נדחתה בקשת מוחמד בכרי לבטל את תביעת הדיבה שהוגשה נגדו

בכרי והקצין ניסים מגנאגי, שמופיע בסרטו התיעודי "ג'נין ג'נין", הסכימו להצעת השופטת המחוזית בלוד להכניס תיקונים בכתבי התביעה וההגנה, ולהגישם מחדש לבית המשפט

נירית אנדרמן
נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד בכרי
מוחמד בכריצילום: חגי פריד

בית המשפט המחוזי בלוד החליט ביום ראשון שלא לדון בבקשתו של מוחמד בכרי לסלק על הסף את תביעת הדיבה, שהגיש נגדו קצין שלחם במבצע "חומת מגן" ומופיע בסרטו "ג'נין ג'נין". במקום זאת הסכימו שני הצדדים להצעתה של השופטת דפנה בלטמן קדראי להכניס כמה תיקונים בכתבי התביעה וההגנה, ולהגישם מחדש לבית המשפט.

תביעת הדיבה נגד בכרי, שביים ב–2002 את הסרט התיעודי מעורר המחלוקת "ג'נין ג'נין", הוגשה בדצמבר — כחמש שנים לאחר שבית המשפט העליון דחה את ערעורם של חמישה חיילי מילואים בתביעת דיבה שהגישו נגדו בגלל הסרט, ושנתיים לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה דחה את בקשתם להעמידו לדין פלילי. את תביעת הדיבה החדשה בגין לשון הרע נגד בכרי, בסך 2.6 מיליון שקל, הגיש רב־סרן (מיל') ניסים מגנאגי, שלחם במבצע "חומת מגן" ומופיע בסרט "ג'נין ג'נין".

באי כוחו של בכרי טענו בדיון ביום ראשון, בין היתר, כי חלה התיישנות על העניין, מפני שהתביעה הוגשה 14 שנה לאחר צאתו של הסרט. עוד טענו, אין סיכוי שמישהו יזהה את התובע כאותה הדמות שמופיעה בסרט לרגע אחד קצר. בא כוחו של התובע לעומת זאת, טען בין היתר נגד סילוק התביעה, ואמר כי יש מחלוקות עובדתיות שלא ניתן להכריע בהן ללא הליך מלא של שמיעת ראיות, וכי מתבקשת חקירה של הנתבע.

איגוד הבמאים פירסם בעקבות הדיון הודעת תמיכה בבכרי: "איגוד הבמאים מאמין במערכת המשפט בישראל, שב–15 השנים האחרונות דחתה פעם אחר פעם את התביעות שהוגשו נגד בכרי והציגה מדיניות עקבית כנגד הפגיעה בחופש הביטוי. איגוד הבמאים עומד לצדו של בכרי, שבמשך השנים משלם מחיר אישי כבד, תוך ספיגת חרמות, מחאות, תביעות ואף איומים על חייו, וכפי שפעל בעבר, גם הפעם מבקש האיגוד להתייצב למען חופש הביטוי והיצירה, ללא קשר לנושא הסרט או לעמדות הפוליטיות של יוצריו".

הסרט התיעודי "ג'נין ג'נין" מ–2002 שביים בכרי הציג עדויות של תושבי מחנה הפליטים ג'נין על פשעי מלחמה לכאורה שביצעו חיילי צה"ל במחנה במבצע "חומת מגן". לאחר שהמועצה לביקורת סרטים החליטה שלא להתיר את הקרנתו בבתי הקולנוע, עתר בכרי לבית המשפט העליון וטען שההחלטה אינה סבירה באופן קיצוני. בית המשפט דחה את העתירה, ובפברואר 2003 הגישו חמישה חיילי מילואים שלחמו בג'נין תביעה אזרחית לפיצוי נגד בכרי ונגד הסינמטקים שהקרינו את הסרט וטענו כי הוא מוציא את דיבתם רעה. ביוני 2008 דחה בית המשפט המחוזי את התביעה, אך קבע כי הסרט מהווה לשון הרע וכי בכרי סילף את המציאות. בית המשפט העליון דחה את הערעור שהגישו התובעים בתיק.

בתביעה של מגנאגי צוין כי היא מוגשת לבית המשפט על רקע פעולות הסתה באמצעי התקשורת והמדיה באחרונה, הגוררות מעשי טרור ואלימות. התובע טוען כי "השקרים והכזבים המופיעים בסרט משפילים ומבזים את התובע בעיני הבריות, פוגעים בשמו הטוב ובכבודו והופכים אותו מטרה לשנאה, לבוז וללעג", ועל כן הוא תובע פיצויים מבכרי ואף דורש כי הסרט ייאסר לשידור וכי כל עותקיו ייאספו ויוחרמו. "ההקרנות והצפיות החוזרות ונשנות בסרט — סופן שיביאו את השקרים החמורים המפורסמים בו לכדי אמת", נטען בכתב התביעה.

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ