עיריית ירושלים: לא נאסור הקרנת סרט על התעשייה הביטחונית כפי שדורשת רגב

לטענת שרת התרבות והספורט, "המעבדה" של יותם פלדמן חותר "נגד המדינה, ערכיה וסמליה". פלדמן בתגובה: "אני מקווה שאותם אנשים שמייצרים ומייצאים מוות יבואו על עונשם, כולל רגב עצמה"

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יותם פלדמן ומירי רגב
נירית אנדרמן

כמעט שנתיים לאחר שהשתמשה באיומים תקציביים כדי למנוע את הקרנת הסרט התיעודי "אל סף הפחד" בפסטיבל ירושלים, יוצאת שרת התרבות והספורט מירי רגב למתקפה נוספת על מוסד התרבות הוותיק. במכתב ששיגרה אתמול (שני) לראש העירייה ניר ברקת, ביקשה רגב לבחון בדחיפות אם סרט העוסק בשגשוג תעשיות הביטחון הישראליות, שהקרנתו מתוכננת להמשך השבוע, חותר "נגד המדינה, ערכיה וסמליה".

במכתב ששיגרה לראש העיר ירושלים מתייחסת רגב לאירוע המתוכנן להתקיים בסינמטק ביום חמישי הקרוב, תחת הכותרת "מלחמות ישראל — פנים רבות להן. מי התרנגולת ומי הביצה?". האירוע צפוי להיות מורכב מהרצאתו של איתי מק, פעיל ועורך דין לזכויות אדם, על "השטחים הכבושים והייצוא הביטחוני של מדינת ישראל", ומהקרנת סרטו של יותם פלדמן "המעבדה".

"מטרת הערב כפי שהוצגה בפני היא להציג את פניה הרעות והמכוערות של מדינת ישראל", מציינת שרת התרבות במכתבה. "בערב יוקרן סרטו של פלדמן, עיתונאי שנוי במחלוקת בשל התבטאויותיו הפוגעות בדימוי מדינת ישראל כמדינה לא מוסרית. פלדמן נעצר על ידי צבא מצרים בניסיון להסתנן לישראל שלא כחוק. בסרטו 'המעבדה' מדמה פלדמן את קציני צה"ל העוסקים בסחר נשק כ'יצואני מוות ופסיכופטים'". לנוכח לוח הזמנים הקצר, כותבת רגב לברקת, "אבקש את בדיקתך הדחופה בעניין, על מנת לוודא שכספי ציבור ומשאבי המדינה אינם מממנים פעילות החותרת נגד המדינה, ערכיה וסמליה".

פלדמן אמר בתגובה ל"הארץ" כי "העובדה שקציני צה"ל שהפכו ליצואנים ביטחוניים הם סוכני מוות היא אמת אובייקטיבית. אחד מענפי הייצוא המרכזיים של מדינת ישראל הוא הנשק שמנוסה על שפני ניסוי אנושיים בעזה ובגדה המערבית, וזו אחת הסיבות שישראל היא מדינה כה עשירה. הנשק הישראלי נופל כפרי בשל לידי משטרים רצחניים מליבריה ועד סין. לצערי, אני רק עשיתי על כך סרט. אני מקווה שאותם אנשים שמייצרים ומייצאים מוות אכן יבואו על עונשם ואולי עוד בדורנו, כולל מירי רגב עצמה". את הטענה שהסתנן לישראל הגדיר "מוזרה ומקורית" והוסיף  כי "בשעה שרגב הפיצה הסתה מתועבת ביותר נגד מבקשי מקלט, יצאתי לברר מהיכן הם מגיעים וכיצד מתבצע ציד האדם שלהם בגבול ישראל מצרים. סיכנתי לשם כך את חיי, ואני גאה בזה".

סרטו של פלדמן, עיתונאי "הארץ" לשעבר ובנו של עורך הדין אביגדור פלדמן, זכה בפרס סרט הביכורים הטוב ביותר בפסטיבל דוקאביב 2013, וישודר הערב בשעה 21:00 בערוץ 8 בהוט. "קציני צבא ישראלים שנהיו ליועצים וסוחרי נשק מפתחים ומוכרים ציוד צבאי ותורת לחימה, שנהפכו ללהיט ברחבי העולם ומקור פרנסה למאות אלפי ישראלים", מצוין בתקציר הסרט, כפי שהוא מופיע באתר הסינמטק. "הייצוא הביטחוני הישראלי גדל משנה לשנה ומחזק את כלכלת ישראל. ההצלחה הישראלית נשענת על 'המעבדה' שמאפשרת לנסות ולבדוק את ההמצאות הללו בשטח אמיתי ועל בני אדם אמיתיים. האם הסכסוך עם הפלסטינים הפך מנטל על ישראל למשאב כלכלי רווחי?".

בעיריית ירושלים מבהירים כי אין בכוונתם להיענות לבקשת השרה ולפעול נגד הקרנת הסרט בסינמטק. "מדובר בהקרנת סרט דוקומנטרי שנתמך ע"י קרן מקור הממומנת ע"י משרד התרבות. הסינמטק גם הוא מתוקצב ע"י משרד התרבות ועיריית ירושלים על פי קריטריונים מקצועיים ברורים", נמסר מדוברות העירייה. "העירייה אינה מתערבת בתכנים אמנותיים ואינה צנזור גם במקרים שבהם התכנים אינם לרוחנו. עם ישראל מספיק חזק כדי לאפשר חופש ביטוי ולהתגבר על משמיציו מבית ומחוץ".

מסינמטק ירושלים נמסר בתגובה: "סינמטק ירושלים מהווה בית לפעילויות רבות והקרנות סרטים במגוון נושאים עבור הציבור הרחב. הסינמטק שומר על החוק ומתפקד כמוסד תרבות פלורליסטי מרכזי בירושלים. המרחב הציבורי והתקשורתי בישראל מגלה כי הציבור הישראלי הוא צרכן תרבות פעיל וסקרן המעוניין לקיים דיאלוג ושיח בנושאים שונים בישירות וללא חשש".

עו"ד דן יקיר מהאגודה לזכויות האזרח כתב היום לשרה רגב: "תפקידו של הקולנוע הוא לעסוק בסוגיות רגישות ומעוררות מחלוקת ולעודד חשיבה ביקורתית. אין זה מתפקידו לשמור על תדמיתה של המדינה או להימנע מביקורת. כפי שהובהר לך הבהר היטב באוגוסט 2015 על ידי המשנות ליועץ המשפטי לממשלה, אין לך כל סמכות להתערב בתכנים ובנושאים של היצירה האמנותית. גם לעיריית ירושלים אסור לפעול כך (...) הניסיונות החוזרים ונשנים לאיים על אמנים ועל מוסדות תרבות בשלילת תקציבים בשל כך שאמנותם אינה עולה בקנה אחד עם העמדות והדעות הפוליטיות של שרת התרבות מהווים התערבות פסולה בחופש היצירה האמנותי ופגיעה בערכי יסוד דמוקרטיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ