מסופיה קופולה עד רוברט פטינסון: המלצות צפייה בפסטיבל הקולנוע בירושלים

הפסטיבל הגדול והחשוב לקולנוע בארץ כבר נמצא ממש מעבר לכיכר ספרא. עשינו לכם סדר ובחרנו מתוך למעלה מ-170 סרטים את הטובים והמסקרנים ביותר. להתראות בבירה

אורון שמיר, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
זמנים טובים
אורון שמיר, עכבר העיר

פסטיבל הקולנוע ה-34 של ירושלים יתקיים השנה בין ה-13 וה-23 ביולי, ויציעו לחובבי ולחובבות הקולנוע 11 ימים מלאים בכ-170 סרטים בעיר הקודש. הפסטיבל השנה ירחיק גם מעבר לגבולות הסינמטק הירושלמי וקולנוע ״לב סמדר״ המשופץ, ויכלול הקרנות חוץ כמו ״סינמה פרדיסו״ בכיכר המוריסטאן במקרנת פילם מסורתית, או בית קולנוע נודד שיסייר בשכונות העיר ויציע לקהל הרחב הקרנות חינמיות של כמה מסרטי הפסטיבל. כיכר ספרא תהפוך לתחנת רכבת מעולם המערבונים, כיכר ציון תציע חוויה מעולם המדע הבדיוני, ואתרים נוספים ברחבי העיר ילבשו חג. מבין שלל הסרטים שיוקרנו בפסטיבל אפשר להמליץ באופן גורף על רטרוספקטיבה שתתקיים לאשף הפשע הצרפתי ז׳אן-פייר מלוויל (״המלשין״, ״המעגל האדום״) וכמובן על מגוון התחרויות הישראליות לסרטים עלילתיים ותיעודיים, קצרים וארוכים. הנה כמה המלצות נוספות וממוקדות יותר.

» פסטיבל הקולנוע ירושלים - לכל הפרטים
» 10 הפסקולים הגדולים בהיסטוריה
» "בייבי דרייבר": מזיע ממאמץ
» "משמר המפרץ": מזל שיש את זאק אפרון
» "קולוסאל": לא כל המפלצות רעות
» "כמעט מפורסמת": ככה עושים זאת נכון

סרטים שיוקרנו בסמוך או במקביל לפסטיבל בבתי הקולנוע:

» "הצד האחר של התקווה" - אקי קאוריסמקי, הבמאי הפיני של ״חוף מבטחים״, ממשיך לשלב בין עיסוק בנושא הפליטים לקולנוע הייחודי שלו. הפעם הוא טווה שתי מעשיות שיתחברו, על סורי שמגיע לנמל פינלנד ומבקש מקלט, וגבר מקומי מבוגר הנוטש את חייו הקודמים כדי לקנות ולהפעיל מסעדה כושלת. מבטים קפואים והומור דק מובטחים, כמו גם פערי תרבות כואבים או משעשעים.

» "מאהב כפול + פרנץ" - צמד סרטים של אמן האסתטיקה הצרפתי, פרנסואה אוזון (״צעירה ויפה״). בראשון, צעירה המתאהבת בפסיכולוג שלה חושבת שהוא מסתיר ממנה חיים כפולים וצופנת סוד אפל בעצמה. באחר, המתרחש בעיירה גרמנית ב-1919, אישה חוזה בגבר זר מניח פרחים על קברו של ארוסה שמת במלחמה. מכאן מתחילה מעשיה על שקר ובדיה, המצולמת בפילם ובשחור-לבן.

"הצד האחר של התקווה" - לצפייה בטריילר:

» "רוחות קרות" - פרשיית רצח שמזעזעת שמורה אינדיאנית מכוסה שלג עומדת במרכז סרטו של טיילור שרידן, התסריטאי של ״סיקאריו״ ו״באש ובמים״, שכאן ביים לראשונה ואף זכה על כך בפרס במסגרת ״מבט מסוים״ של פסטיבל קאן האחרון. אליזבת׳ אולסן וג׳רמי רנר זורחים בתפקידים הראשיים, כצמד שחוקר את הזוועה.

» "חולי אהבה" - הקומיקאי קומאיל נאנג'יאני ("עמק הסיליקון") מככב וכתב את הקומדיה הרומנטית המדוברת, המבוססת על חוויותיו כגבר פקיסטני מסורתי המתפרנס מבדיחות. זואי קאזאן (״רובי ספארקס״) מגלמת צעירה הלומדת פסיכולוגיה ונדלקת על הסטנדאפיסט, למורת רוחה של משפחתו המנסה עדיין לסדר לו שידוך בתוך העדה.

סרטים מומלצים על סמך צפייה מוקדמת:

» "יוצא מן הכלל" - סרט הפתיחה של הפסטיבל הוא קומדיה קולנועית מאוד, על אחד הבמאים המפורסמים בהיסטוריה - ז׳אן-לוק גודאר. לואי גארל מגלם את איש הקולנוע, באופן מוגזם במכוון, בשנה הגורלית של 1967. אז הוא פגש במי שתהיה זוגתו, אן ויזמסקי (סטייסי מרטן), בעת צילומי סרטו ״הסינית״, ומצטרף למהפכת הסטודנטים בזמן שתודעתו הפוליטית הקצינה. מישל הזנוויציוס (״הארטיסט״) ביים, ואין כמו לצחוק יחד עם אלפי אנשים בהקרנה בבריכת הסולטן.

» "הפיתוי" - סרטה היפה מלהכיל של סופיה קופולה (״אבודים בטוקיו״), זוכת פרס הבימוי בתחרות הראשית בפסטיבל קאן השנה, שהופכת את מלחמת המינים לשדה קרב של ממש. קולין פארל מגלם חייל פצוע בימי מלחמת האזרחים, הנאסף בידי נערה אל הפנימייה בה היא שוהה. הגעתו של גבר עם מדי צבא הצפון אל אחוזה דרומית מלאה בנשים בלבד, מכניסה את המקומיות ( ניקול קידמן וקירסטן דאנסט) למערבולת יצרים.

"הפיתוי" - לצפייה בטריילר:

» "גוד טיים" - הפתעת ההפתעות של פסטיבל קאן האחרון, עם רוברט פטינסון בתפקיד שמקפיץ אותו לליגה הגדולים באמת. השחקן הצעיר מגלם פושע לא-יוצלח שמצרף את אחיו הלוקה בשכלו לשוד בנק שנועד להשתבש. מרגע זה משגרים האחים בן וג׳וש ספדי את העלילה אל מסע כאוטי ומטורף בחלקים הפחות זוהרים של ניו יורק, ולא נוטשים לרגע את אהבת האחים שמעניקה לסרט לב רחב.

» "נפש עדינה" - עיבוד חופשי מאוד לסיפור קצר של דוסטוייבסקי באותו השם, מאת הבמאי האוקראיני סרגיי לוזניצה (״בערפל״). חשד מתעורר בליבה של אישה המקבלת חבילה שהיא עצמה שלחה לבעלה היושב בכלא, המחליטה לנסוע לבקרו כדי להבין מדוע חזרה החבילה. המפגש שלה עם תושבי היישוב הסמוך לבית המאסר יהפוך למשל על המקומות שהקומוניזם נטש.

» ״אדם של יושרה״ - דרמה איראנית כתובה היטב ומלאת אווירה, שגם זכתה במסגרת ״מבט מסויים״ בפסטיבל קאן האחרון. סיפורם של מגדל דגים וזוגתו המחנכת, המתמודדים עם בריונות באיזור תוך ניסיון מועד לכשלון שלא להיות כמו הפושעים המתנכלים להם.

» ״פצצה: סיפורה של הדי לאמאר״ - סרט תיעודי מרתק השוטח את סיפורה של השחקנית ההוליוודית שהייתה גם מדענית פורצת דרך. היא לא זכתה לקרדיט המגיע לה באף אחד מן התחומים, והסרט מבקש להביא לידיעה את האישה שמאחורי הפנים היפות שאמנם פתחו עבורה דלתות אבל גם הכשילו אותה.

» ״מניפסטו״ - יצירה נסיונית שכבר הוצגה במוזיאונים בגרסת מיצג. השחקנית זוכת האוסקרים קייט בלאנשט מגלמת 13 דמויות שונות, המקריאות מנשרים מפורסמים של תנועות מזרמי אמנות מוכרים. זה הרבה יותר משעשע והרבה פחות חדגוני מאיך שזה נשמע.

המלצות ״על עיוור״, הימורים מושכלים וכותרים מסקרנים:

» "ליידי מקבת׳" - עיבוד לרומן של ניקולאי לסקוב, שהפך ללהיט פסטיבלים. הסרט משיב את העלילה שטווה הסופר הרוסי חזרה אל בריטניה ואל ההשפעות השייקספיריות שלה. בשנת 1865, צעירה שנמכרה לנישואין לבעל המבוגר ממנה בהרבה, פוצחת ברומן סוער עם אחד העובדים באחוזתו, ותעשה הכל בשביל הסיכוי לאהבה וחופש.

"חולי אהבה" - לצפייה בטריילר:

» "הסדנה" - הבמאי של ״בין הקירות״, לורן קנטה הצרפתי, חובר לתסריטאי שכתב איתו את סרטו הקודם, רובן קמפיו, כדי להגיש דרמה ריאליסטית נוספת על יחסי מורים ותלמידים. העלילה מתרחשת בסדנת כתיבה בדרום צרפת, המיועדת לסופרים צעירים. מנחה סופרת מתח ותיקה, שאמורה לכוון את הפרוייקט ומוצא עצמה נרתעת-נמשכת לאחד מן הצעירים. 

» "פאטי קייקס" - הדמות הראשית, ששמה כשם הסרט, היא ראפרית לבנה וכבדת משקל מניו ג׳רזי שמבקשת להמיר את המגורים עם אמה האלכוהוליסטית בקריירה מוזיקלית משגשגת. לשם כך היא מגייסת את חבריה ואף את סבתה, בדרמה סוחפת שכבשה את הפסטיבלים של סאנדנס וקאן.

» "ז'נט, ילדותה של ז'אן דארק" - הפקה מטורללת נוספת של ברונו דומון (״מפרץ ההיעלמות״), שהפעם מציג באופן קומי ומוזיקלי את ילדותה הפיקטיבית לגמרי של המצביאה הצרפתית האיקונית. בתוכנית: נזירות מזמרות, מלאכים מרקדים וכבשים מלבבות, על רקע הנופים הקסומים של חופי צפון צרפת.  

» ״78/52״ - מסמך תיעודי המפרק לגורמים את אחד הרגעים האיקוניים בתולדות הקולנוע - סצנת המקלחת ב״פסיכו״, סרטו המכונן של אלפרד היצ׳קוק. שם הסרט נזגר ממספר השוטים וזוויות הצילום שנדרשו למאסטר המתח והאימה לבנות את הרגע הקולנועי הבלתי נשכח, וסרט המוקדש כל כולו לכך ודאי יעניין סינפילים.

» ״עיר רפאים״ - יצירה דוקומנטרית שעוררה הדים בכל פסטיבל אליו הגיעה, מאת הבמאי של ״ארץ הקרטל״ מתיו היינמאן. הסרט מתעד את שגרתם של סורים המסכנים את חייהם כדי לתעד את פעולות דאע״ש בעיר א-רקה, וכן את אלה מביניהם שנאלצו לגלות לטורקיה או גרמניה ולהמשיך את הלחימה דרך התקשורת ורשת האינטרנט.

» ״האי היפה ביותר״ - זוכה פסטיבל SXSW הטקסני והנחשב, שמומלץ לא לדעת עליה יותר מדי לפני הצפייה. צעירה ספרדייה המהגרת לניו יורק בעקבות ג׳וב נחשק, עוברת חוויות מטלטלות באחת הפינות האפלות של החלום האמריקאי

פסטיבל ירושלים לקולנוע - לכל הפרטים

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ