איך הפכה איימי שומר לקומיקאית החשובה בדורה?

עם סרט חדש שממשיך לדחוף אצבע בעין של ההגמוניה הגברית הלבנה, ספר רב-מכר ומופע סטנדאפ חדש, אפשר להודות - מדובר באחת היוצרות הכי משמעותיות בהיסטוריה, בוודאי אחת המצחיקות בהן

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
באמאשל'ך
איתן לשם, עכבר העיר

"אם כולם שונאים אותך, כנראה שאתה עושה משהו נכון", אמר פעם מישהו. נכון, יש כמה פסיכופטים שקיבלו מזה עידוד להמשיך בדרכם המעוותת, אבל ייתכן שיש גם לא מעט דמויות היסטוריות חשובות שהצליחו לשמור על עצמן בזכותו. קחו לדוגמה את איימי שומר, שאם לשפוט על פי כמות השנאה שהיא מקבלת, עושה את הכל נכון. הקומיקאית האמריקאית (35), שפרצה לחיינו ללא התרעה מוקדמת ב-2013 כשתכניתה "בתוך איימי שומר" עלתה לאוויר, נמצאת בעיצומה של שנת שיא בקריירה שלה. אחרי מופע סטנדאפ חדש, ספר פרי עטה שצעד בראש רשימת רבי המכר של הניו יורק טיימס במשך שבועיים ("נערה עם קעקוע על הגב התחתון"), מגיע למסכים כעת סרט חדש בכיכובה "באמאשל'ך" (ותודה למעניקי השמות העבריים לסרטים) כדי להשלים את הניצחון. בסרט החדש, קומדיה על אם ובתה שיוצאות לחיות את החיים במקסיקו ונחטפות על ידי קרטל סמים, היא מככבת לצד גולדי הון וממשיכה את מסורת ההומור הפמיניסטי והלא מתנצל שמאפיין אותה. אז איך הפכה שומר בו זמנית לקומיקאית הנשית הכי מצליחה והכי שנואה בעולם? התשובה נעוצה במקום הכי נחשק והכי לא מדובר בחברה המערבית - הווגינה שלה.

» "פטרסון": אדם דרייבר בשיאו
» "אני, דניאל בלייק": אגדת עוני חסרת עוקץ
» "סימן חיים": בסרט הזה כבר הייתם
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הבמאי שמנסה ללמד את הקפיטליזם לקח
» "נמל בית": המופע של שמיל בן ארי

שומר מקדמת בקומדיה שלה שלושה נושאים שבעבר היו מביאים לשריפתה על המוקד - שוויון נשי, שוויון משקלי ושוויון לבני אדם באשר הם שם. אחד מסימני ההיכר שלה הוא בדיחות גסות ומפורטות ובזרם בלתי פוסק על המיניות שלה, התאווה שלה למין ובגדול, "הזנותיות" שלה כפי שהיא בעצמה מגדירה זאת. באופן שיטתי היא נאבקת, בהומור, על זכותה של אישה לקיים יחסי מים כאוות נפשה (כדאי לך לשים קונדום, היה לי שבוע עמוס), צוחקת על הבנאליות של אהבת הסקס ("אני מכורה לגלולות היום שאחרי, אבל אני חכמה אז אני לוקחת אותם ביום שלפני"), ובכך עומדת על הדרישה לשוויון בין החרמנות הגברית שמתקבלת בפתיחות לבין החרמנות הנשית שהייתה (ואולי עדיין) אסורה לדיבור פומבי.

חוץ מאישה חרמנית, שומר היא גם אישה שלא בדיוק עומדת בסטנדרטים הפסיכיים של אידיאל היופי הנשי המודרני. למרות שהיא בלונדינית, לבנה ובכלל לא מכוערת, היא קצת מלאה ובצד הלא נכון של שנות ה-30 שלה. באחד מהמערכונים האייקונים שלה, היא נפגשת לצהריים עם ג'וליה לואי-דרייפוס, טינה פיי ופטרישייה ארקט ומגלה על כך שלכל שחקנית יש את "היום האחרון שהיא אמינה כברת זיון" בתרגום קלוקל, יום שנקבע עבורה על ידי התקשורת ללא קשר ממשי לגילה או למראה האמיתי שלה. היא מגלה גם שלגברים אין את היום הזה, והם יכולים להיחשב "ברי זיון" אל תוך שנת ה-100 שלהם. במערכון אחר שנקרא "מידה 12", היא מנסה לרכוש עבורה חולצה במידתה ונתקלת במבט המום מצד המוכרת שמעבירה אותה למחלקה המתאימה - אחו פרות. באחו היא פוגשת את חברתה לינה דנהאם, עוד אייקון פמיניסטי במשקל כבד, ושתיהן מקבלות לבוש "הולם" כמו כיסוי פלסטיק לעצים.

גם לנשים יש רצונות, מטורף. "באמאשל'ך" - לצפייה בטריילר:

"החוצפה" שלה לדבר על מיניות נשית בפתיחות, ועוד של אישה לא כנועה, לא דוגמנית ולא נכנעת לתכתיבים - הופכת אותה למגדלור הומריסטי של ממש במאבק מול טמטום הפרסום. שומר גם חשפה את שנאת הנשים הגדולות בעולם כשהתגלה שהיא עתידה לגלם את דמותה של ברבי בסרט חדש. הידיעה עוררה כמובן גלי התנגדות, שרק הבהירו כמה המשימה של הקומיקאית רחוקה מלהסתיים.

במסגרת מסע הבחירות האחרון בארצות הברית, שומר רכשה לה אויבים נוספים פרט לגברים מיזוגיניים, גברים לבנים זועמים וגברים שחושבים שנשים הן מדהימות אבל חייבות לשמור על פה סגור (חוץ מבזמן יחסי המין) - הימין האמריקאי העמוק. שומר יצאה בגלוי נגד מועמדותו של דונלד טראמפ (מר "תפוס אותן בפוסי"), וקוממה עליה גל שנאה שהתחיל בסרטוני יוטיוב תחת הכותרת "למה אני שונא את איימי שומר" ועד איומים אמיתיים על חייה. כשקראה לטראמפ "מפלצת" בהופעה בפלורידה, קמו יותר מ-200 צופים ונטשו את האולם אבל שומר לא נבהלה כי "זה לא מפתיע, הרי אנחנו בפלורידה". היוצרת חשפה לאחרונה כי יחסי המין הראשונים שלה לא היו בהסכמה, כלומר שעברה תקיפה מינית חמורה, וממשיכה לחשוף את הצדדים האפלים שמתחת הכותרת הנוצצת של "בחורה לבנה באמריקה".

פמיניזם אנאלי

את כל זה עושה איימי שומר תוך כדי מאבק בלתי מתפשר להנאה מהחיים המערביים. היא מורידה שערות ("להסתכל על כוס מרוט זה הדבר הכי מגעיל בעולם"), היא אוהבת גברים ("רק תצהירו מראש שאתם לא נימולים") ופורנו ("רק לא את הסוף, כי הוא אף פעם לא מפתיע. ספוילר: בסוף היא תמעד בעיניים עצומות בדרך אל המגבת"). וזה השירות הגדול שהיא עושה לאנושות בקומדיה שלה - הסרת המסכה מעל התרבות שרואה באישה כלי מיני חסר רגשות, שכל תפקידו הוא לשרת את הגבר. כשהיא צוחקת על הדברים שאף אישה לא צחקה לפניה, ועושה זאת תוך כדי הצגת עצמה כמופקרת (דבר שלעצמו מטריף את הקהל הגברי) היא משיגה שתי תוצאות עבור המאבק הפמיניסטי - שמה על השולחן את הרצונות והקשיים של הנשים ומטיחה בפני הממסד הגברי את כל השקרים שהוא מספר לעצמו, הכל מהסרת שיער ועד מין אנאלי. 

מעיזה לדבר על כמה מנושאי הטאבו הגדולים, וזה מקנה לה אויבים רבים. "אסון מהלך"צילום: Universal Pictures / סלקום

בסרט החדש, שיגיע בתחילת מאי למסכים בארץ, היא מאגדת את כל המאבקים והבדיחות שלה ליצירה אחת. אם בסרטה הקודם, "אסון מהלך" (ולאחרונה חשפה שההפקה ביקשה ממנה לרזות כדי "לא להכביד על הצופים"), היא הציגה לעולם הצצה לעולמה של האישה שאוהבת מין מזדמן ולא מתנצלת על כך, ב"אמאשל'ך" היא לוקחת את זה צעד אחד קדימה. שוב היא מגלמת את האישה המופקרת, ובעזרת הבדיחות של העולם עליה והתמודדות שלה איתן, היא הופכת את הפחד המערבי ממיניות נשית לבדיחה. דבר נוסף ומבורך שהיא עושה הוא להחזיר מהאוב את אחת מהכוכבות ההוליוודיות הגדול (והיפות) מהעבר, שהודרה במשך שנים על ידי התעשייה שלא יכולה לסבול קמט על הפרצוף אבל נכנסת חזיתית בכל מי שמנסה לשנות את פניה (היי רנה).  

"היום האחרון בו את ראויה לז**ן". מתוך "בתוך איימי שומר":

שומר תמשיך להחליק את שיערה הבלונדיני, ללבוש שמלות קצרצרות ולחלום על גוף רזה יותר. אך במקביל תמשיך ליהנות מהחיים, לא להתחבא ולעשות צחוק מכל מי שחושב שאסור לה לעשות זאת. זה הכוח הגדול שלה כאמנית - כמו שסרט מציג סיטואציה מביכה במיוחד, והצופה מפנה את ראשו כי הוא מזהה את הסיטואציה מחייו ולא רוצה להזדהות איתה, שומר גורמת לצופה הגברי והמאוים לשנוא אותה על כך שהיא מאמתת אותו עם המציאות הזאת. לפי כמות השונאים ההולכת וכגוברת שלה, המופע של איימי שומר נמצא רק בתחילתו. ראו הוזהרתם. 

"באמאשל'ך" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ