קן לואץ': הכנסות סרטי האחרון בישראל יופנו לארגונים פלסטיניים

לאחר שהבמאי הבריטי הואשם בכך שהוא תומך ב–BDS בזמן שסרטיו מוקרנים בארץ, הוא פרסם מכתב פומבי ב"גרדיאן". "דוחים את ההאשמות שלפיהן מי מאיתנו פטר את עצמו מהחרם התרבותי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קן לואץ' (במרכז) לצדם של הבימאים קלוד ללוש (מימין) ומיכאל הנקה בפסטיבל קאן,
קן לואץ' (במרכז, מימינו קלוד ללוש, משמאלו מיכאל הנקה) בפסטיבל קאן. תסמונת?צילום: STEPHANE MAHE/רויטרס

הבמאי הבריטי קן לואץ' פרסם אתמול (שלישי) מכתב פומבי שבו הוא מבהיר כי כל ההכנסות מהקרנת סרטו האחרון "אני, דניאל בלייק" בישראל יועברו לארגונים פלסטיניים הנאבקים בכיבוש, זאת לאחר שבשבוע שעבר לואץ' הואשם בכך שהוא מעודד אמנים אחרים להחרים את ישראל בזמן שסרטיו מוקרנים באופן קבוע בארץ ומכניסים כסף לחברת ההפקה שלו.

"אנו תומכים באופן מוחלט במטרותיה של תנועת ה–BDS", הבהירו לואץ' ושותפיו לחברת ההפקה "סיקסטין פילמס", פול לאברטי ורבקה אובראיין, במכתב שפירסמו אתמול ב"גרדיאן" הבריטי. "תמיד תמכנו ועודדנו אנשים אחרים שעובדים בתחום האמנויות לנהוג כך. אנו דוחים את ההאשמות שלפיהן מי מאיתנו פטר את עצמו מהחרם התרבותי".

השלושה כתבו כי הם נמצאים בקשר שוטף עם תנועת ה–BDS וטענו כי זאת מעולם לא העלתה לפניהם את עניין סרטיהם המוקרנים בישראל. "אנחנו נפנה אליהם עכשיו שוב ונבקש את עצתם בנדון", כתבו השלושה. "אנו נבטיח שכל פני מהמכירה של 'אני דניאל בלייק' שיגיע ל'סיקסטין פילמס' או לחברת המכירות שלנו מהמפיצים בישראל יופנה לארגונים פלסטיניים הנאבקים בכיבוש, על פי התייעצות עם תנועת ה–BDS".

הביקורת נגד לואץ' התעוררה בשבוע שעבר, בעקבות ההתנצחות הפומבית בינו לבין חברי להקת "רדיוהד". לואץ' תקף את חברי הלהקה על החלטתם להופיע בישראל, ובתגובה פורסם ב"ג'ואיש כרוניקל" מאמר שטען כי בעוד הוא תוקף אמנים אחרים על כוונתם להופיע בישראל, סרטו האחרון של לואץ' — "אני, דניאל בלייק", שזכה בדקל הזהב — מוקרן בבתי קולנוע בישראל ומזרים כסף לחברת ההפקה שבבעלותו.

שותפתו של לואץ', אובריאן, אמרה בתגובה ל"גרדיאן" כי חוזה ההפצה עם ישראל נחתם ב"טעות" וללא ידיעת חברת ההפצה שלו. לעומת זאת גיא שני, העומד בראש "סרטי שני" שמפיצה את סרטיו של לואץ' בישראל זה שנים, אמר אז ל"גרדיאן" כי מדובר ב"אבסורד" מכיוון שהוא מכיר את לואץ' ואובראיין זה שנים ומעולם לא נתקל בכל התנגדות מצדם להפצת סרטיהם בישראל. "נראה שקן לואץ' מרגיש שהוא יכול לפטור את עצמו מהחרם התרבותי", אמר שני.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ