יוצרים שזכו במענקים מהמיזם הירושלמי לקולנוע מתלוננים: לא קיבלנו את הכסף

יוצרי סרט וארבע סדרות בתחום האנימציה זכו באוקטובר במענק בסך 40 אלף שקלים במסלול הפיתוח "הקפיצה המשולשת" אך עד כה לא קיבלו את כספי הזכייה. המיזם הירושלמי: התשלום יועבר בשבועות הקרובים

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נירית אנדרמן

זוכי "הקפיצה המשולשת", מסלול פיתוח לסדרות ולסרטי אנימציה מטעם המיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים, קובלים על כך שאף כי חלפה כמעט חצי שנה מאז הוכרזו הזוכים, כספי הזכייה בסף 200 אלף שקל עדיין לא הועברו לידיהם.

"הקפיצה המשולשת" הוא מסלול פיתוח שהמיזם הירושלמי ערך בשנה שעברה בשיתוף כמה חברות הפקה אמריקאיות מובילות, ובהן סוני. במסגרתו, כמה קבוצות ישראליות של יוצרים השוקדים על פיתוח סדרות ופיצ'רים באנימציה הוזמנו להשתתף בשורת מפגשים וסדנאות עם יוצרים מהארץ ומחו"ל. למשתתפים הובהר שבסוף התהליך ייבחרו ארבעה פרויקטים מצטיינים, ואלה — אם חברות ההפקה האמריקאיות יחליטו לתמוך בהם — יקבלו תקציבי פיתוח של כ–350 אלף שקל כל אחד.

יורם הוניג, מנכ"ל המיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושליםצילום: אוליבייה פיטוסי

במפגש הסיום של המסלול בסוף אוקטובר הוכרזו חמישה פרויקטים מצטיינים — פיצ'ר אחד וארבע סדרות — אבל למשתתפים נמסר כי החברות הזרות בחרו בסופו של דבר שלא להשקיע באף אחד מהפרויקטים. בעקבות זאת הכריז מנכ"ל המיזם, יורם הוניג, כי במקום זאת יעניק המיזם לפרויקטים הזוכים מענקים בסך 40 אלף שקל כל אחד.

ואולם, אף שעברו כבר יותר מחמישה חודשים, כספי הפרס עדיין לא הגיעו לידי הזוכים. "על רוב המיילים ששלחנו כדי לשאול מה קורה עם הכסף, בכלל לא ענו לנו. כשכבר ענו אמרו שזה נמצא בטיפול. אבל שום דבר לא קרה מאז", אמר בסוף השבוע ל"הארץ" התסריטאי נדב בן סימון, שהיה חבר באחת הקבוצות הזוכות. גם זוכים אחרים ששוחחו עם "הארץ" הביעו מורת רוח מהעיכוב בהעברת הכסף.

בפרסומים הרשמיים הובהר כי הפרסים בסך כ–350 אלף שקל יוענקו רק אם החברות הזרות יחליטו להשקיע בפרויקטים הזוכים. אבל בן סימון טוען שלאורך הפרויקט אנשי המיזם גרמו למשתתפים להאמין כי הפרסים אכן יחכו להם (לפחות למתמודדים בתחום סדרות האנימציה, להבדיל מהפיצ'רים) בסופו של המסלול הארוך. "הוניג אמר לנו שהחבר'ה האלה באים לשים כסף", סיפר בן סימון. "הוא אולי אמר שהוא לא יכול להתחייב, אבל דיבר בביטחון שגרם לנו להיכנס לזה. בחיים לא היינו נכנסים לדבר כזה אם לא היינו בטוחים שייצא מזה משהו. ואם החברות הזרות לא רוצות לשים את הכסף – איפה הכסף של המיזם? זה הרי כסף שהיה צבוע לפרויקט הזה".

מהמיזם הירושלמי נמסר בתגובה: "פרויקט 'הקפיצה המשולשת' יצא לדרך ב-2016, במטרה לחבר בין חברות אנימציה בינלאומיות דוגמת סוני אנימיישן, dhx ו-Corus Nelvana ליוצרים מקומיים מוכשרים ולפתוח בעבורם מסלולים והזדמנויות בזירת האנימציה הבינלאומית — כל זאת לטובת פיתוח תעשיית קולנוע וטלוויזיה ענפה בירושלים. הפרויקט, שארך מספר חודשים לאורך השנה, כלל מפגשים אישיים עם מקבלי ההחלטות הבכירים של תעשיית האנימציה העולמית וליווי מקצועי על ידי בכירים בתעשייה הישראלית — בהפקתו, מימונו ותמיכתו הבלעדיים של המיזם לקולנוע ולטלוויזיה. מדובר בפרויקט ירושלמי ייחודי וראשון מסוגו בארץ, שערכו המקצועי והתעסוקתי למשתתפים לא יסולא בפז. לכל המועמדים הובהר כבר משלב ה'קול קורא' והגשת המועמדות, כי בסופו של תהליך תלויה קבלת מענקי הפיתוח למועמדים הזוכים, בהחלטה של נציגי החברות הבינלאומיות. החלטתם כוללת לא רק כמה להשקיע במי מהפרויקטים הסופיים אלא אם בכלל להשקיע — תוך התחייבות המיזם להשתתפות במענק בשיטת ה–matching (היינו: מענק נוסף בגובה זהה לאלה שקבעו הנציגים הזרים). גם לאחר שאף פרויקט לא זכה להשקעה המקווה מצד החברות, נבחנות במיזם לקולנוע ולטלוויזיה בירושלים מגוון דרכים לתמוך בחלק מפרויקטים שעלו לשלב הסופי ובשבועות הקרובים יוסרו המשוכות המינהלתיות והכל יבוא על מקומו בשלום. לאור ההצלחה והביקוש הרב — הן מצד יוצרים ירושלמיים והן מצד חברות אנימציה בינלאומיות נוספות בארה"ב, קנדה ואירופה, הוחלט לצאת מיד לדרך עם פרויקט שני בסדרת 'הקפיצה המשולשת' לאחר חג הפסח, והמיזם מזמין יוצרים מקומיים מוכשרים להגיש את מועמדותם ולהצטרף אלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ