שלום מחר: סרטי המלחמה הגדולים ביותר

"דנקרק", דרמת מלחמת העולם השנייה של הגאון כריסטופר נולאן, כבר כאן וזאת הזדמנות נהדרת לחזור אל סרטי המלחמה שהפחידו וריתקו מיליונים. מ"להציל את טוראי רייאן" ועד "בלאק הוק דאון", מי ניצח בקרב?

איתן לשם, עכבר העיר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
להציל את טוראי רייאן
איתן לשם, עכבר העיר

בשנים האחרונות התמלא המסך הגדול בסיפורים קטנים, על אנשים קטנים שמקומם האמיתי הוא המסך הקטן. זה אולי מגיע כמכת נגד לסרטים שהם יותר מדי גדולים מכדי להכיל - סרטי גיבורי העל למיניהם. בין הסיפורים הקטנים ל-לא אמינים, היו ועדיין סרטי המלחמה מושלמים למסך הגדול, מאחר והם תופסים את הסיפור הכי גדול ובלתי נתפס של המין האנושי - המלחמה. האפשרות ליצור יצירה קולנועית מרשימה, לצד ההזדמנות לזקק אמירה חברתית אמיתית דרך הררי גופות הלוחמים הביאו את הבמאים הגדולים ביותר לעשות לפחות סרט מלחמה אחד בקריירה שלהם. הסרטים האלה לרוב שברו קופות, זכו בפרסים ונחרטו לנצח בזיכרון הקולקטיבי העולמי, אולי בגלל שהם גם מספקים הצצה ממקום בטוח על מה שהגדיר קרל פון קלאוזביץ - מאבות תורת המלחמה המודרנית - כ"ממלכת חוסר הוודאות".

כל במאי חייב מלחמה. "דנקרק" - לצפייה בטריילר:

» "להציל את נטע": השיא של ניר ברגמן
» כריסטופר נולאן הרס את הקולנוע
» "בייבי דרייבר": מזיע ממאמץ
» טל טירנגל: "במהות שלי אני עצוב"
» חזרתם של "החבר'ה הטובים"

כעת מצטרף לרשימה הארוכה של יוצרים שנכנסו אל שוחות המלחמה גם כריסטופר נולאן, שחוזר אל הימים השחורים ביותר של בריטניה במלחמת העולם השנייה. "דנקרק" עוקב אחרי משימת החילוץ של 400 אלף חיילי הממלכה שהיו נצורים על חופי צרפת בגבם אל הים, ואם לא היו מפונים היו נופלים כפרי בשל לציפורני הצורר הנאצי ומסמנים את נפילתו הבטוחה של האי הבריטי. לכבוד דרמת המלחמה של גאון הקולנוע הבריטי חזרנו אל עשרת סרטי המלחמה הגדולים בהיסטוריה. ממלחמת העולם השנייה (ששולטת ברשימה עם לא פחות מחמישה סרטים) ועד ההתסבכויות האמריקאיות במזרח התיכון (שלושה סרטים) והבוץ הלבנוני-ישראלי (משה איבגי אחד), מסטיבן שפילברג ועד רידלי סקוט, הנה הטובים שבסרטים עבורם הומצא הקולנוע. סביר להניח שבשנה הבאה יהיה חבר חדש ברשימה המדממת.

"דנקרק" - איפה ומתי לראות?

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ