הכל נשאר במשפחה: איך מוצגת המשפחה הישראלית בקולנוע?

בסרט החדש "חדרי הבית" יובל סגל מגלם קבלן שנקלע לחובות כבדים. מי שמתגייסת לעזור ולתמוך בו היא המשפחה האוהבת שלו. האם בכל הסרטים הישראלים כל המשפחות דומות?

עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
חדרי הבית
צילום: שי גולדמן

הסרט הישראלי החדש "חדרי הבית" שיצא השבוע למסכים, עוסק באברם (יובל סגל) קבלן בניין ירושלמי, שנקלע למשבר כלכלי עמוק. מי שמסייע לאברם להתגבר על הקשיים היא קודם כל ומעל הכל משפחתו האוהבת והתומכת ברגעי המשבר - אשתו (אסנת פישמן), בנו (עידו זייד) ואחיו (דני שטג) - שמתגייסים לעזור לו ללא תנאים. "חדרי הבית" הוא לא הסרט הישראלי הראשון שבו המשפחה משחקת תפקיד מפתח בעלילה, ומשמשת כגורם מסייע ותומך עבור הגיבור או הגיבורה ברגעי המשבר הכי חמורים שלו. הנה כמה דוגמאות מהשנים האחרונות:

לא הפעם הראשונה בה המשפחה מתגייסת ותומכת. "חדרי הבית" - לצפייה בטריילר:

» "אשתו של שומר גן החיות": כשנמרים מנצחים שואה
» "תברח": "פגוש את ההורים" גרסת הפחד
» ריצ'י ריץ': ארבע יסודות הגדולה של גאי ריצ'י
» מה לראות בדוקאביב?
» איימי שומר לא שומרת על הכוס שלה

"כנפיים שבורות" - במאי: ניר ברגמן

לאחר מותו הטראגי והלא צפוי של אבי המשפחה (בגילומו של איתן גרין, הבמאי של "חדרי הבית"), מנסה דפנה (אורלי זילברשץ) לאסוף את השברים ולדאוג לבד לרווחתם של ארבעת ילדיה. בתחילת הסרט נדמה שדפנה איבדה את השליטה לגמרי כאשר בנה הקטן נפצע ונכנס לתרדמת, ומערכת היחסים עם בתה הבכורה מאיה (מאיה מרון) נקלעת למשבר עמוק. אך כנגד כל הסיכויים דפנה מצליחה לאחד את משפחתה ולהסתייע בה, כדי להתגבר על הזמנים הקשים. 

"כנפיים שבורות" - לצפייה בטריילר:

"נודל" - במאית: איילת מנחמי

למירי הדיילת (מילי אביטל) יש בעיה לא פשוטה - העובדת הסינית שלה גורשה על-ידי משטרת ההגירה, והשאירה אצלה את בנה בן השש. הדרך היחידה לאחד בין אם ובנה היא להבריח את הילד לסין.  אך אין למירי שום סיכוי להוציא לפועל את התוכנית הנועזת ללא העזרה של אחותה גילה (ענת וקסמן) ובעלה איזי (אלון אבוטבול), שעושים הכל כדי שתצליח, בלי לעשות חשבון.

"נודל" - לצפייה בטריילר:

"אביבה אהובתי" - במאי: שמי זרחין

אביבה (אסי לוי) עובדת כטבחית בבית מלון בטבריה, אך כותבת סיפורים וחולמת להיות סופרת. אחותה אניטה (רותם אבוהב) יוצרת חיבור בין אביב לסופר התל אביבי המפורסם עודד זר (ששון גבאי), בתקווה שיעזור לה להגשים את חלומה. אך גם כאשר הקשר עם זר מכניס את אביבה לתסבוכת לא פשוטה, אין לאביבה על מי לסמוך אלא על אחותה, בעלה וילדיה, כדי שיעזרו לה לצאת ממנה ללא פגע.

"אביבה אהובתי" - לצפייה בטריילר:

"איים אבודים" - במאי: רשף לוי

בכפר סבא של שנות השמונים מתגוררת משפחת לוי, משפחה מרובת ילדים ומלוכדת במיוחד. ההורים (שמיל בן ארי ואורלי זילברשץ) מעודדים את הילדים שלהם להגשים חלומות, אך גם להיות נאמנים למשפחתם. גם כאשר שני האחים התאומים ארז (מיכאל מושונוב) ועופר (אושרי כהן) מתאהבים באותה בחורה (יובל שרף), הנאמנות המשפחתית חזקה יותר ממשאת הנפש הרומנטית. גם כאשר המשפחה עומדת למבחן הקשה בחייה עם קריסתו הבריאותית של אברהם, אבי המשפחה, היא תעמוד בו בזכות האהבה והנאמנות ההדדית של בניה.

"איים אבודים" - לצפייה בטריילר:

"למלא את החלל" - במאית: רמה בורשטיין

לפעמים דווקא הגיבור או הגיבורה הם אלה שצריכים להקריב לטובת רווחת משפחתם. שירה (הדס ירון) היא בחורה חרדית צעירה, מבצעת הקרבה קשה במיוחד למען המשפחה שלה: היא בוחרת להתחתן עם יוחאי (יפתח קליין), בעל של אחותה שמתה בלידה, ולגדל את התינוק שלהם. היא עושה זאת לאור בקשתה של אמה (עירית שלג), שחוששת לאבד קשר עם נכדה במידה ויוחאי ישתדך לאישה שמתגוררת בחו"ל. הסתירה הראשונית בין רצונותיה של שירה לנאמנות למשפחתה מתגלגלת בסופו של דבר לסיפור אהבה יוצא דופן. 

"למלא את החלל" - לצפייה בטריילר:

"חתונה מאוחרת" - במאי: דובר קוסאשווילי

לא תמיד משפחה חמה ותומכת היא מה שהגיבור צריך. התגייסות משפחתו של זאזא (ליאור אשכנזי) במטרה למצוא לו שידוך הולם ולהפריד אותו מאהובת לבו הגרושה (רונית אלקבץ), באה אמנם מהכוונה הכי טובה אך נגמרת בלב שבור וגבר אומלל. בכל זאת קשה שלא להתפעל מהדאגה וההתגייסות של המשפחה הגאורגית המורחבת, שמקדישה ימים ולילות לרווחתו של אחד מבניה, ולא בוחלת גם בקצת אלימות אם צריך.

"חתונה מאוחרת" - לצפייה בטריילר:

"חדרי הבית" - איפה ומתי לראות?

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ