במאי סרט הפתיחה של פסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב הודיע כי יחרים אותו

ג'ון טרגנוב הדרום־אפריקאי הזדהה עם תנועת החרם ואמר כי "המאבק נגד האפרטהייד עדיין טרי בתודעה" של הציבור במדינתו. הפסטיבל הודיע כי הוא מצר על ההחלטה, אך הסרט יוקרן כמתוכנן

נירית אנדרמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מתוך "הפצע", סרטו של טרגנוב
מתוך "הפצע", סרטו של טרגנובצילום: מתוך הפצע

ג'ון טרגנוב, הבמאי הדרום־אפריקאי שסרטו "הפצע" אמור היה לפתוח את פסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב (TLVfest) ביום חמישי הקרוב, ביטל את ביקורו בישראל וביקש למשוך את סרטו מהפסטיבל בהזדהות עם החרם התרבותי על ישראל. "אף שאני מעריך שכוונתם של מנהלי הפסטיבל טובה, לא ניתן להתעלם מהעובדה שהפסטיבל (והשתתפותי בו) עלולים להוות הסחת דעת מהפרות זכויות האדם שלהן אחראית מדינת ישראל", כתב טרגנוב במכתב שהעביר להנהלת הפסטיבל לפני כמה ימים. בפסטיבל הביעו צער על ביטול ביקורו של טרגנוב, הבהירו כי הפסטיבל לא מייצג את עמדת הממשלה ואמרו כי לא יוכלו לבטל את הקרנת סרטו, בגלל המועד המאוחר שבו העביר את בקשתו.

"בימים האחרונים פנו אלי ארגונים אקטיביסטיים ואנשי קולנוע בדרום אפריקה ודחקו בי לכבד את החרם התרבותי על ישראל ובמיוחד על TLVfest", כתב טרגנוב. "כציבור שהמאבק נגד האפרטהייד עדיין טרי בתודעה הקולקטיבית שלו, אפשר להבין שמדובר בנושא שעדיין רגיש במיוחד להרבה דרום אפריקאים". הוא הבהיר כי העלו בפניו גם את הטענה כי מדובר ב"פינק־וושינג" (שימוש בפתיחות כלפי להט"בים לצורך הסתרת עוולות חמורות יותר). הוא הביע צער על שקיבל את החלטתו בשלב כה מאוחר, סמוך לפתיחת הפסטיבל. "משאלתי היא שהסרט לא יוקרן בישראל", הוא מציין, אך מבהיר כי כבר אין לו שליטה על כך משום שהסרט כבר נמכר להפצה מסחרית בארץ.

במכתב התשובה שהנהלת הפסטיבל העבירה לטרגנוב, היא הבהירה כי אין מדובר בפסטיבל שעושה פינק־וושינג וכי הוא אינו מייצג את עמדתה של ממשלת ישראל. "אנחנו נאבקים לשוויון וסובלנות, ללא שיקולים של נטייה מינית, ג'נדר, גזע או השקפה פוליטית", כתבו מנהלי הפסטיבל והבהירו כי הם מקפידים להציג בפסטיבל גם סרטים של יוצרים פלסטינים. "אף שמנהיגי תנועת ה BDS חושבים שאמנות אינה יכולה לשנות מציאות, אנחנו דווקא מאמינים שהיא יכולה לשנות את הפוליטיקה של המקום המורכב הזה שבו אנו חיים", הבהירה הנהלת הפסטיבל, "איננו מכחישים שחלק מהתקציב שלנו מגיע ממשרד התרבות, אבל שלא כמו במדינות אחרות, בישראל לא ניתן לקיים פסטיבל ללא תמיכה ממשלתית".

מנהל TLVfest, יאיר הוכנר, מסר ל"הארץ" כי הפסטיבל יקרין את "הפצע" כמתוכנן. "לא ניכנע לשום אדם ולשום ארגון שפועל באלימות נגד פסטיבל קולנוע שנאבק על חייו רק בגלל שהוא פסטיבל להט"בי", אמר הוכנר. "אם טרגנוב היה מגיע לערב הפתיחה ומציג את דעותיו הייתי מעריך אותו הרבה יותר. אנחנו מודעים ללחצים הרבים המופעלים על יוצרים שלא להגיע לישראל, ואני שמח שהמפורסמים והחשובים באמת לא נכנעו לאלימות ויגיעו לפסטיבל".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ