צדק קולנועי: כך כבש דניאל בלייק את העולם

הסרט הבריטי החדש ממשיך את המסורת של סרטי האדם הקטן ומאבקו מול הממסד, אולי זה ההסבר לחיבוק העצום שקיבל בעולם - מקאן ועד כאן

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אני, דניאל בלייק
עכבר העיר

הסרט "אני, דניאל בלייק", שעולה השבוע למסכים, מגיע לישראל כשהוא נישא על גלי הערכה יוצאת דופן, שבה זכה במולדתו וברחבי העולם. עלילת הסרט, שבוים על-ידי קן לואץ' הוותיק, עוסקת באלמן בן 59 (דייב ג'ונס), שמקבל התקף לב במקום עבודתו, אך המערכת הבירוקרטית האטומה אינה מאפשרת לו לממש את הזכויות הרפואיות שלהן הוא זכאי. בעזרתה של קייטי (היילי סקוויירס), אם חד הורית עם שני ילדים, בלייק יוצא למאבק אזרחי חסר פשרות. התוצאה היא סיפור אנושי ונוגע ללב, שהוא גם בעל משמעות חברתית ממשית.

» "פטרסון": אדם דרייבר בשיאו
» "אני, דניאל בלייק": אגדת עוני חסרת עוקץ
» "סימן חיים": בסרט הזה כבר הייתם
» 10 הקומדיות הישראליות הכי גדולות
» הבמאי שמנסה ללמד את הקפיטליזם לקח
» "נמל בית": המופע של שמיל בן ארי

מסע ההצלחה של הסרט החל (בקול תרועה רמה יש לומר), כאשר קטף במאי האחרון את פרס "דקל הזהב" היוקרתי של פסטיבל קאן. אף על פי שהתמודד מול מתחרים חזקים ומדוברים כמו זוכה האוסקר "הסוכן" האירני, "טוני ארדמן" הגרמני של מארין אדה, "פטרסון" של ג'ים ג'רמוש ו"היא" של פול ורהובן, דווקא הסרט הצנוע לכאורה הצליח לעקוף את כולם ולזכות בבכורה. כבר במהלך הפסטיבל הסרט נהנה מאהדה גדולה של הביקורת הבינלאומית. "זוהי דרמה שקורעת את נשמתנו באופן עדין, ומספרת את סיפורה בפשטות נאו-ריאליסטית נחושה, שמזכירה את הקולנוע של ויטוריו דה סיקה", כתב בביקורתו אוון גלייברמן מ"וראייטי". "הבמאי הבריטי הוותיק עדיין מצליח לעצור את נשימתנו מהתרגשות", הוסיף דיוויד רוני מ"הוליווד רפורטר".  

המאבק החברתי מעורר הזדהות. "אני, דניאל בלייק" - לצפייה בטריילר:

קבלת הפנים החמה שהסרט זכה לה בפסטיבל קאן, וזכייתו בפרס הנחשב על ידי רבים לחשוב ביותר בעולם הקולנוע, המשיכה הרבה מעבר לריביירה הצרפתית. במהלך החורף האחרון, הסרט הצליח לקטוף בבריטניה גם את פרס האקדמיה לסרט הטוב ביותר, ושני פרסים על משחק בטקס פרסי הקולנוע העצמאי הבריטי, לשחקניו הראשיים דייב ג'וס והיילי סקוויירס. במקביל, הסרט המשיך במסע העולמי שלו וזכה בפרסים בפסטיבלים של שקטוקהולם, סאן סבסטיאן ו-וונקובר. בכל מדינה שבה הוקרן, הסרט גם זכה בשבחי מרבית מבקרי הקולנוע. באתר "Rotten Tomatoes" הפופולרי, שמרכז בתוכו ביקורות של מעל מאה מבקרי קולנוע הכותבים באנגלית, עומד כיום הסרט על ממוצע ציונים גבוה במיוחד של 93% (רק לשם השוואה, "התחלה" הנחשב של כריסטופר נולאן מחזיק ב-86%).

חלק מההסבר להתלהבות שבה מתקבל "אני, דניאל בלייק" ברחבי העולם, קשור כנראה לעובדה שהוא מהווה את אחד השיאים במסורת המפוארת של קולנוע, שמבקשת להישיר מבט לעבר מציאות חברתית עגומה, ולהביא לקהל הצופים את הסיפור של האדם הקטן. מסורת זאת מזוהה במיוחד עם הקולנוע הבריטי, לפחות משלהי שנות החמישים של המאה הקודמת, שבהן החלו לפעול בו במאים צעירים וזועמים, כמו טוני ריצ'רדסון ("הבט אחורה בזעם"), ג'ון שלזינגר ("בילי בדאי"), לינדזי אנדרסון ("This Sporting Life"), שצמחו מתוך הזעם על מדיניות "יד הברזל" של מרגרט תאצ'ר. ייחודו של הקולנוע הזה הוא לא רק בזעקתו נגד עוולות חברתיות, אלא גם בשימוש מיומן ורב השראה בכלים של הקולנוע הריאליסטי. לרוב אלו לא רק סרטים שמספרים סיפור "חשוב", שניתן לדון בו בכובד ראש אחרי ההקרנה, אלא גם יצירות סוחפות ומרגשות, שיודעות לגרום לצופים לפתח הזדהות עם גיבוריהן ולרצות בהצלחת מאבקם.

מסורת ארוכת שנים של יצירה למען האדם הקטן. "אני, דניאל בלייק"צילום: בתי קולנוע לב

במשך שנים רבות, הקהל הישראלי אוהב את הקולנוע הבריטי החברתי והריאליסטי, והשפעתו גם ניכרת על כמה מהיוצרים הבולטים בקולנוע המקומי, ביניהם אורי ברבש וערן ריקליס. אין ספק, שהדבר קשור במידה רבה לעובדה, שהמאבקים החברתיים תמיד היוו חלק בלתי נפרד מההיסטוריה הישראלית. בהתחשב בכך, ברור ש"אני, דניאל בלייק" יעורר הזדהות ועניין בקרב הקהל הישראלי. מעבר לחוויה הקולנועית המרגשת שהוא יזמן לצופיו, הוא גם יעורר את מחשבתם לגבי תהליכים חברתיים דומים ומורכבים לא פחות שעוברים עלינו כאן בישראל. 

"אני, דניאל בלייק" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ