או אחר מוביל את המשרד לימים שחורים שלא היו כמותם מאז קום המדינה".

הפורום, המאגד 96 מוסדות תרבות ואמנות מרחבי הארץ, כתב עוד: "במקום לקדם את התרבות, לאפשר ליוצרים לעשות את מלאכתם על ידי הגדלת תקציבים ולאפשר חופש יצירה מוחלט, נהפך המשרד לדיקטטור המנסה להפחיד, להשחיר, למנוע, לבטל ובסופו של דבר להשתלט על תעשיית הקולנוע שזוכה כיום לכל כך הרבה הערכות והישגים בכל העולם ולהחזיר אותה 50 שנה אחורה. כל הניסיונות להשחיר את מנהלי הקרנות, גרימת פחדים אצל היוצרים והמפיקים, יצירת אווירת טרור לא תסייע למשרד בקידום תעשיית הקולנוע המקורית בארץ".

לקראת פסטיבל קאן בחודש מאי הקרוב, שבו עתידים לחזור ולהתייצב ראשי משרד התרבות כבשנה שעברה בביתן הישראלי שיפעל זו השנה השנייה ביוזמתה של השרה מירי רגב, כתבו אנשי הפורום: "נסיעתכם הקרובה לפסטיבל הקולנוע בקאן היא ההוכחה למעמדו של הקולנוע הישראלי ולכבוד הרב שהוא מביא לישראל. אנו, מוסדות התרבות, קוראים למשרד לבטל את הוועדה שמיניתם לבדיקת הקרנות לאלתר, להפסיק את הרדיפה האובססיבית אחרי 'אויבי העם'. תנו לאנשי הקולנוע לעשות את מה שהם יודעים הכי טוב, ותדאגו שהמשרד ייתן להם את הכלים הטובים ביותר לעשות קולנוע טוב". המכתב נחתם בקביעה: "לשנות כיוון ולבטל החלטות שגויות אינם חולשה אלא מנהיגות חכמה, וחזקה".

לפני כשבועיים היו אלה איגודי היוצרים בתחום הקולנוע ששלחו מכתב לשרה רגב ודרשו ממנה לעצור את דיוניה של הוועדה לבחינת קרנות הקולנוע, שאותה הקימה מיד לאחר טקס פרסי אופיר האחרון. איגודי היוצרים הצביעו במכתבם על ליקויים לכאורה בהתנהלותה של מועצת הקולנוע, ציינו כי היא צריכה להיות אחד ממושאי הבדיקה של הוועדה, ומחו על שילובם של שניים מחברי המועצה — דוד אלכסנדר וליאור גלבוע — בוועדה שהקימה השרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ