גל ביטולים לפסטיבל הקולנוע הגאה בעקבות לחצים מהבי־די־אס

חמישה אורחים הודיעו כי לא יגיעו לפסטיבל, שייפתח ביום חמישי. מנהל הפסטיבל: "אנחנו מקדמים מסרים שהמדינה לא מקדמת, ואז אומרים שאנו חלק מהדיכוי"

איתי שטרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנהל הפסטיבל, יאיר הוכנר
איתי שטרן

לחצים שהפעילה תנועת הבי־די־אס גרמו לחמישה אורחים לבטל את הגעתם לפסטיבל הקולנוע הגאה בתל אביב, שצפוי להיפתח ביום חמישי הקרוב. אל הבמאי דרום־אפריקאי ג'ון טרנגובה, שהודיע בסוף השבוע כי יחרים את הפסטיבל, נוספו עתה פוזייה מירזה, קולנוענית פקיסטנית־אמריקאית שסרטה "מהלך אופייני" יוצג בפסטיבל; נדיה איברהים, פלסטינית החיה בדנמרק שהיתה אמורה להיות שופטת בפסטיבל וחלק מפאנל הקולנועניות בפסטיבל; הכותבת, הבמאית והשחקנית הלנה הגמן, שטענה כי לא תגיע בגלל שינוי בלו"ז; והשחקנית השווייצית יאסנה פריצי באואר - גם היא טענה שסיבת הביטול היא בעיות לו״ז ולא פוליטיקה.

תנועת "פינק ווטש ישראל", המהווה זרוע של תנועת הבי־די־אס, מבקשת לקדם חרם תרבותי על ישראל בגלל תופעת ה"פינק וושינג" — שימוש בפתיחות כלפי להט"בים לצורך הסתרת עוולות חמורות יותר. בעמוד התנועה בפייסבוק הועלו מספר פוסטים הקוראים לאורחי הפסטיבל להימנע מהגעה אליו, בטענה כי השתתפותם תורמת להמשך הנורמליזציה של ישראל ושל הכיבוש.

ממידע שהגיע לידי "הארץ" עולה כי הפסטיבל ניזוק משמעותית מגל הביטולים, שכן חלק מהאורחים היו אמורים לקיים סדנאות אמן סגורות, שבעטיין הוענקו לפסטיבל חסויות מצד גורמים מסחריים. כעת, עומדים גם מעניקי החסויות לבטל את המענקים שלהם לפסטיבל, שנלחם באופן מסורתי על תקציבו השנתי.

מנהל הפסטיבל יאיר הוכנר מציין כי אין זו הפעם הראשונה שבה הוא מתמודד עם ביטולים מסיבות פוליטיות, אך מוסיף כי גל בממדים כאלה טרם ראה. "זה מזיק מאוד", הודה. "אנחנו עובדים קשה כדי לקדם מסרים שהמדינה לא מקדמת, ואז באים ואומרים לך שאתה חלק מהמדיניות של הדיכוי. אנחנו מבקשים לעשות בדיוק את ההפך. ההחלטה הזו היא של האורחים, אנחנו ממשיכים כרגיל".

הוכנר מציין כי טרנגובה, שסרטו "הפצע" אמור לפתוח את הפסטיבל והיה ראשון המבטלים, נמצא בישראל לאחר שקיבל מימון שהייה על ידי הפסטיבל. "שילמנו סכום יפה מאוד עבור הסרט הזה והסוכנות שלו לעולם לא תחזיר לנו אותו, כך שההקרנה אינה בת ביטול", אמר והוסיף כי הוא קורא לקהל לבוא ולצפות בסרט: "אני חושב שכמו שלא מחרימים בישראל סרטים של קן לואץ' או אמה תומפסון, שתומכים בגלוי בבי־די־אס, כך אין סיבה להחרים את הסרט החשוב הזה, שמביא סיפור שאנחנו לא מכירים. בעיני, זו המשמעות של פסטיבל קולנוע — לגשר על פערים ונקודות מבט שונות".

הוכנר מוסיף כי הציע לטרנגובה להגיע לפסטיבל ולנאום בו. "אנחנו לא במדינה דיקטטורית, עדיין. רציתי שהוא יגיע ויישא איזה מסר שמתאים לו, אבל הוא סירב. הוא החליט לא להתייחס אלינו כאל בני אדם אוהבי תרבות שמעוניינים בדיאלוג".

ב"גאווה בליכוד", התא הגאה של מפלגת השלטון, פנו לשרת התרבות מירי רגב בדרישה שתעצור את התקציבים לפסטיבל הקולנוע הגאה כיוון שהוא מוסיף להקרין סרטים של האמנים תומכי הבי־די־אס. "בהחלטה מבזה, החליטו מארגני הפסטיבל כי הם עדיין רואים לנכון להקרין את סרטיהם של המחרימים במקום להסירם לאלתר, כמתבקש, מסדר יומו של הפסטיבל", כתבו חברי התא בעמוד הפייסבוק שלהם. "אנו יוצאים נגד החלטה זו וקוראים לעצור לאלתר את מימון הפסטיבל, עד אשר יוסרו הסרטים המדוברים. לא ייתכן כי אירוע זה, הזוכה למימון ציבורי, ינוצל כדי לקדם יוצרים בעלי אג'נדה אנטי-ישראלית ברורה המחרימים בפועל את המדינה, אזרחיה ותוצריה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ